Zázvorový čaj pomáhá na nachlazení i proti jiným neduhům. Když překonáte mírně štiplavou chuť, dostáváte téměř všelék plný blahodárných složek. Prospívá kostem, zubům i pokožce.
Zázvor máme spojený s čínskou a indickou kuchyní, velmi rychle se však zabydlel i jako přísada do omáček a polévek v české kuchyni. Kromě koření má využití jako účinný lék na celou řadu neduhů. Sáhněte po zázvoru častěji.
Ze zázvoru se používá na první pohled nevzhledný kořen, který má uvnitř nádherně žlutou barvu. V Číně se s pomocí zázvoru léčilo i vařilo před více než třemi tisíci let. Později se dostal do Indie. V Evropě jsme se s ním mohli seznámit až ve 13. století. Zázvor se v kuchyni používá jako čerstvý nebo jako sušený.
Zázvor je ceněný pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky. Funguje i jako antidepresivum. Obsahuje vitamíny A, B, C, E, sodík, draslík, vápník, železo.
Nejdůležitější složkou, která je zodpovědná za léčivé účinky je však gingerol. Zázvor je po staletí doporučován jako všelék.
Kromě zázvoru čerstvého a sušeného známe například kandovaný zázvor, zázvorovou limonádu, zázvorový sirup, zázvorové pivo, zázvorový olej, zázvorový čaj.
Sushi si bez zázvoru ani neumíme představit, ale víte, proč se k sushi podává? Protože jeho antiseptické účinky bojují proti listerii a jiným možným nákazám ze syrového masa.
Při vaření si zázvor nejlépe rozumí s čínskými a indickými pokrmy. Přidat jej můžete i do zeleninových polévek, omáček nebo k mořským plodům. Dobře chutná i s dušeným hovězím a dušeným vepřovým masem.
Jedním z nejúčinnějších nápojů na nachlazení je zázvorový čaj. Lžičku strouhaného zázvoru přelijte horou vodou a přiklopte poklicí. Po desíti minutách přeceďte a ochuťte citronem a medem.
Zázvorový čaj pomáhá na nachlazení i proti jiným neduhům. Když překonáte mírně štiplavou chuť, dostáváte téměř všelék plný blahodárných složek. Prospívá kostem, zubům i pokožce.
Jakmile začnete zázvor používat pravidelně, zůstane vám v kuchyni vždy několik slupek. Není nutné je vyhazovat. Dejte je na misku společně s citrónovou či pomerančovou kůrou. Nádherně provoní domácnost.
Ze zázvoru si můžete připravit i domácí pleťovou masku. Stačí zázvor nastrouhat, smíchat s medem a pár kapkami citrónu. Směs naneste na pokožku, nechejte 15 minut působit a opláchněte. Maska pomáhá nejen na vrásky ale i na akné.
Pro správnou péči o pleť je třeba nejprve znát její typ. Zjistěte, zda máte normální, mastnou, suchou nebo smíšenou pleť. Podle typu pleti pak přizpůsobte domácí péči. Pleťové masky si vyrobíte doma za pár drobných. Stačí otevřít lednici.
Od: Iva V, 19.11.2020