Řízek s bramborovou kaší, vánoční kapr a bramborový salát, domácí bramborové knedlíky či křupavé bramborové placky. Česká kuchyně nemůže bez brambor být. Zkuste však část bramborových příloh nahradit těmi z batátů.
V Evropě jsou brambory nejběžnější přílohou a připravují se z nich desítky pokrmů. Přidávají se do polévek, salátů i pomazánek. Zapékané nahradí hlavní chod a smažené jsou výtečnou chuťovkou.
Ve světě se v největší míře pěstují obilniny, brambory zaujímají hned druhé místo. Předchůdce dnešních brambor pochází z Ameriky, kde se pěstovaly už před 8 nebo dokonce 13 tisíci lety. V jídelníčku je měli zejména Inkové, a to dokonce více než 250 různých druhů.
Do Evropy se brambory dostaly během třicetileté války. V klášterech je pěstovali františkáni, aby je uchránily před hladem.
V bramborách nenajdeme žádný tuk, proto není problém zařadit je do jídelníčku i při redukční dietě. Dejte však pozor na správnou úpravu. Vařením ve vodě ztrácí důležité vitaminy. Zkuste je připravit například v páře, a to i se slupkou.
Brambory dokonale zasytí díky vysokému podílu škrobu. V jedné porci brambor naleznete desetinu doporučené denní porce vlákniny. Brambory dodají našemu tělu i vitamín C, kyselinu listovou, draslík, hořčík a železo.
Porce brambor (180 g) má nižší energetickou hodnotu (méně kalorií) než vařené těstoviny nebo vařená rýže.
Není nutné se úplně vzdávat tradiční přípravy, vařených brambor. Je však lepší brambory vařit i se slupkou, vcelku a dávat je až do vroucí vody. Vitamíny a minerály se u brambor nachází pod slupkou. Pokud se nelze vyhnout škrábání brambor, nepoužívejte nůž, ale co nejtenčí škrabku.
Oškrábané brambory vařte v menším množství vody a vodu nevylévejte. Použijte ji jako základ na polévku. Vždy do vody přidávejte kmín. Lepší chuť mají s libečkem.
Šetrnější úpravou jsou brambory vařené v páře nebo pečené brambory. Pozor na brambory připravené na tuku jako jsou hranolky, lupínky nebo bramborové placky. O živiny nepřijdete, ale přijmete mnohem více kalorií.
Brambor je nespočet odrůd a druhů. Zvykli jsme si však na rozdělení podle varného typu. Toto rozdělení se často v kuchyních ignoruje, což je velká škoda. Správnou chuť a konzistenci pokrmu docílíte jen se správným typem brambor.
Brambory by se neměly skladovat v lednici. Svědčí jim chladnější (ale ne tak chladné jako lednice) a temné místo. Velkým problémem je zejména skladování společně s jablky. Jablka natáhnou bramborový pach a brambory začnou předčasně klíčit.
Historie pěstování batátů sahá až k obyvatelům Peru před 10 tisíci lety. Sladká brambora se do Evropy dostala už s Kryštofem Kolumbem, její rozšíření ale bylo pomalejší.
Napočítali byste přes 400 různých druhů batátů a zajímavé je, že s bramborou nejsou v žádném příbuzenském vztahu.
V batátech je vysoký obsah vitaminu A i vysoký obsah vitamínu C. Dále mají hodně manganu, železa, draslíku. Jsou bohatým zdrojem vlákniny a pektinu (rozpustné vlákniny). Batáty pomáhají chránit před onemocněním srdce, snižují riziko rakoviny žaludku a tlustého střeva.
Batáty jsou bohaté na betakaroten, tomu je připisován preventivní účinek proti rakovině prsu a rakovině ledvin.
Oproti bramborám mají batáty nižší glykemický index. Zasytí tělo na delší čas. Jsou ale více kalorické a mají vyšší obsah cukru. Mají vyšší obsah vlákniny a nulový obsah tuku.
Po uvaření jsou dobré teplé i studené. Hodí se do polévek, jako příloha nebo jako pyré. V salátech je můžete doplnit citrónovou šťávou nebo jablečným octem. Dají se dokonce péct jako sušenky. Skladování batátů by mělo být na temném a chladném místě. Ani ony nemají příliš rády lednici.
Zkuste bramborové přílohy rozdělit na polovinu a dejte větší prostor batátům.
Od: Iva V, 24.7.2020