Bramborové krokety jsou trošku pracnější, ale je to zajímavá příloha ke svátečnímu obědu. Také se hodí s tatarkou omáčkou jako chuťovka k pivu nebo vínu.
Drobná bylinka s pronikavou vůní a lahodnou chutí je oblíbeným zeleným kořením. Jídlo nejenom krásně dochutí a provoní, ale zároveň má úžasný přínos pro lidské zdraví. Užijte si její chuť a zdravotní pozitiva třeba ve formě bylinkového másla nebo voňavého čaje.
Majoránka je ceněná pro svůj jedinečný chuťový profil, kterým obohatí širokou škálu jídel. Její chuť je výrazná, pikantní a zároveň lehce nahořklá. Pochlubit se může také pronikavou, avšak příjemnou vůní.
Majoránka se uplatní při přípravě bohaté palety masových i zeleninových jídel. Zde je několik příkladů, kdy s touto voňavou bylinkou nesáhnete vedle:
bramborová jídla a bramboráky
dochucení rajčatových a jiných omáček
na drůbeží, vepřové, hovězí a skopové maso
do domácích bylinkových másel
zabíjačkové dobroty
tradiční bramboračka a další polévky
oživení luštěnin, zejména fazolí
do slaného pečiva a koláčů
Bramborové krokety jsou trošku pracnější, ale je to zajímavá příloha ke svátečnímu obědu. Také se hodí s tatarkou omáčkou jako chuťovka k pivu nebo vínu.
Majoránka by se měla dávat do jídla až v samotném závěru přípravy pokrmu, to znamená v posledních minutách vaření. V opačném případě by se příliš prohloubila její nahořklá chuť. Sušenou majoránku těsně před přidáním promněte v prstech, lépe se tak rozvine její aroma.
Zatímco některé bylinky ztrácí nasušením svou sílu, kdy jejich charakteristická chuť a aroma ztrácí původní intenzitu, pro majoránku to naštěstí neplatí. V kuchyni ji lze proto bez obav používat čerstvou, stejně jako sušenou.
Pokud při vaření nahrazujete čerstvou majoránku sušenou, použijte ⅓ uvedeného množství.
Přestože je majoránka sama o sobě hodně voňavá a má výraznou chuť, lze ji dobře kombinovat s některými dalšími druhy bylinek a kořením. Její vlastnosti se dobře doplňují především s česnekem, tymiánem, kmínem, rozmarýnem a červenou paprikou.
Budete potřebovat 1 máslo, 5 stroužků drceného česneku, 1 lžíci čerstvého tymiánu, 1 lžíci čerstvé majoránky a sůl dle chuti.
Máslo nechte při pokojové teplotě povolit. Poté ho důkladně promíchejte s česnekem a bylinkami, na závěr dosolte. Hotové bylinkové máslo dejte utuhnout na několik hodin do lednice v uzavíratelné nádobě nebo zabalené do potravinářské fólie. Lze ho i naplnit do formiček na led a zamrazit.
Majoránkovo-tymiánové máslo se hodí na grilované steaky a pečené maso, servírovat ho můžete i s bramborovou kaší a dalšími bramborovými pokrmyr.
Bylinka je bohatá na hořčík a je zajímavým zdrojem draslíku, vitamínu A a K. Kromě toho obsahuje i folát, silice, třísloviny a hořčiny. Svým složením je prospěšná pro lidské zdraví a může se pochlubit řadou zdravotních benefitů:
podporuje normální činnost trávení
je účinná pro pročištění organismu
pomáhá při úzkostech a emoční nerovnováze
posiluje přirozenou obranyschopnost organismu
má pozitivní vliv na játra a střevní trakt
působí jako antioxidant, kdy chrání buňky před oxidačním stresem
udržuje normální hladinu cukru v krvi
příznivě ovlivňuje hormonální zdraví žen
Majoránce se připisují také antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. V aromaterapii se často využívá majoránkový olej, který se osvědčil zejména při emočním vypětí a stresu, stejně jako v případě nespavosti.
Do šálku nasypte ¼ lžičky sušené majoránky a zalijte právě vroucí vodou. Zakryjte a nechte 3 minuty louhovat. Poté bylinný nálev sceďte, ještě teplý popíjejte. Hořkou chuť můžete zmírnit přidáním 1 lžičky medu.
Zdroje: masterclass.com, spiceandlife.com, thekitchn.com, webmd.com, thespruceeats.com
Od: Jitka Kučová, 7.6.2023