Krájení, porcování, vykosťování, drcení, sekání, plátkování. Každá dobrá hospodyňka ví, že zpracování surovin v kuchyni se bez kvalitního nože neobejde. A aby byla práce s nožem rychlá, efektivní a bezpečná, je třeba vybrat ten pravý. Kuchyňské nože se od sebe liší velikostí, čepelí i ostřím.
Mezi nepostradatelné vybavení každé kuchyně patří univerzální nůž, který se také označuje jako „nůž šéfkuchaře“ či „základní nůž“. Jeho čepel je široká a dole zaoblená, zužuje se do ostré špičky. Má pevnou konstrukci a je k dostání v různých velikostech.
Hlavní kouzlo nože tkví v opravdu všestranném využití. Zvládnete s ním naporcovat kuře, nasekat čerstvé bylinky, pokrájet takřka jakoukoliv zeleninu či naplátkovat maso na steaky. Dobře si poradí i s potravinami, které mají houževnatou či tvrdou slupku.
Také plátkovací nůž patří k těm, které v kuchyni určitě využijete. Má delší a relativně tenkou čepel, která z něj činí vynikajícího pomocníka při krájení masa, ryb, zeleniny, ovoce a bylinek. Jeho použití je velice rozmanité, hodí se prakticky na všechno, co potřebujete snadno a rychle nakrájet na plátky. Snadno s ním tak vytvoříte například pestrou obloženou mísu jako pohoštění pro hosty.
Primárně je určený pro práci s masem, konkrétně slouží k odstranění kostí, šlach a tuku. Využijete ho především při vykosťování drůbeže. Má protáhlou a pružnou čepel, která se na konci zužuje do horní špičky. Rukojeť nože je ergonomicky tvarovaná, aby byla manipulace s nástrojem co nejbezpečnější.
K nejoblíbenějším druhům kuchyňských nožů patří také nůž na pečivo, který se vyznačuje pevnou a odolnou konstrukcí. Délka čepele je obvykle okolo 20 cm, aby si pohodlně a rovnoměrně poradila i s větším bochníkem chleba. Nůž poznáte podle toho, že má tupé ostří, nezužuje se do špičky a čepel má charakteristické vroubky. Právě provedení čepele umožňuje jednoduché krájení rozmanitých druhů pečiva včetně těch, které mají tvrdší kůrku.
Někdy se označuje také jako snídaňový nebo svačinový nůž. Má kratší čepel, která se nezužuje do špičky, její konec je oblý. Čepel je kratší a tupá, někdy může být i vroubkovaná. Mazací nůž slouží především k rozetření másla nebo pomazánky na pečivo.
Vzhledem se podobá vykosťovacímu noži a někdy může být obtížné je od sebe rozlišit. Obecně platí, že filetovací nůž bývá delší, tenčí a má pružnější konstrukci. Na rozdíl od klasického vykosťovacího nože je totiž určený hlavně pro vykosťování ryb, jejichž kosti jsou křehčí.
Běžný příborový nůž si se šťavnatým steakem neporadí. Skvěle ho nahradí steakový nůž, který se při stolování doplňuje ještě vidličkou. Ukrojíte s ním nejenom steaky, ale i další druhy grilovaného či restovaného masa. Vyrábí se s hladkou nebo zoubkovanou ostrou čepelí a je menší, aby se s ním dobře manipulovalo.
Malý šikovný nůž, který padne perfektně do ruky. Délka čepele se pohybuje nejčastěji v rozmezí od 6 do 12 cm. Ostří může být rovné či prohnuté, je zakončeno špičkou. S nožem můžete loupat, okrajovat či vykrajovat nejenom zeleninu, ale také různé druhy ovoce.
Pochází z Asie, ale pro svou všestrannost si získal příznivce i v našich končinách. Označuje se také jako „japonský nůž“. V kuchyni nalezne totožné využití jako univerzální kuchyňský nůž, kterému si ostatně i podobá. Obvykle má ale nižší hmotnost a o něco kratší čepel. Rozpoznat ho lze zejména podle oválných výbrusů na bocích čepele (někdy je i perforovaná), což zamezuje tomu, aby se krájené potraviny na nůž přilepovaly. Práce je tak rychlejší a komfortnější.
Sekáček neboli sekací nůž nepatří k běžnému vybavení kuchyně, mnohem častěji se s ním lze setkat u řezníků. Primárně totiž slouží k práci s velkými kusy masa, které obsahují houževnaté tkáně a kosti. Je velký a těžký, rozměrově patří k největším druhům nožů. Sekáček má obdélníkovou čepel bez špičky.
Kromě porcování masa se hodí také na rychlé zpracování celé hlávky salátu či zelí, dobře si poradí s dýní a dalšími druhy zeleniny s pevnou slupkou.
Zdroje: cozymeal.com, healthykitchen101.com, nisbets.com.au, escoffieronline.com
Od: Jitka Kučová, 26.6.2023