Pokud nevíte, co s přebytečnou úrodou ze zahrádky, pusťte se do výroby ovocné kůže. Vytvoříte ji takřka z jakéhokoliv ovoce a v nekonečném množství kombinací. Rázem tak získáte lahodnou, energetickou a zdravou svačinku do školy, práce nebo třeba na výlet.
Ovoce očistěte a umyjte. Odstraňte z něj jádřince, pecky, stopky, případně slupku (např. u banánů, pomerančů).
Takto připravené ovoce vložte do výkonného mixéru a rozmixujte, aby vzniklo hladké a husté pyré. Jestliže je příliš hutné, můžete přidat trochu vody, ale obvykle to není nutné.
Před vložením do sušičky můžete také ovocné pyré nejdříve předehřát v hrnci na sporáku, proces sušení se tím urychlí. Ale tento krok lze i přeskočit.
Jednotlivé pláty sušičky vyložte pečicím papírem. Ovocné pyré na ně rovnoměrně rozprostřete. Stěrkou vše uhlaďte, aby vznikla vrstva o tloušťce zhruba 3 až 5 mm. Okraje můžete ponechat silnější, protože schnou rychleji.
Nastavte teplotu na 40 až 45 °C a vše sušte 6 až 8 hodin. Jakmile uběhne několik hodin a plát ovocné kůže přestane lepit na dotek, můžete ho opatrně sejmou z pečicího papíru a dosušit již bez něj.
Po usušení nechte vychladnout, a nakonec stočte do dlouhé ruličky. Tu ostrým nožem rozkrájejte na požadovanou velikost. Jednotlivé kousky můžete převázat provázkem, aby dobře držely pohromadě.
Tuto lehce pikantní ovocnou kůži vytvoříte ze 2 šálků rebarbory, 3 šálků čerstvých jahod a ¼ šálku medu. Rebarboru je třeba před rozmixováním upravit. Nakrájejte ji s trochou vody a povařte do změknutí.
Snadno ji připravíte ze 2 šálků malin, 3 ks vypeckovaných broskví (před rozmixováním je můžete nasekat na kostičky) a ¼ šálku medu.
Na její zhotovení budete potřebovat 2 šálky čerstvých nebo mražených borůvek, 2 menší zralé banány, ¼ šálku chia semínek a 5 až 10 ks vypeckovaných datlí.
Na jednoduchou meruňkovou ovocnou kůži použijte pouze 4 šálky čerstvých (vypeckovaných dobře v vyzrálých) meruněk a 2 až 3 polévkové lžíce javorového sirupu.
Tuto voňavou kůži připravíte z 5 ks jablek zbavených stopek a jádřinců, ½ kávové lžičky mleté skořice a ¼ šálku medu.
Budete potřebovat 2 šálky předem povařených kousků jedlé odrůdy dýně, 2 ks jablek zbavených stopek a jádřinců, 1 kávovou lžičku dýňového koření a ¼ šálku javorového sirupu.
Přichystejte si 4 šálky oloupaných a nakrájených pomerančů, 2 polévkové lžíce medu, 2 lžičky citronové šťávy, 1 lžičku mletého zázvoru, 1 lžičku mleté skořice,1 lžičku mletého kardamomu (volitelně) a špetku mořské soli.
Zcela vychladlé ruličky ovocné kůže vložte do vzduchotěsné nádoby, případně potravinového zipového sáčku. Pokud máte vakuovačku, můžete ji pro delší trvanlivost použít. Skladujte na suchém a temném místě.
Při pokojové teplotě doporučujeme spotřebovat ovocnou kůži během 1 měsíce. V chladu vydrží až 6 měsíců a v případě zamrazení i 1 rok.
Pokud použijete dostatečně vyzrálé ovoce, kůži obvykle není třeba doslazovat, protože má již sama o sobě přirozenou sladkost. V případě potřeby ji můžete dosladit například medem, javorovým sirupem nebo přidáním vypeckovaných datlí.
Zdroje: simplyrecipes.com, freshoffthegrid.com, theorganicdietitian.com, thismamacooks.com, homesteading.com
Od: Jitka Kučová, 22.9.2023