Ačkoliv má vskutku bohatou historii, v našich končinách je pískavice stále spíše neznámá. Je kořením s nezaměnitelnou chutí a vůní, hravě oživí širokou paletu jídel. A poutá také zdravotními benefity. Svými léčivými účinky potěší imunitu, trávení, a dokonce i svaly.
Pískavice řecké seno je jednoletá léčivá rostlina, která má vzpřímenou lodyhu a dorůstá do výšky okolo 50 cm. Její listy jsou trojčetné a pokryty jemnými chloupky. V době rozkvětu se bylinka pyšní drobnými bílými až žlutavými motýlovitými květy, plodem jsou hnědé tobolky, která ukrývají ceněná semena. Ta jsou drobná a tvarem i barvou připomínají kukuřičná zrna.
Původním domovem rostliny je především Středomoří a oblast jihozápadní Asie. V současnosti se ale pěstuje rovněž na mnoha dalších místech světa včetně USA, severní Afriky, Číny či Austrálie. Nejlépe se jí daří v teplejších polohách s dostatkem slunečního světla a lehkou hlinitopísčitou půdou.
V místech přirozeného výskytu se používají semena pískavice po dlouhá tisíciletí. Koření má bohatou tradici zejména ve středomořské, arabské a indické kuchyni. A využití je velmi rozmanité:
do polévek, omáček pro chuť a jejich zahuštění
k dochucení masových, rýžových a zeleninových jídel
do pomazánek a domácích marinád
oblíbená přísada do pečiva, stejně jako jeho posypka
oživení bylinných nálevů a jogurtových nápojů
součást slavných kořenících směsí (např. kari, čubrica)
Semena pískavice mají intenzivní nezaměnitelné aroma a zároveň specifickou chuť, která je nasládlá až silně nahořklá. Často se přirovnává k chuti javorového sirupu, případně lehce připáleného cukru. Kromě semen se jako koření používají také čerstvé či sušené listy. I pro ně je charakteristické výrazné aroma a nahořklá chuť.
Pískavice řecké seno obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek. Patří k nim například vláknina, bílkoviny, vitamíny, minerály, slizy a antioxidanty.
podporuje trávení a chuť k jídlu
posiluje přirozenou obranyschopnost organismu
blahodárně působí na žaludek, zmírňuje jeho překyselení
napomáhá udržovat normální hladinu cukru a cholesterolu v krvi
působí jako antioxidant, kdy chrání buňky před oxidativním stresem
pozitivně ovlivňuje činnost svalů
Nezalekněte se, že jsou celá semena pískavice extrémně tvrdá. Aby změkla, stačí je namočit přes noc do vody podobně jako luštěniny. Případně jsou k dostání i v podobě mletého prášku, který již není třeba před použitím nikterak upravovat.
Jestliže potřebujete zmírnit přirozenou hořkost pískavice, můžete zkusit semena krátce opražit na pánvi. Hořká chuť se zmírní také přidáním citronové šťávy do jídla při jeho dokončování.
Chuť semen pískavice se dobře doplňuje i s dalšími druhy koření. Lze k nim přidat například koriandr, kmín nebo papriku.
Jako koření jsou k dostání také sušené listy pískavice, které můžete vyzkoušet takřka do všech jídel, kam se hodí i u nás běžnější libeček. Zajímavě tak ochutíte polévky, omáčky, bylinková másla, různé druhy pomazánek a mnoho dalších slaných pokrmů.
A pokud si rostlinu sami vypěstuje na zahrádce, čeká vás voňavá zelená sklizeň. Čerstvé listy pískavice jsou vynikající hlavně do salátů a nasekané mohou netradičně oživit nejednu pomazánku.
Do nádoby nalijte 250 ml vody a přidejte 2 lžičky podrcených semen pískavice. Nechte 2 až 3 hodiny stát a poté přiveďte k varu. Jakmile začne voda vařit, sundejte z ohně. Čaj sceďte, a ještě teplý popíjejte. Hořkost můžete zmírnit, pokud do nápoje přidáte trošku medu.
Zdroje: nccih.nih.gov, archanaskitchen.com, thekitchn.com, saporidelmondo-blog.com, masterclass.com
Od: Jitka Kučová, 30.5.2023