Brambory, rýže a knedlíky patří v našich končinách k běžným přílohám. A nezřídka je v kuchyni točíme stále dokola, což je opravdu škoda. Existuje totiž mnoho dalších vynikajících a chutných příloh, které si zaslouží naši pozornost.
Dříve jsme hledali jejich názvy ve slovnících, dnes si pomalu klestí cestu na náš stůl. Poznejte netradiční formy příloh, které utuží zdraví, sníží cholesterol a pomáhají s hubnutím. Poradíme s přípravou a představíme recepty z kuskusu, bulguru a quinoy.
Kuskus je těstovina, která se vyrábí z krupice. Běžný kuskus je vyroben z bílé pšenice, ale k zakoupení je i kuskus z celozrnné nebo špaldové krupice. Kuskus má domov v severní Africe, ale oblibu si získal po celém světě. Běžný kuskus se pouze zalévá dvojnásobným množstvím horké vody a nechává se 10 minut pod pokličkou. Pro lepší chuť jej můžete zalít vývarem. Kuskus se používá jako příloha, připravuje se na způsob rizota, míchá se s luštěninou nebo se zapéká. Výborný je také na sladko.
Kuskus je výživný a dodává energii, přitom obsahuje velmi malé množství tuku. Podporuje trávení a je běžnou součástí jídelníčku při redukci hmotnosti. Je dobrým zdrojem bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Nejvyšší obsah vitamínů, minerálů a vlákniny má kuskus v celozrnné variantě.
Výbornou přílohou, svačinkou nebo předkrmem jsou pečená rajčata s kuskusem. Na 4 velká rajčata budete potřebovat asi půl hrnku kuskusu (v neuvařeném stavu) a 60 g balkánského sýru. Z rajčat se odřízne vršek a rajčata se vydlabou. Do uvařeného kuskusu se vmíchá česnek, nasekaná jarní cibulka a petrželka. Přidá se balkánský sýr nakrájený na drobné kousky. Ochutit můžete solí, pepřem a římským kmínem. Zpět vmíchejte polovinu vydlabaných rajčat. Směs vložte do vydlabaných rajčat, přiklopte původně odříznutým vrškem a pečte na 180 °C asi 15 minut.
Bulgur je znám už od dob Babyloňanů a Chetitů. Vyrábí se z různého druhu pšenice například z tvrdozrnné nebo ze špaldy. Zrna se předvaří, usuší a nalámou. Nejedná se o typický celozrnný výrobek, přesto v něm zůstává klíček i menší část obalu zrna. Mohli bychom jej označit jako poloviční celozrnný výrobek. Má vysoký obsah živin, velké množství vlákniny a je lehce stravitelný. Podporuje trávení, snižuje chuť na sladkosti, obsahuje fosfor, hořčík, železo a vitamín A. Má nízký obsah tuku. Bulgur se nechá přejít varem a přikrývá se pokličkou. Pokud byste vařili bulgurovou kaši, bulgur vařte i 15 minut. Bulgur se dá konzumovat na sladko i na slano, v základní úpravě nahrazuje rýži. Výborný je také jako zavářka do polévek.
Brambory, rýže a knedlíky patří v našich končinách k běžným přílohám. A nezřídka je v kuchyni točíme stále dokola, což je opravdu škoda. Existuje totiž mnoho dalších vynikajících a chutných příloh, které si zaslouží naši pozornost.
Bulgurová kaše je výborná na snídani, svačinu i večeři. Ve 450 ml mléka povařte 100 g bulguru, smíchejte se lžičkou kakaa a oslaďte medem. Uvařte do změknutí za stálého míchání. Před podáváním posypejte drcenými nepraženými kakaovými boby a bobulemi goji.
Freekeh je podobný bulguru, ale používá se nezralá pšenice. Zrno je při sklizni zelené, měkké a mléčné. Klasy se suší na slunci a opatrně se praží na ohni. Proto má freekeh zajímavou a oříškovou příchuť. Oproti bulguru je freekeh bohatší na obsah vlákniny a má kvalitnější bílkoviny. Freekeh obsahuje minimum množství tuku. Vaří se ve dvou a půl násobku vody asi 20 až 30 minut.
Merlík chilský, quinoa, je považován za superpotravinu. Jedná se o bezlepkovou pseudoobilovinu s vysokou nutriční hodnotou. Rostlina je z čeledi laskavcových, má vyvážený podíl bílkovin, tuků, vlákniny a sacharidů. Obsahuje minerály i vitamíny. Znali ji už Inkové. Quinoa snižuje cholesterol, zasytí vysokým obsahem bílkoviny, stabilizuje hladinu cukru v krvi a má pozitivní vliv na imunitní systém. Quinoa obsahuje 9 esenciálních aminokyselin, které organismus potřebuje. Potravina nenadýmá, máte po ní dlouhodobý pocit sytosti.
Quinou nejprve propláchněte ve vlažné vodě a následně uvařte podobně jako rýži. Na quinou budete potřebovat 3 díly vody na 1 díl quinoy. Používá se jako příloha, do salátů nebo do karbanátků. Objevíte i recepty na sladkou quinou nebo na dezerty.
Quinou v suchém stavu namočíme na 8 hodin do vody a následně ji důkladně propláchněte. Quinoy použijte 210 g. Poté přidejte lžičku prášku do pečiva, sůl, provensálské koření, oregano a olivový olej. Rozmixujte tyčovým mixérem na pastu. Rozetřete na pizza plech a pečte 15 minut na 190 °C. Obraťte a pečte dalších 5 minut. Teprve poté pizzu obložte dle chuti a znovu krátce zapečte.
Amarant je laskavec, obsahuje kvalitní bílkoviny, zdravé tuky a je antioxidantem. Zakoupíte ji jako těstoviny, vločky, křupky, semena nebo jako mouku. Amarant je vhodný pro diabetiky, reguluje metabolismus tuků, snižuje cholesterol a zvyšuje imunitu. Zrníčka jsou drobná s jemnou oříškovou chutí. Z amarantu připravíte výborné kaše a hodí se jako zavářka do polévek. Příloha z amarantu bude mírně lepivá.
Pusťte nové potraviny do jídelníčku.
Zdroje: BBCgoodFood.com, HealthLine.com, WebMD.com, Sunwarrior.com, Harvard.edu
Od: Iva V, 27.4.2023