Existuje spousta skvělých vychytávek, které práci v kuchyni usnadní, urychlí, a navíc často ušetří i drahocenné nervy. A ačkoliv se jedná o malé pomocníky, kteří nejsou žádnou drahou záležitostí, udělají opravdu velikou službu.
Česnečka, bramboráky, pečené maso, guláš. V tradičních českých receptech je česnek běžnou a oblíbenou ingrediencí. Jeho nezaměnitelnou chuť nelze ničím nahradit. Pokud potřebujete plátky nebo hrubé kousky česneku, vystačíte si s nožem, v opačném případě ale jistě rádi sáhnete po lisu na česnek.
Nejrozšířenější je klasický pákový lis na česnek s rukojetí, ale pořídit můžete i takzvané třítko nebo malé struhadlo. S těmito šikovnými pomocníky česnek snadno během krátké chvilky rozmělníte do požadované konzistence.
Krájení, vykosťování, porcování, loupání. To vše jsou běžné úkony, ke kterým je zapotřebí kvalitní nůž. Bezesporu tak patří k vůbec nejdůležitějších prvkům v kuchyni a během přípravy jídla po něm sáhnete mnohokrát. Obvykle navíc potřebujete více druhů nožů s odlišnou velikostí a tvarem čepele.
Nože je důležité mít přehledně a bezpečně uspořádané. K tomu poslouží buď blok na nože, který se postaví přímo na kuchyňskou linku, případně magnetický držák (lišta) na stěnu.
V šuplíku se svými rozměry takřka ztratí, přesto patří k nejvděčnějším kuchyňským pomocníkům. Kuchyňská škrabka ušetří čas i nervy. Snadno s ní oloupete mrkev, brambory, cuketu, ale i jablka nebo třeba kiwi. Při výběru se zaměřte především na kvalitu ostří a ergonomický tvar rukojeti.
Na trhu jsou dva základní druhy škrabek. Zatímco podélná škrabka se hodí zejména na brambory a menší druhy zeleniny či ovoce, příčnou škrabku s otočnou čepelí oceníte hlavně při loupání větších a dlouhých potravin.
Také už jste si někdy položili otázku: „Kam s nimi?“ Poklice nelze na rozdíl od hrnců skládat na sebe, a proto zabírají ve skříňce zbytečně mnoho místa. Řešením je závěsný nebo nástěnný stojan na poklice. Pojme poklice různých průměrů, a navíc jsou všechny okamžitě a snadno přístupné, kdykoliv je třeba.
Na trhu jsou k dostání i stojany na nádobí, z nichž mnohé jsou určeny právě pro poklice.
Z trochu jiného soudku jsou pohlcovače zápachu, které se vkládají do lednice. Přípravu jídla sice neurychlí, ale zato se postarají o to, aby si potraviny uchovaly své charakteristické aroma. V lednici dokážou udržet příjemné prostředí bez zápachu.
Pohlcovač zápachu existuje v mnoha různých provedeních a v lednici vydrží plnit svou funkci až několik měsíců. K osvědčeným prostředkům s neutralizačním účinkem patří také jedlá soda. Stačí ji nasypat do skleničky a vložit do lednice.
Při přípravě poctivých polévek, omáček, ale třeba i svařeného vína se nezřídka používají celé kusy koření, stejně jako listy nebo natě aromatických bylinek. A aby je poté nebylo nutné z hrnce složitě lovit, bude se hodit sítko na koření. Do něj se jednoduše koření a bylinky uzavřou a po dokončení pokrmů se sítko z hrnce opět vytáhne.
Sítko se používá i při přípravě sypaných čajů.
Ačkoliv myčka nádobí je ve většině domácností již standardem, bez houbičky se v kuchyni stejně obvykle neobejdete. Ale pokud ji necháváte ležet volně u dřezu, často se dané místo zamokří nebo znečistí. Tuto situaci řeší držák na houbičku. Nalepí se přímo do dřezu, takže houbička nejenže zůstane stále při ruce, ale zároveň přispěje k udržování pořádku, protože se po použití sama do dřezu odkape.
Zdroje: insider.com, thespruceeats.com, bestproducts.com, delish.com
Od: Jitka Kučová, 5.1.2023