Věděli jste, že při pravidelné konzumaci ryb snížíte riziko kardiovaskulárních onemocnění? A že jsou to právě kardiovaskulární onemocní, které statistiky uvádějí jako nejčastější příčinu úmrtí u nás? S rybou v jídelníčku prospíváte organizmu a možná přidáváte další léta života.
V rybách naleznete vysoký obsah bílkovin
Zdrojem bílkovin je samozřejmě každý druh masa, ale žádný není tak lehce stravitelný, jako právě rybí maso. Porci rybího masa dokáže náš organismus strávit do 3 hodin. Rybí maso se tak řadí mezi potraviny, které patří i do jídelníčku při redukční dietě. Lehká stravitelnost přímo nabádá, abychom si ryby dopřáli jako večeři.
Z ryb má největší obsah bílkovin losos, tuňák, žralok, tilapie, candát, lín, úhoř a štika. Oblíbená aljašská treska mírně zaostává, ale stále je na tom lépe než sumec.
Pusťte tučné ryby na stůl
V tučném rybím mase najdete mnoho omega-3 nenasycených mastných kyselin. Ty naše tělo nezbytně potřebuje a jediný způsob, jak je získat je ze stravy.
Nízký příjem omega-3 nenasycených mastných kyselin stojí za únavou, bolestí kloubů i problémy s pletí. Rybí maso pomáhá udržovat nízkou hladinu cholesterolu, snižuje riziko infarktu a můžete jim přičíst i dobrou náladu.
Největší podíl tuku mají mořské ryby, ale rozhodně se nevyhýbejte ani rybám sladkovodním.
Jako tučná ryba je obvykle uváděn losos a makrela, ale vyšší obsah tuků má úhoř. Tučnou rybou je i sleď. Kapr a sumec obsahují tuku asi o polovinu méně než losos či makrela.
Losos nemusí být pouze opečený na pánvi. Lze jej připravit i jako masové kuličky. Tento pokrm je relativně tučný, jedná se však o zdravé tuky, které pochází zejména z lososa, avokáda a olivového oleje, takže se jich není třeba obávat.
Jako příloha jsou restované zeleninové nudle. Na jejich přípravu můžete použít julienne škrabku nebo mandolínu, kterou lze zakoupit v obchodech s domácími potřebami. Pokud ji nemáte, můžete klidně nakrájet nožem, což vyžaduje značnou míru trpělivosti a opatrnosti.…
Rybí maso obsahuje vitamíny A a D, což jsou vitamíny rozpustné v tucích. Mají i vysoký obsah zinku, selenu, fosforu, draslíku, jódu a vápníku. Vápníku byste nalezli nejvíce v sardinkách.
Rizika při konzumaci ryb
U ryb z volné přírody existuje riziko, že obsahují těžké kovy. Největším problémem jsou ryby žijící v ústích asijských řek. Obsah škodlivin je však velmi nízký a přínosy konzumace rybího masa rozhodně převažují nad riziky.
Některé druhy ryb mohou obsahovat i alergeny. Ty se vyskytují častěji v mořských plodech v korýších a mušlích. Pozor však na rybu fugu nebo murénu.
Snadnou cestou, jak se zmíněnému riziku vyhnout je střídat jednotlivé druhy ryb a zařazovat do jídelníčku i lokální čerstvé ryby.
Oblíbené úpravy ryb
Zkuste se oprostit od trojobalu a vyzkoušejte ryby grilované nebo upravené v páře. Skvělé jsou i ryby dušené. Výraznější chuť získají ryby s použitím citrónu, česneku, rozmarýnu, bazalky nebo i petržele. Použít můžete i koupené bylinkové máslo. Společně s rybou lze dusit či grilovat i zeleninu a tu poté použít namísto přílohy.
Oloupejte batáty, nakrájejte na kostičky a dejte vařit, dokud nejsou uvařené (přibližně 15 minut). V míse smíchejte tuňáka zbaveného šťávy, jarní cibulku, šťávu z limetky, sojovou omáčku, drcené chilli, prolisovaný česnek, strouhanku, koriandr a pepř. Jakmile budou brambory uvařené, slijte vodu, rozmačkejte a rozložte na plech, aby rychleji zchladly. Až budou brambory chladné natolik, abyste je mohli zpracovat rukama, přidejte je do mísy s tuňákem a kořením a rukama pořádně promíchejte. Poté vyt…
Asi není překvapením, že ryby bychom měli kupovat čerstvé. Bohužel to u některých druhů téměř není možné. Velmi matoucí je i to, že v supermarketech nalezneme ledové pulty, většina ryb na nich je ale rozmrazena.
Při nákupu ryby sledujte obsah přidané vody, kódové označení má E452. U zmrazených ryb sáhněte po obalech označených sea frozen, zmrazeno na moři. Nutričně se obsah sea frozen ryb blíží rybám čerstvým.
U sladkovodních ryb si prohlédněte kůži a oči. Kůže musí být napnutá a lesklá. Ryba by měla mít lesklé oči a průhlednou rohovku. Žábry by měly být světle červené a bez zápachu.
Jak často konzumovat ryby
Že rybu pustíte na stůl jen o Štědrém večeru a zbytek roku zvládnete s filetou v trojobalu? Jste přesvědčeni, že řízek je řízek a v chuti je nenahraditelný? Možná je jen problém ve správné úpravě. Zkuste ryby upravovat grilování s bylinkovým máslem nebo si je připravit v páře. Vynikající jsou i jako polévka nebo k salátům.
Doporučení výživových specialistů jsou neúprosná. 400 g ryb během jediného týdne na osobu. To může představovat dvě hlavní jídla a dvě svačiny s porcí tuňáka.