Jako originál, možná i lepší než originál.
Dopřáváte si občas balení slaných arašídů k pivu či televizi? Buďte tentokrát kreativnější a připravte si je sami doma. Existuje mnoho zajímavých a jednoduchých receptů, jak arašídy zpracovat. Příprava je navíc rychlá a za odměnu se můžete těšit na nové chuťové zážitky.
Připravte si 450 g arašídů bez slupky, ⅓ šálku cukru, 2 lžíce másla, 2 lžíce medu, 1 lžičku soli, 1 lžičku chilli koření a volitelně i ¼ lžičky sušeného mletého česneku.
Troubu předehřejte na 170 °C. Smíchejte cukr s chilli a případně i sušeným česnekem, směs prozatím odložte stranou. Do většího hrnce vložte máslo, med a sůl. Zahřívejte, dokud se máslo nerozpustí. Poté do hrnce nasypte i arašídy a vše důkladně promíchejte.
Arašídy obalené medovo-máslovou hmotou přendejte na plech a asi 30 minut pečte dozlatova. Po vytažení do nich zamíchejte připravenou kořenící směs. Než zcela vychladnou, občas s nimi pohněte, aby se neslepily k sobě.
Budete potřebovat 3 šálky hladké mouky, 2 šálky solených arašídů, 1 a ½ šálku hnědého cukru, 1 šálek másla nebo jiného tuku, 2 vejce, 2 lžičky vanilkového extraktu, 1 lžičku soli a ½ lžičky jedlé sody.
Troubu nechte předehřát na 190 °C. Ve velké mísy promixujte máslo, cukr, vejce a vanilkový extrakt. Do druhé mísy prosejte mouku, přidejte jedlou sodu a sůl, ručně vše promíchejte. Poté obsah obou mís důkladně promíchejte dohromady. Nakonec přidejte i arašídy.
Lžičkou nabírejte kousky těsta a klaďte na plech vyložený pečicím papírem. S pomocí vidličky lehce rozplácněte. Pečte 8 až 10 minut dozlatova.
Rozehřejte pánev s olejem vhodným na smažení. Do předehřáté pánve vsypte 1 šálek vyloupaných syrových arašídů i se slupkou a smažte přibližně 2 minuty, dokud se krásně nerozvoní. Poté je přesypte do mísy vyložené papírovou utěrkou, abyste odstranili přebytečný tuk. Na závěr arašídy dle chuti dosolte.
Vařené arašídy mají příjemnou měkkou konzistenci. Jsou vynikající samotné i jako přísada do různých jídel. Připravte si 500 gramů vyloupaných arašídů, ¼ šálku soli a vodu. Nejdříve arašídy důkladně propláchněte proudem čisté vody. Nasypte je do hrnce a zalijte vodou tak, aby byly zcela ponořené. Přidejte sůl a přiveďte k varu. Na mírném plamenu vařte až 3 hodiny, dokud arašídy nezměknou.
Arašídy mají poměrně hodně kalorií, na druhou stranu ale představují i bohatý zdroj zdravých tuků a kvalitních rostlinných bílkovin. Kromě toho v nich najdeme například vitamín E, folát, biotin, hořčík, měď a další cenné látky. Obsahují také různé druhy antioxidantů (resveratrol a další), jejich nejvyšší koncentrace je ale ve slupce.
Konzumace arašídů (v rozumné míře) podporuje zdraví srdce, může snižovat riziko některých kardiovaskulárních onemocnění a přispívá ke snížení hladiny cholesterolu v krvi. I přes větší množství kalorií se není třeba obávat zařadit arašídy do redukčního jídelníčku. Dobře totiž zasytí a jejich vysoký obsah bílkovin může podpořit činnost metabolismu.
V kuchyni se používají arašídy podobně jako ořechy, ale ve skutečnosti patří mezi luštěniny.
Rostlina pochází z Jižní Ameriky. Španělští kolonizátoři ji dovezli do Evropy, odkud se záhy rozšířila i na africký a asijský kontinent.
Takřka do konce 19. století byly arašídy hlavně krmivem pro prasata a považovaly se za jídlo pro chudé vrstvy.
Na počátku 20. století byly arašídy podrobeny vědeckému zkoumání, což vedlo k nárůstu jejich popularity a rozsáhlejšímu pěstování. Podíl na tom měl i vznik nové techniky, arašídy se již nemusely sklízet ručně.
V minulosti se z arašídů vyráběl dokonce i krém na boty a přípravek na holení.
K hlavním producentům arašídů patří USA, Argentina, Brazílie Senegal a Súdán.
Arašídy bohužel náleží mezi silné alergeny, u některých jedinců mohou vyvolat až život ohrožující stav.
Zdroje: aboutpeanuts.com, peanut-institute.com, peanut-institute.com, healthline.com, webmd.com, allrecipes.com, allrecipes.com, allrecipes.com, allrecipes.com
Od: Jitka Kučová, 24.4.2023