Placky se škvarky můžeme použít jako běžné pečivo nebo jako přílohu třeba k zeleninovému salátu. Můžeme i plnit třeba šunkou a sýrem.
Jestliže často a rádi pečete, určitě je dobře znáte. Droždí a kypřicí prášek jsou při přípravě pečiva a dalších voňavých pochoutek skvělými pomocníky. Obě tyto přísady mají podobný úkol, přesto je každá z nich jiná. A pokud je zrovna nemáte po ruce, můžete vsadit třeba na jedlou sodu.
Bez pekařského droždí neboli kvasnic se neobejdeme při přípravě kynutého těsta. Čerstvé droždí se prodává nejčastěji jako kostka o váze 42 g. To je množství, které vystačí přibližně na 1 kg mouky.
Každá kostka droždí obsahuje miliardy kvasinek druhu Saccharomyces cerevisiae. A aby tyto kvasinky správně fungovaly, potřebují přirozený cukr, který je obsažený v mouce. Ten totiž posléze mění na alkohol a oxid uhličitý, čímž dochází k charakteristickému kynutí těsta.
Čerstvé droždí je třeba skladovat v lednici a má poměrně krátkou trvanlivost. Hodí se proto mít po ruce i instantní sušené droždí, které si udržuje své vlastnosti až po 2 roky. Sáček sušeného droždí o váze 7 g vystačí zhruba na 500 g mouky. Sušené droždí není třeba aktivovat, při přípravě těsta ho stačí jednoduše smíchat s moukou.
Čerstvé droždí můžete v receptech snadno nahradit tím sušeným, stejně jako naopak. Stačí si pamatovat pravidlo, že 1 g sušeného droždí odpovídá 2,5 g čerstvého droždí.
Placky se škvarky můžeme použít jako běžné pečivo nebo jako přílohu třeba k zeleninovému salátu. Můžeme i plnit třeba šunkou a sýrem.
Také pečivo a moučníky, na jejichž přípravu jsme použili kypřicí prášek, zvětší svůj objem a jsou krásně nadýchané. Na rozdíl od droždí v nich však nenajdeme živé kvasinky. Kypřicí prášek do pečiva je suché chemické kypřidlo, které tvoří kyseliny, škrob a bikarbonát (hydrogenuhličitan). Tyto látky způsobují v těstu vznik bublinek, čímž ho odlehčí.
Kypřicí prášek je chuťově nevýrazný, a proto se hodí i do těst, kde není žádoucí charakteristická příchuť kvasinek. V kuchyni se uplatní hlavně při přípravě piškotového, třeného a křehkého těsta. Sáček o váze 12 g vystačí přibližně na 500 g mouky.
Aby bylo kynutí dokonalé, měl by se kypřicí prášek nejdříve smíchat s moukou nebo jinou suchou ingrediencí (např. kakaem). Výsledkem bude nadýchanější těsto. Obecně se přidává prášek do pečiva až na samotný závěr.
Lehký citronový korpus a sladkokyselý citronový krém, který doplňuje šlehačka a ovoce, je chuťově i vizuálně naprosto bezchybný zážitek. Citronový dort se dá doplnit jakýmkoliv ovocem, které máte rádi. Příprava nevyžaduje velké pekařské a cukrářské schopnosti a přesto působí velmi slavnostně a ohromí každého strávníka rafinovanou a svěží chutí. Do korpusu můžete použít podmáslí, zakysanou smetanu, ale nejlépe se osvědčil řecký jogurt. Dále je v těstě olej, pokud by vás to lákalo, nezaměňujte ho …
Kromě běžného prášku do pečiva lze pořídit i kypřicí prášek do perníku. Jediný rozdíl je v tom, že na rozdíl od klasického kypřicího prášku obsahuje i směs perníkového koření. Jeho složení může být různé, obvykle v něm však nechybí skořice, hřebíček, fenykl a anýz, někdy je součástí také anýz, kardamom, muškátový oříšek a další druhy koření. Tento přípravek proto těsto nejenom nakypří, ale zároveň mu dodá typickou perníkovou chuť a vůni.
Perníkové koření je pochopitelně možné používat i samostatně. A snadno si je vytvoříte sami doma. Jak na to? Na voňavé a chutné koření, které se perfektně hodí nejenom do perníčků, potřebujete: 2 lžíce skořice, 2 lžičky hřebíčku, ½ lžičky nového koření, ½ lžičky koriandru, ½ lžičky kardamomu, ½ lžičky zázvoru, ½ lžičky anýzu, ½ lžičky badyánu a ¼ lžičky muškátového oříšku. Pokud některé koření nesežene v mleté podobě, můžete je pomlít v mlýnku nebo nadrtit v hmoždíři. Směs důkladně promíchejte a vsypte do uzavíratelné nádoby.
Skvěle chutnají a krásně vypadají. Přitom je připravíte velmi jednoduše a jdou hezky z formy. Vyzkoušejte perníkové muffiny.
Pokud není po ruce kypřicí prášek, můžete ho v těstu jednoduše nahradit jedlou sodou. V obchodech na ni můžete narazit i pod označením hydrogenuhličitan sodný nebo soda bikarbona, jedná se ale stále o jednu a tutéž přísadu.
Také prášek do pečiva jedlou sodu obsahuje. Aby ale fungovala samostatně a měla nakypřující účinek, je zapotřebí, aby byla v těstě rovněž nějaká kyselá složka. Jedlá soda je totiž zásaditá a reaguje s kyselou látkou. Jedlou sodu lze proto bez obav použít tehdy, pokud je součástí těsta například jogurt, podmáslí, citronová šťáva, ale i cukr, vejce či mléko.
Pro nakypření těsta stačí relativně malé množství jedlé sody. Uvádí se, že 3 kávové lžičky prášku do pečiva dokáže nahradit pouze 1 kávová lžička sody.
Tento dort je vláčný, jemný a šťavnatý. Díky vlhkosti těsta již není potřeba ho plnit nebo zdobit krémem a o to je lehčí. Promazat ho můžete meruňkovým džemem a podávat se šlehačkou na způsob Sacher dortu, polít rozpuštěnou čokoládou nebo čokoládovou ganache a nazdobit ovocem.
Zdroje: webmd.com, healthline.com, thespruceeats.com, sallysbakingaddiction.com
Od: Jitka Kučová, 6.6.2022