Kruton je výborný způsob, jak využít starší chléb. Ale co kdyby se stal nádhernou tečkou v jakékoliv polévce? Co kdyby to byl kruton, kdo přidá další chuťový zážitek? Dejte si s přípravou krutonů trochu práci.
Zbytky chleba snadno proměníte v lahodné a křupavé krutony, které dodají šmrnc nejenom polévkám. A můžete je udělat na tisíce způsobů: velké, drobné, pikantní, máslové nebo třeba s čerstvými bylinkami.
Rozkrájejte chleba na stejně velké kostičky. Ve velké míse je smíchejte s trochou oleje, případně i kořením. Rozložte je v jediné vrstvě na plech vyložený pečicím papírem. Pečte v troubě vyhřáté na 190 °C do křupava zhruba 15 až 20 minut, v průběhu pečení alespoň jednou obraťte.
I tento postup je jednoduchý. Chleba nakrájejte na rovnoměrné kousky, až získáte 2 šálky kostiček. Na pánvi s nepřilnavým povrchem rozehřejte 1 a ½ lžíce másla. Přidejte kostky chleba a za občasného míchání smažte asi 2 minuty. Poté přidejte další ½ lžíce másla a ještě přibližně 5 minut restujte. Na závěr můžete dochutit solí a pepřem.
Mořská sůl
Máslo
Olivový olej
Italské koření
Sušený česnekový prášek
Černý pepř
Chilli koření
Tvrdý sýr
Česnek
Rajčatový protlak
Čerstvé bylinky (kopr, pažitka aj.)
Na krutony se hodí lehce oschlý chléb, který se již moc nedrolí, a proto se dobře krájí.
Použijte starší, avšak stále zcela zdravý chléb. Musí být bez plísně a zápachu.
Pokud máte k dispozici pouze čerstvé pečivo, vyjměte ho nejdříve z obalu a na několik hodin vložte do lednice.
Na výrobu krutonů můžete použít prakticky jakýkoliv chléb. Kromě klasického konzumního chleba z bílé mouky se hodí také žitný, celozrnný či kukuřičný.
Krutony si mohou obvykle dopřát bez obav i lidé, kterým nedělá dobře čerstvé pečivo na trávení.
Krutony zkuste připravit i z rohlíků. Nakrájejte je na kolečka, případně ještě překrojte na poloviny.
Potřebujete 250 g chleba, několik stroužků česneku (dle chuti), 60 ml olivového olej, sůl a pepř.
Chleba rozkrájejte na kostky nebo tyčinky. Stroužky česneku oloupejte a utřete. V míse smíchejte česnek se solí, pepřem a olivovým olejem. Do mísy přidejte chlebové kostičky a promíchejte, aby se důkladně obalily. Nasypte na plech vyložený pečicím papírem a 15 až 20 minut pečte v troubě předehřáté na 190 °C.
Kruton je výborný způsob, jak využít starší chléb. Ale co kdyby se stal nádhernou tečkou v jakékoliv polévce? Co kdyby to byl kruton, kdo přidá další chuťový zážitek? Dejte si s přípravou krutonů trochu práci.
Připravte si 400 g chleba, 3 až 4 lžíce oleje, 50 g tvrdého sýra, 1 lžičku česnekového prášku, 1 lžičku italského koření, ½ lžičky sladké papriky, sůl.
Chleba pokrájejte na stejně velké kostky. V míse smíchejte olej, koření a sůl. Kostičky v této směsi obalte a nasypte na plech vyložený pečicím papírem. Vložte do trouby předehřáté na 150 °C a pečte 15 až 20 minut. Mezitím nastrouhejte sýr a po uplynutí doby jím krutony posypte. Vraťte plech do trouby a ještě asi 5 minut pečte při teplotě 220 °C, dokud se sýr nerozpustí.
Asi nejrozšířenější je použití křupavých krutonů v polévce, dobře se snoubí zejména s krémovými druhy, ale vynikající jsou třeba i podávané se studenou rajčatovou polévkou gazpacho. Krutony můžete zkusit také do zeleninových salátů (např. typu Caesar), stejně jako rozličných nádivek. A hodí se dokonce i podávané samostatně k pivu.
Krutony jsou nejchutnější, pokud se servírují čerstvé, ale můžete si je uskladnit i pro pozdější použití. Po dodělání je nechte vychladnout při pokojové teplotě a uložte do vzduchotěsné nádoby. Takto vydrží 1 až 2 týdny.
Zdroje: food.htgetrid.com, gimmesomeoven.com, marthastewart.com
Od: Jitka Kučová, 28.11.2023