Alergie na mléko a intolerance laktózy jsou dva odlišné problémy. První se objevuje u kojenců ten druhý trápí až 10 % dospělé populace. Jak odhalit alergii na mléko nebo intoleranci laktózy? A jak upravit jídelníček, aby organizmus nepřišel o cenné živiny?
Alergická reakce je podnícena bílkovinou v kravském mléce. Objevuje se už v dětském věku a může být jen přechodná. Alergie na kravskou bílkovinu se objeví asi u 3 % dětí ve věku do 3 let. Po třetím roce obvykle vymizí.
Rozpoznat alergii na mléko není snadné. Může mít různé projevy. Dítě sípá, má rýmu, hůře se mu dýchá v noci. Má potíže s trávením, objevuje se zvracení, nadýmání, hlenový průjem nebo naopak zácpa. Alergie se může projevit i na pokožce kopřivkou či atopickým ekzémem.
Spolehlivou metodou, jak prověřit alergii na mléko je vyřadit kravskou bílkovinu na 3 měsíce z jídelníčku.
Kravskou bílkovinu ale můžeme nalézt i v pečivu, uzeninách nebo hotových pokrmech.
Intolerance laktózy je odlišný problém. Organizmus nedokáže rozštěpit, strávit a vstřebat laktózu. Laktóza je mléčný cukr. V tlustém střevě způsobuje nadýmání, bolest břicha a průjem. Mezi příznaky patří i bolesti hlavy, nevolnost.
Intolerance laktózy se objevuje v pozdějším věku, dokonce až v dospělosti. Často je důsledkem onemocnění, co naruší střevní sliznici. V některých případech je možné střevní sliznici vyhojit natolik, že intolerance laktózy vymizí.
Intoleranci laktózy odhalí krevní test.
Intolerance laktózy se může objevit po některých lécích. Po antibioticích, penicilinu. Způsobuje ji i vysoký příjem bílkovin, proto se často objeví u sportovců. Rizikovými potravinami jsou špenát, červená řepa, čokoláda nebo rebarbora.
Pomalejší vstřebávání vápníku způsobuje i sedavý způsob života a nadměrný stres. Vadí konzumace alkoholu.
Platí pravidlo, že čím vyšší věk, tím větší pravděpodobnost vzniku intolerance laktózy.
U mléčných výrobků jako jsou kravské mléko, smetana, smetanové zmrzliny, jogurty a kefíry laktózu předpokládáme. Překvapením může být, že se objevuje i v pečivu, koláčích, čokoládě, sušenkách, pudincích a instantních pokrmech. Číhá v majonéze, tatarce nebo mražených polotovarech.
Vysokým zdrojem bílkovin jsou vaječné bílky nebo maso. Vhodné je přidat do jídelníčku amarant, pohanku, červenou čočku, jáhly nebo quinou.
V žádném případě není náhradou mléko kozí nebo ovčí. Sporné je i nahrazení kravského mléka mlékem sójovým. Vhodnějším mlékem je mléko mandlové, ovesné nebo rýžové.
Mléčných výrobků není třeba vzdávat se úplně. Některé výrobky mají laktózy jen nízký obsah a lidé je dobře snáší. Zakoupit se dají i mléčné produkty, kde je nulový obsah laktózy. I u takových produktů je vhodné konzumaci doplnit jinou potravinou. Chlebem, zeleninou, ovesnými vločkami.
Do stravy zařaďte probiotika. Určitě přidejte mák, luštěniny, ovesné vločky. Výborné je i hlávkové zelí. Vysoký obsah vápníků naleznete dokonce v pažitce.
Vhodné výrobky snadno rozpoznáte. Na obalech mají uvedeno bezmléčný produkt, lactose, free nebo lactose frei. V restauraci je k dispozici seznam alergenů.
V kuchyni můžete pokrmy doplnit jiným typem mléka. Například sójové mléko při vaření rozmíchejte ve studené nebo horké vodě a použijte namísto běžného mléka. Některé potraviny si můžete připravit doma z kontrolovaných surovin. Například domácí šunku, domácí chléb či zmrzlinu.
Od: Iva V, 13.8.2020