Dostali jste chuť na čerstvou bábovku, nadýchané koláčky nebo rychlé zapečené těstoviny? Pak se bez vajec pravděpodobně neobejdete. Anebo ano? Pokud jsou právě vejce tou ingrediencí, kterou ve spíži aktuálně zoufale postrádáte, můžete použít některou z alternativních přísad. Ty ostatně oceníte i tehdy, pokud máte na vejce alergii.
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč jsou vlastně vejce součástí tolika slaných i sladkých receptů? Důvodů je hned několik:
pokrmům propůjčují krásnou nažloutlou barvu (to platí zejména v případě kvalitních domácích vajec)
těsto s vejci se vyznačuje bohatší chutí, je vláčnější a má jemnější konzistenci
vejce, především žloutek, působí jako pojivo
bílek vyšlehaný do sněhu slouží k přípravě krásně nadýchaných moučníků, stejně jako sněhového těsta
A ačkoliv byla vejce dlouhou dobu na „černé listině“, kdy se nepovažovala za příliš zdravá, pravdou je, že obsahují celou řadu mikroživin. Jsou to hlavně vysoce kvalitní bílkoviny, vitamín B2 (riboflavin), vitamín B12, vitamín D, selen a jód.
Existuje celá řada možností, jak nahradit vejce při vaření a pečení. Pamatujte ale na pravidlo, že pokud v receptu použity více než 2 vejce, obvykle se doporučuje nahradit pouze část z nich.
Při přípravě moučníků a jiných sladkých pokrmů lze použít místo vajec rozmačkaný banán. Za každé 1 vejce použijte 65 gramů banánů. Místo banánu je možné sáhnout i po jablečném pyré nebo avokádu.
Je třeba počítat s tím, že výsledný pokrm získá jemnou ovocnou příchuť.
Další oblíbenou náhražkou vajec jsou chia semínka, která mají schopnost rychle absorbovat vodu, a tím znásobit svůj objem. Jestliže smícháte 1 polévkovou lžíci mletých nebo rozmixovaných chia semínek se 3 polévkovými lžícemi vody, můžete touto směsí nahradit 1 celé vejce.
Alternativně lze využít i výživná lněná semínka, která mají podobné vlastnosti.
Jestliže vlastníte výrobník sycených nápojů, máte vyhráno. Právě obyčejná sycená voda může v moučnících a pečivu jednoduše zastoupit vejce. Těsto navíc zvláční a nadýchá. Místo 1 vejce použijte 60 ml sycené vody, což jsou přibližně 4 polévkové lžíce.
Tofu neboli sójový sýr vzniká vysrážení sójového mléka. Je lehce stravitelné a bohaté na bílkoviny. Připravit z něj lze například alternativu míchaných vajíček.
Jeho varianta v podobě tzv. hedvábného tofu, které je velmi jemné, se uplatní při přípravě veganských majonéz, pomazánek a krémů.
Pokud potřebujeme nahradit vejce ve slaném pokrmu, je možné sáhnout po syrových bramborách. Přibližně 2 až 3 polévkové lžíce nastrouhané bramboru nahradí 1 celé vejce.
Tato náhražka nalezne využití zejména při přípravě polévek, omáček, karbanátků a placek.
Další možností, jak nahradit vejce, je využít některou z komerčních náhražek dostupných na trhu.
Sójový lecitin je látka, která se získává ze sójových bobů. Používá se jako doplněk stravy, ale rovněž může nahradit vaječný žloutek, kdy 1 žloutek nahradí 1 polévková lžíce sójového lecitinu.
Jedná se o nálev z konzervované cizrny, který se používá především jako veganská alternativa vaječného bílku. Aquafaba se dá dokonce i šlehat, poté svou konzistencí připomíná pravý sníh z bílků. V tomto případě platí, že 1 bílek dokážou nahradit 2 polévkové lžíce cizrnové tekutiny.
Hraška je směs rozemletého hrachu, bezlepkových obilovin a koření. V kuchyni se používá zejména na obalování a zahušťování, ale lze s ní nahradit i vejce, kdy 1 celé vejce nahradí 1 polévková lžíce směsi.
Zdroje: egginfo.co.uk, healthline.com, hraska.cz, vegfaqs.com
Od: Jitka Kučová, 27.9.2022