Co mají společného citrusy, lesní ovoce, pohanka a zelený čaj? Pokud si je budete dopřávat pravidelně, podpoříte svou paměť, imunitu i srdce. V článku prozradíme také další bohaté zdroje flavonoidů a jejich prospěšné vlastnosti pro lidské zdraví.
Pod označením vitamín P se ukrývá pestrá skupina rostlinných flavonoidů, která zahrnuje na několik tisíc různých polyfenolických sloučenin. Ty se nachází v různých částech rostlin, především v květech, listech a kůře. Jejich hlavní funkcí je chránit rostlinu před nežádoucími okolními vlivy.
Vitamín P použil poprvé významný biochemik, fyziolog a nositel Nobelovy ceny Albert Szent-Györgyi v roce 1936. Protože se ale nejedná o vitamín v pravém slova smyslu, v současnosti se tako skupina látek označuje častěji jako flavonoidy, případně bioflavonoidy.
Flavonoidy patří k důležitým antioxidantům. To znamená, že mají schopnost vychytávat volné radikály a chránit buňky těla před oxidačním stresem. Mohou proto snižovat riziko některých druhů nádorů, stejně jako kardiovaskulárních onemocnění.
Konzumace potravin bohatých na flavonoidy podporuje přirozenou obranyschopnost organismu proti infekcím a různým chorobám.
Flavonoidy dokážou snižovat zánětlivé procesy v těle včetně chronických zánětů. Jejich konzumace tudíž přispívá k prevenci některých srdečních a autoimunitních onemocnění. Mohou také ulevit při alergiích.
Pravidelná konzumace zeleniny a ovoce s významným obsahem flavonoidů pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi, pozitivně ovlivňuje krevní tlak, stejně jako celkové zdraví cév a srdce.
Při denním příjmu alespoň 300 mg flavonoidů dochází k lepšímu využití glukózy a sacharidů, což snižuje riziko onemocnění cukrovkou.
Protože mají flavonoidy protizánětlivé vlastnosti a udržují zdravé cévy, mají rovněž pozitivní vliv na kognitivní funkce a průtok krve mozkem. Navíc přispívají i k ochraně mozkových buněk před poškozením.
Flavonoidy zlepšují vstřebávání a možnosti využití vitamínu C, což ale platí i obráceně. Jestliže tedy člověk přijímá vitamín C společně s flavonoidy, jsou jejich účinky silnější.
Vitamín P neboli flavonoidy se nachází takřka ve všech druzích ovoce a zeleniny. K nejvíce ceněným a nejbohatším zdrojům patří:
citrusové plody (citrony, limetky, grapefruity, pomeranče)
lesní ovoce (borůvky, brusinky, maliny, ostružiny)
hrozny a hroznové víno
zelený čaj
cibule (zejména červená odrůda)
sója a sójové produkty (například sójové tofu a mléko)
kakao (včetně kvalitní alespoň 70 % čokolády)
brokolice a růžičková kapusta
některé bylinky a koření (petržel, šalvěj, zázvor, kopřiva, dubová kůra aj.)
pohanka
Quercetin (též kvercetin) patří mezi nejrozšířenější flavonoidy. Hojně je obsažen například v cibuli, jablkách, červeném víně a zeleném čaji. Působí jako antioxidant, je protizánětlivý a naznačuje zajímavý potenciál u onemocnění rakovinou.
Nachází se zejména v citrusech (nejvíce v bílé části dužiny), pohance, plodech šípku, zeleném čaji, plodech a květech hlohu. Posiluje cévní stěny a snižuje jejich propustnost. Má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.
Najdeme ho mimo jiné v jablcích, brokolici, jahodách, hroznovém víně, pórku, cibuli a ginkgo bilobě. Působí antioxidačně, protizánětlivě, přispívá k ochraně srdce a cév.
Mezi nejznámější zdroje apigeninu patří petržel, celer, kopr a květy heřmánku. Může snižovat riziko některých nádorů a neurodegenerativních onemocnění, je protizánětlivý a chrání buňky před oxidačním stresem.
Luteolit je obsažen především v zelených druzích zeleniny (brokolice, špenát, kapusta, salát), jeho dalším zdrojem jsou citrusy, cibule a česnek, červená paprika, artyčok, slunečnicová semínka. Tento flavonoid je antioxidant, má protizánětlivé účinky, posiluje imunitu a podporuje kognitivní zdraví.
Zdroje: webmd.com, medicinenet.com, webmd.com, healthline.com, ncbi.nlm.nih.gov
Od: Jitka Kučová, 30.6.2023