Mnoho lidí se luštěninám vyhýbá pouze z principu a to je velká škoda. S luštěninami lze být v gastronomii mnohem kreativnější, než si většina z nás myslí.
O zpomaleném metabolismu mluvíme, pokud tělo nevyužívá dostatečně rychle energii z přijímaných potravin, ve větší míře ukládá tuky a pokusy o hubnutí mají malý efekt. Jaké potraviny se podílejí na zpomalení metabolismu a jak metabolismus zrychlit?
Metabolismus má za úkol přeměnit získanou potravinu na energii. Získaná energie se distribuuje k vnitřním orgánům, do svalstva a do každé buňky v těle.
Zpomalený metabolismus je laický termín, kterým označujeme organizmus, co ukládá velké množství tuků. Sacharidy a proteiny se nemění na energii tak rychle, jako dříve. Jedinci mají tendenci přibírat, ačkoliv nejí závratné porce. K tomuto stavu může dojít v důsledku častého držení redukčních diet, při dlouhodobém onemocnění nebo například při hormonálních změnách.
Při zpomaleném metabolismu mají osoby tendenci k tloustnutí i v případě, že jedí méně. Jakmile začnou s dietním režimem, kilogramy shazují mnohem pomaleji než ti, kterým metabolismus funguje správně. Stále je trápí chutě na sladkosti, jsou zimomřivý a často unavení. Vlasy i pokožku mají sušší.
Metabolismus zpomalují průmyslově zpracované potraviny, polotovary, konzervy. Zpomalení metabolismu je způsobeno i častou konzumací uzenin. Přemíra alkoholu rovněž metabolismu neprospívá.
S pokročilým věkem se zpomaluje i metabolismus, proto je nutné ve vyšším věku pečlivěji hlídat složení stravy. Ke zpomalení může dojít i v důsledku nepravidelného stravování, častého nočního přejídání nebo nedostatku jedné z makro-živin ve stravě.
Vliv má i málo pohybu, vysoká okolní teplota, poruchy štítné žlázy, genetické predispozice, podíl svalů v těle či cukrovka.
Nejlépe prospějete organizmu zvýšením příjmu bílkovin. Na jejich trávení musí tělo vynaložit více energie. Zařaďte drůbeží maso, ryby, mléčné výrobky, vejce. Poměr bílkovin ve stravě by měl být 3:2 ve prospěch bílkovin z rostlinných zdrojů. Pokud se snažíte o redukci hmotnosti, je dostatečné množství bílkovin ve stravě odpovědí, kterou hledáte.
Luštěniny jsou bohaté na bílkoviny a mají vysoký obsah vlákniny. Existují i druhy luštěnin, které obsahují více bílkovin než hovězí maso. Luštěniny jsou vhodným zdrojem bílkovin zejména pro vegetariány a vegany.
Mnoho lidí se luštěninám vyhýbá pouze z principu a to je velká škoda. S luštěninami lze být v gastronomii mnohem kreativnější, než si většina z nás myslí.
Losos se doporučuje kvůli vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin. Obsahuje i kyselinu dokosahexaenovou, která působí proti vzniku nových tukových buněk. Losos by měl být ve vašem jídelníčku minimálně jednou týdně.
Bílý jogurt prospívá trávícímu traktu vysokým obsahem probiotických bakterií. Tím podporuje metabolické procesy.
Kakao a hořká čokoláda mají vysoký obsah kofeinu a theobrominu. Ty pomáhají rozhýbat metabolismus.
Špenát podpoří metabolismus, pokud si jej dopřejete v co nejčerstvější podobě a s minimem úprav. Vsaďte na saláty z baby špenátu.
Avokádo pomáhá snížit cholesterol a zrychluje metabolismus. Můžete jej přidávat do teplých pokrmů, do salátů nebo do pomazánek.
Jablka působí jako silný antioxidant a jsou bohaté na vlákninu. Díky nim funguje zažívání lépe a konzumace podpoří i látkovou výměnu.
Zázvor je všelék a působí i na metabolismus. Dopřejte si zázvorový čaj každý den. Přidat můžete skořici a med.
Zázvor máme spojený s čínskou a indickou kuchyní, velmi rychle se však zabydlel i jako přísada do omáček a polévek v české kuchyni. Kromě koření má využití jako účinný lék na celou řadu neduhů. Sáhněte po zázvoru častěji.
Pálivá chuť chilli papriček je lákavá i zdraví prospěšná. Lžička pálivých chilli papriček každý den může zrychlit trávení a metabolismus až o 25 %.
Chilli papričky jsou známé už tisíce let a využívané pro blahodárné účinky na zdraví. Mají vysoký obsah vitamínů, pomáhají s hubnutím i s úzkostnými stavy. Pálivý ďáblík umí snížit cholesterol i regulovat hladinu cukru v krvi.
Zdroje: vivehealth.com, eatthis.com, bestfornutrition.com, webmd.com, everydayhealth.com, medicalnewstoday.com, healthline.com
Od: Iva V, 15.10.2021