Nadměrná konzumace cukru může vést k mnoha zdravotním problémům, jako je například obezita, diabetes, srdeční choroby či zubní kaz. Existuje však mnoho přirozených sladidel, která mohou nahradit běžný cukr a zároveň dopřát pokrmům sladkou chuť.
Říkáte si občas, že by váš jídelníček mohl být zdravější? Pokud se vám zároveň nechce pouštět do radikálních změn a odmítáte se vzdát svých oblíbených receptů, můžete na to jít takzvaně od lesa. Jednoduše zkuste nahradit běžné ingredience jejich odlehčenějšími alternativami.
Mezi hlavní složky majonézy patří olej a vaječné žloutky. Ve 100 gramech majonézy se ukrývá až 71 gramů tuku a přibližně 660 kalorií, což rozhodně není málo. V horních letních dnech se může navíc snadno zkazit.
Majonézu zkuste nahradit bílým jogurtem. Pokud potřebujete hustý výsledek, sáhněte po jogurtu řeckého typu. K masu a dalším grilovaným pochoutkám bude chutnat skvěle také odlehčený dip z tvarohu. Dobrou volbou je i zakysaná smetana, která obsahuje oproti majonéze méně než třetinové množství kalorií.
Spotřeba cukru je v českých končinách alarmující. Průměrně zvládne každý z nás spořádat během jednoho roku zhruba 35 kilogramů. Přitom právě cukr přispívá k rozvoji některých civilizačních nemocí a jeho nadměrný příjem vede k obezitě.
Základem je omezit sladkosti a slazené nápoje, často obsahují až neuvěřitelné množství cukru. Ten navíc neobsahuje prakticky žádné prospěšné živiny. Při vaření ho můžete nahradit třeba medem, ve kterém najdeme mimo jiné antioxidanty, flavonoidy a některé vitamíny. Za zmínku stojí i čekankový sirup s vysokým podílem vlákniny, stejně jako takřka nekalorická stévie, kokosový cukr a přírodní xylitol.
Nadměrná konzumace cukru může vést k mnoha zdravotním problémům, jako je například obezita, diabetes, srdeční choroby či zubní kaz. Existuje však mnoho přirozených sladidel, která mohou nahradit běžný cukr a zároveň dopřát pokrmům sladkou chuť.
Známé rčení praví: „Sůl nad zlato“. Na druhou stranu se ale také říká, že všeho moc škodí. A co se týče statistik, náš národ to se solí skutečně přehání, spotřeba na člověka je totiž až trojnásobná oproti doporučené dávce.
Omezte jídla z fast foodů, polotovary a instantní pokrmy. Nezřídka jsou silně přesolené. Totéž platí pro mnohé uzeniny a sýry. Místo slaných chipsů sáhněte po alternativě ze sušené zeleniny, příjemně vás překvapí lahodnou chutí. Kupujte pouze koření a kořenící směsi bez obsahu soli. Při vaření uberte množství soli, chuť můžete zvýraznit i česnekem, chilli či zelenými bylinkami.
Místo čokolády, bonbónů nebo sladké tyčinky sáhněte raději po čerstvém ovoci. Stejně jako cukrovinky má sladkou chuť, je zdrojem energie a jako příjemný bonus obsahuje vlákninu, vitamíny a minerální látky.
Snížit chuť na sladké pomůže vyvážená snídaně, dostatečný přísun bílkovin, vlákniny a dodržování pitného režimu. Chuť na sladké naopak zhoršuje stres, vyčerpání, málo spánku a výkyvy v hladině krevního cukru.
Bílá mouka není z hlediska nutričního složení příliš zajímavá. Je totiž ochuzena o celou řadu minerálů a dalších cenných mikroživin.
Předepsané množství bílé mouky v receptech snížíte, pokud ji částečně nahradíte její celozrnnou variantou, ovesnou nebo špaldovou moukou. Ty mají vyšší obsah vlákniny a dalších pro tělo prospěšných látek. Za pozornost však stojí i pohanková, hrachová, kukuřičná, sójová nebo amarantová mouka. Všechny jsou přirozeně bezlepkové. Počítejte ale s tím, že oproti bílé mouce mají jinou chuť, na kterou je třeba si zvyknout.
Zdroje: thecoconutmama.com, healthline.com, webmd.com, bakestarters.com, health.gov
Od: Jitka Kučová, 6.9.2023