Antioxidanty zpomalují stárnutí organizmu a pomáhají správné funkci imunitního systému. Proč jsou pro tělo tolik důležité a kde nalezneme jejich zdroje? Jak je správně zařadit do jídelníčku?
Srdeční sval potřebuje náležitou výživu a péče o něj by měla být naší prioritou. Kromě pravidelného pohybu prospějete srdci určitým druhem potravin. Které to jsou?
Pumpa, která se nikdy nezastaví, to je lidské srdce. Každý den přečerpá až 7500 litrů krve. Dodává živiny do celého těla a odvádí zplodiny pryč z organizmu. Pravá komora pumpuje krev do plic a levá komora přečerpává krev do orgánů.
Srdce je velké asi jako zatnutá pěst a pro činnost potřebuje 10 % celkového kyslíku. Ženské srdce je lehčí a bije rychleji než srdce mužské.
Onemocnění srdce mívá fatální následky, proto je třeba se o důležitý orgán náležitě starat.
Obavy lidí se nejvíce týkají nádorových onemocnění. Větším rizikem je však infarkt. Nemoci srdce jsou příčinou více než třetiny úmrtí, nejčastějším onemocněním je ischemická choroba srdce. Je zřejmé, že udržet srdce v kondici by měl být prioritní úkol.
O tom, že je zelenina pro náš organizmus prospěšná, nemůže být sporu. Proto nesmí chybět ani v doporučení pro zdravé srdce. Srdci prospějete nejlépe zeleninou listovou, vhodná je i brokolice či kapusta. Barva zeleniny vám napoví. Sáhněte po tom druhu, který má zelenou barvu.
Prospěšná složka pro srdce: vitamín K, draslík, lutein, kyselina listová.
Perfektní zeleninou v péči o srdce jsou rajčata. Kromě velkého množství vitamínů obsahují i lykopen, ten snižuje rizika srdečních onemocnění. Nejvíce srdci prospějete, když si dáte rajčata spařená nebo jemně dušená.
Prospěšná složka pro srdce: lykopen.
Antioxidanty bojují proti stárnutí buněk a pomáhají odvádět z těla škodlivé látky. U ovoce se nemusíte řídit podle barvy, ale podle velikosti. Každý den si dejte k svačině jahody, borůvky, maliny, rybíz či ostružiny. Snižují riziko nejen onemocnění srdce, ale i rakoviny.
Prospěšná složka pro srdce: vitamín C, antioxidanty.
Antioxidanty zpomalují stárnutí organizmu a pomáhají správné funkci imunitního systému. Proč jsou pro tělo tolik důležité a kde nalezneme jejich zdroje? Jak je správně zařadit do jídelníčku?
Do stravy byste měli zařadit větší množství omega-3 mastných kyselin. Mimo jiné vám pomohou snížit krevní tlak, ochrání srdce před zánětem a krevními sraženinami. Dopřejte si avokádo, lososa nebo jiné tučné ryby. Chybu neuděláte ani v případě rybího tuku. Některé výzkumy uvádějí, že pravidelná konzumace lososa snižuje riziko infarktu o třetinu.
Prospěšná složka pro srdce: omega-3, antioxidanty.
Obsahují velké množství vlákniny, beta-glukan. Vláknina prospívá trávícímu traktu, ale také srdci, protože snižuje hladinu cholesterolu. Kromě toho dodáte tělu i draslík a kyselinu listovou.
Prospěšná složka pro srdce: vláknina, draslík.
Obyčejné jablko obsahuje vlákninu i vitamíny. Látka quercetin (kvercetin) pomáhá eliminovat riziko zánětů.
Prospěšná složka pro srdce: vláknina, quercetin.
Říká se: „Dejte si jedno jablko denně a budete ve fyzické i psychické pohodě. Je to opravdu tak?“
Mandle, oříšky a semínka jsou bohaté na zdravé oleje a vitamin E. Ty pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Zařaďte do jídelníčku vlašské ořechy, pekanové či makadamové ořechy.
Prospěšná složka pro srdce: zdravé tuky, vitamin E.
Na zařazování ořechů ve správné míře do našeho jídelníčku, bychom určitě neměli zapomínat. Ochudili bychom se tak o spoustu důležitých vitamínů, minerálů a dalších prospěšných prvků.
Co dalšího je třeba udělat pro zdravé srdce
Zdroje: froedtert.com, heartfoundation.org.nz, benesovsky.denik.cz, healthline.com, webmd.com, everydayhealth.com
Od: Iva V, 11.7.2021