Med, včelí zlato a lék na všechny neduhy. Tisíce let je med s námi a pomáhá při léčbě kašle, žaludečních vředů i nespavosti. Co vše byste měli vědět o slaďounké dávce přírodního léčiva?
Tekutina, která na příčkách oblíbenosti zabírá stříbrný post. Čaj je druhým nejoblíbenějším nápojem hned po vodě. Znáte blahodárné účinky čaje? Kdy se servíruje zelený čaj a kdy podávat oolong?
Není překvapením, že čaj pochází z Číny a že jej lidstvo popíjí odpradávna. O čaji nalezneme zmínky už ve 3. století před Kristem a byl považován za lék. Tehdejší čaje se připravovaly jako bylinná směs (tea.co.uk).
Čaj je možné pěstovat s minimálními nároky na kvalitu půdy i podnebí. Proto můžeme čajovníky najít v širokém pásmu. Pěstují se v Asii, Africe, Austrálii nebo v Jižní Americe. Čaje následně bývají označeny oblastí pěstování, prémiové druhy i konkrétní plantáží. Jakost čaje se odvíjí od způsobu pěstování, ale především od pečlivé sklizně čajových lístků.
Nejmladší a nejbohatší na cenné látky je první čajový list. Z něj se připravují čaje nejvyšší kvality. Druhý list je pro čaje střední jakosti a kvalita se snižuje až po pátý list.
Není pravdou, že by pití čaje dehydratovalo organizmus. Šálky čaje si můžete započítat do pitného režimu. Dokonce naleznete na trhu i čaje, které jsou vhodné jako dlouhodobá pitná kůra při detoxikaci organizmu. Čaj tělo hydratuje a přináší potřebnou dávku antioxidantů.
Čaj má světle žlutou až zelenou barvu. Listy jsou ošetřovány vysokou teplotou (metodou suchého nebo vlhkého tepla) a následně jsou svinuty. Čaj je bohatý na vitamíny, má blahodárné účinky na organizmus. Má vysoký obsah antioxidantů, zlepšuje trávení a pomáhá i s hubnutím. Pravidelné pití zeleného čaje zrychluje metabolismus.
Čaj se zpracovává hned po sklizni. Rozprostře se a nechává seschnout. Lístky se nechají zavadnout na vzduchu, chlorofyl se rozpadá, třísloviny oxidují. Po fermentaci vznikají éterické oleje. Černý čaj bývá základem pro ochucené čajové směsi. Speciální černý čaj je čaj kouřový, nechává se schnout nad hořícím dřevem. Černý čaj povzbudí, pomáhá při trávení, snižuje hladinu cholesterolu, podporuje soustředění. Pravidelné pití černého čaje snižuje riziko infarktu a mrtvice, povzbuzuje krevní oběh.
Oolong je polozelený čaj někdy zvaný žlutozelený. Je kladen důraz na mechanické namáhání listů a proces fermentace je v polovině přerušen. Doba oxidace je rozdělena do různých etap. Čaj je bohatý na silice a má velmi povzbudivé účinky.
Sušením nefermentovaných listových pupenů vzniká bílý čaj. Bílý čaj je čajem nejméně upravovaným, sbírá se v jarním období. Bílý čaj je velmi vzácný a jedná se o nejvíce zdraví prospěšný čaj. Prodává se zpravidla ve směsi. Má nízký obsah teinu (kofeinu). Pravidelné pití bílého čaje snižuje riziko rakoviny, ničí viry a bakterie. Připravuje se zaléváním vodou nízké teploty a louhovat jej můžeme i opakovaně. Bílý čaj je bohatý na antioxidanty, posiluje imunitní systém.
Med, včelí zlato a lék na všechny neduhy. Tisíce let je med s námi a pomáhá při léčbě kašle, žaludečních vředů i nespavosti. Co vše byste měli vědět o slaďounké dávce přírodního léčiva?
Zdroje: tea.co.uk, britannica.com, cajovna.cz, unitea.cz, ethicalteapartnership.org, wikipedia.org
Od: Iva V, 15.7.2021