Tvaroh je dostupnou potravinou a snadno si pro něj sáhnete do regálu v obchodě. Přesto se vyplatí vyzkoušet domácí výrobu tvarohu. Výroba je jednoduchá, domácí tvaroh má jemnější a plnější chuť. Tvaroh můžete různě dochutit nebo použít do krémů na dezerty.
Tradiční mléčný výrobek se smetanovou chutí není třeba představovat. Zároveň není pochyb o jeho prospěšnosti pro lidský organismus. Ale jak často jej máte v jídelníčku? Nebo vaše děti?
Tvaroh prospívá střevní mikroflóře a je bohatý na bílkoviny. S tvarohem získává vaše tělo vápník, vitamín D a další látky, které posilují imunitu. Neměl by chybět v jídelníčku dětí, doporučuje se při redukčních dietách i pokud nabíráte svalovou hmotu. Snadno jej vyrobíte doma.
Domácí tvaroh se vyrábí z kyšky a potřebovat budete 2 l čerstvého mléka. Čerstvé mléko nechejte zkysnout na lince (nesmí být v lednici, kyška by byla hořká). Kysnutí trvá asi 2 dny, ale dá se urychlit. Pokud spěcháte, dejte na 1 l mléka polévkovou lžíci citrónové šťávy.
Po zkysnutí směs zahřejte na 50 až 60 °C a občas promíchejte. Pro vaření můžete použít klasický hrnec nebo vodní lázeň. Používejte nádobí z nerezové oceli nebo hliníku. Čím déle budete zahřívat a čím vyšší teplotu použijete, tím sušší bude tvaroh. Po zahřátí přelijete vše do misky s hustým sítem, síto ještě vyložíte utěrkou. Do spodní misky bude odkapávat syrovátka.
Ten nejsušší tvaroh získáte, když utěrku svážete a vše nad hrnec pověsíte. Tak bude syrovátka nejlépe odtékat a odkapávat.
Ze 2 litrů mléka je možné získat 180 až 400 g tvarohu (dle suchosti), syrovátka se dá použít při pečení chleba a doporučuje se například při redukčních dietách. Cenově tedy vyjde domácí výroba přibližně stejně, jako když si zakoupíte tvaroh v obchodě. Samozřejmě záleží na tom, jaký druh mléka použijete.
Chuťově je domácí tvaroh mnohem lepší než kupovaný. Domácí tvaroh není vhodné skladovat v lednici déle než 4 dny.
Tvaroh bez zahřívání má jemnou konzistenci. Při kysnutí mléka použijte čerstvé mléko, čím tučnější zvolíte, tím tučnější bude výsledný tvaroh. Nesnažte se ošidit kvalitu, kvalitní tvaroh nevyrobíte z levného mléka. Opět nechejte mléko zkysnout při pokojové teplotě a rovnou jej vložte odkapat na cedník nebo zavázaný do utěrky.
Výroba domácího kefíru je rozšířená v řadě domácností, u kefíru nemusíte zůstat. Můžete jej použít pro výrobu tvarohu. Z kefíru je domácí tvaroh hustý a více se drobí. Kefír vařte ve vodní lázni, jakmile se začnou srážet tvarohové hrudky, vložte vše do cedníku vyloženého utěrkou a nechejte do spodní misky odkapat syrovátku.
Pro výrobu tvarohu použijete litr mléka a litr kefíru. Mléko dejte do vodní lázně a zahřejte téměř k varu. Pomalu a za stálého míchání vlijte kefír do mléka. Promíchejte a nechejte vychladit. Poté přelijte do cedníku a nechejte odkapat syrovátku.
Pro lepší chuť tvarohu můžete do čerstvého plnotučného mléka vmíchat smetanu. Nejlepší chuť má tvaroh z čerstvého mléka, které pasterizujete šetrně doma za teploty 70 °C. Pro nákup čerstvého mléka můžete využít mléčné automaty.
Domácí tvaroh je výborným základem pro zdravé pomazánky, zmrzliny nebo do ovocných knedlíků.
Dětem můžete tvaroh smíchat s ovocnou přesnídávkou, rozmačkaným banánem nebo jiným čerstvým ovocem.
Tvaroh je skvělý základ pro výrobu domácího termixu nebo domácího pribináčku.
Výborný je tvaroh smíchaný s bylinkami, prolisovaným česnekem nebo strouhaným sýrem.
Při slazení tvarohu se kaloriím vyhnete, když vyzkoušíte různá přírodní sladidla bez kalorií.
Pusťte tvaroh do jídelníčku.
Zdroje: wikiHow.com, Bhg.com.au, CheeseMaking.com, AllotmentGardenRecipes.org, SevenSons.net, BonAppetit.com
Od: Iva V, 13.9.2022