Nedostatek hořčíku v našem těle nám může způsobit spoustu nepříjemných obtíží. Proč se nám ho nedostává, když je v podstatě dobře dostupný, si povíme v tomto článku.
Vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol stojí za řadou závažných onemocnění kardiovaskulárního systému. Zároveň zvyšují riziko úmrtí. Společné mají i to, že nebolí a dlouhou dobu máme tendenci jejich závažnost zlehčovat. Zakročte proti vysokému tlaku a cholesterolu včas správnými potravinami.
Na sdělení lékaře, že trpíme vysokým krevním tlakem, řada z nás zareaguje poměrně vlažně. Vysoký krevní tlak totiž nezpůsobuje žádné další (okamžitě patrné) obtíže. Nemáme bolesti a často jej ani nezaznamenáme. Necháme si předepsat dva, tři léky a tím zájem o správné fungování kardiovaskulárního systému končí. A právě zde vzniká největší riziko.
Jestliže nezačnete s vysokým krevním tlakem bojovat včas, začnou se u vás projevovat závažnější obtíže.
Vysoký krevní tlak poškozuje cévy, což vede k onemocnění ledvin. Později se přidává zvýšené riziko mozkové mrtvice a srdečního infarktu. Obojí může mít až fatální následky. Ne nadarmo se vysokému krevnímu tlaku říká tichý zabiják.
V potravinách si vybírejte ty, které mají nízký obsah sodíku a vysoký obsah draslíku, hořčíku a vápníku.
Nedostatek hořčíku v našem těle nám může způsobit spoustu nepříjemných obtíží. Proč se nám ho nedostává, když je v podstatě dobře dostupný, si povíme v tomto článku.
Vápník, latinsky Calcium, je nejvýznamnější prvek z řady kovů alkalických zemin, lehký, velmi reaktivní kov. Jako biogenní prvek je jedním ze základních stavebních kamenů buněk všech živých organizmů na této planetě.
Nejdříve si o česneku obecně něco povíme. Česnek je vytrvalá bylina, řadící se do čeledi amarylkovitých, a pěstuje se vysazováním jednotlivých stroužků na jaře či na podzim. Pochází ze střední Asie, původní vlastí je Mongolsko a Kirgizské stepi, odtud putoval do Číny. Ve velkém se pěstoval také v Egyptě, Řecku i Římě. Česnek se vyznačuje charakteristickým aroma, způsobeným silicí, která se nazývá alliin.
Listová zelenina je poměrně opomíjenou složkou našeho jídelníčku, i když v posledních letech se to možná trochu zlepšuje. Což je pro nás velice dobře, jelikož listová zelenina nabízí nepřeberné množství enzymů, vitamínů, minerálů, chlorofylu, vlákniny a dalších důležitých látek, které se starají jak o fyzickou, tak psychickou stránku našeho těla.
Cholesterol je pro fungování organizmu nezbytný. Zvýšené hodnoty cholesterolu v krvi však znamenají, že se cholesterol začne ukládat do stěn cév. Vzniká ateroskleróza. Cévy ztrácí pružnost a dochází k jejich zúžení. Krevní sraženiny mohou následně ohrozit kterýkoliv vnitřní orgán a způsobit jeho nedostatečné zásobení kyslíkem. Vysoký cholesterol stojí za ischemickou chorobou srdeční, srdečním infarktem, mrtvicí a nemocemi oběhového systému.
Na zařazování ořechů ve správné míře do našeho jídelníčku, bychom určitě neměli zapomínat. Ochudili bychom se tak o spoustu důležitých vitamínů, minerálů a dalších prospěšných prvků.
Režimová opatření při vysokém krevním tlaku a cholesterolu Pro oba případy platí stejná doporučení. Je třeba upravit jídelníček a omezit tučná a sladká jídla. Vyhněte se alkoholu, kouření a snižte hladinu stresu. Dodržujte doporučený pitný režim a minimálně půl hodiny denně se věnujte rychlé chůzi na čerstvém vzduchu.
Od: Iva V, 10.12.2020