Nadýchané koláče, vdolečky a záviny začínají u dokonalého kynutého těsto. Jak jej připravit, aby pečení bylo radostí a výsledek se rozplýval na rtech? Stačí dodržet několik rad a kynuté těsto bude jako od profesionálního cukráře.
Veškeré ingredience si připravte alespoň o hodinu dříve, než budete začínat s kváskem. Měly by mít pokojovou teplotu. Těsto lépe nakyne, pokud všechny ingredience mají stejnou teplotu už během přípravy.
Nešetřete při výběru ingrediencí. Kupte kvalitní mouku, a hlavně kvalitní droždí. Pár drobných navíc se vyplatí. Nikdy nepoužívejte droždí, které je zabarvené, mazlavé, oschlé nebo dokonce po datu spotřeby. Z mouky je vhodná hladká mouka nebo polohrubá mouka. Část mouky můžete nahradit moukou špaldovou.
Abyste měli jistotu, že se vám kynuté těsto podaří, používejte pouze čerstvé droždí. Rozmrazené droždí nemusí mít stejnou kvalitu a zbytečně si pokazíte výborné jahodové knedlíky.
Do kvásku dostaňte co nejvíce vzduchu. Můžete použít metličku na těsto a ručně vyšlehat kvásek jako například těsto na palačinky. Do kvásku přidejte kromě vlažného mléka a droždí také cukr a mouku. Kvásek přikryjte a nechejte vykynout 10 až 15 minut. Pokud kvásek nevykyne, nepokračujte v přípravě těsta.
Mouku před přípravou prosejte před cedník, dostane se do ní více vzduchu. Také ji můžete během kynutí kvásku nechat pomalu promíchávat v robotu.
Do slaných kynutých těst se přidává samozřejmě sůl, sůl patří i do sladkých těst (špetka). Sůl smíchejte s moukou, nesmí přijít přímo na kvasnice.
Těsto můžete provonět citrónovou nebo pomerančovou kůrou. Vhodný je i muškátový oříšek, vanilka nebo rumové aroma.
Pro hnětení těsta je nejlepší použít techniku. Kuchyňský robot nebo domácí pekárna jsou v tomto směru nepostradatelní pomocníci. Ke kvásku přidejte vejce a změklé máslo, postupně míchejte s moukou. V robotu by hnětení těsta nemělo být kratší než 15 minut, spojí se do kuličky. Na omak bude pružné a nebude lepit. Pokud těsto prohněteme ručně, bude odfukovat.
Těsto můžete nechat vykynout v domácí pekárně nebo pod utěrkou a zabalené v peřinách. Doba kynutí by měla být minimálně 1 hodinu, poté těsto ještě jednou propracujte.
Kdo spěchá, může nechat těsto kynout v troubě při maximálně 50 °C. Je zde však riziko, hraničící s jistotou, že těsto bude oschlé.
Jakmile připravíte záviny, vdolky, koláče, nechte je ještě dokynout pod utěrkou na vále, než je vložíte do trouby. Kynout by měly asi 10 až 20 minut.
Ať máte postup přípravy těsta sebelepší a poměr ingrediencí vymakaný do posledního detailu, nejdůležitější je těsto správně upéct. Doba pečení se liší od konkrétního druhu, ale obecný postup je stejný.
Těsto vkládejte do trouby rozehřáté na 200 °C, pečte prvních 15 minut. Poté teplotu snížíte a těsto dopékáte podle potřeby. Troubu neotevírejte, kontrolu můžete provést až těsně před dokončením. Obvykle je kynuté těsto upečeno asi za 45 minut.
Ano, teplý koláč je nejlepší, ale snažte se chvíli vyčkat. Horké těsto má po rozkrojení tendenci se srážet a nesvědčí ani žaludku.
Od: Iva V, 4.10.2021