Zkoušeli jste někdy domácí paštiku? To je lahoda, že? Vyzkoušejte třeba tento recept.
Nad obalem paštiky možná ohrnete nos a vezmete ji na milost jen ve chvíli, kdy cestujete a potřebujete něco trvanlivého s sebou. Budete překvapeni, domácí paštika je skutečnou delikatesou a její příprava je poměrně snadná. Ukážeme vám, jak na domácí paštiku.
Výhoda domácích paštik je zřejmá. Máte naprostou kontrolu nad surovinami, které do paštiky mixujete a můžete si pohrát s výslednou chutí. Nejlepší pro domácí paštiku jsou játra. Jemnější chuť paštik získáte, pokud ji připravíte z drůbežích jater. Domácí paštiky se připravují i z pečeného bůčku nebo pečeného kuřecího masa. Játra kupujte v řeznictví čerstvá, ze zmrazených jater nemívají paštiky tak dobrou chuť. Pro ušlehání krémové konzistence je zapotřebí výkonný tyčový mixér. Domácí paštiku si můžete naplnit do sklenic a zavařit. Dobrota vám vydrží opravdu dlouho.
Domácí paštika může mít pokaždé jinou chuť a je dobré, vyzkoušet nejrůznější kombinace. Do domácích paštik se přidává tymián, zázvor, nové koření, muškátový oříšek, provensálské koření nebo hřebíček. K dostání je i speciální směs, přímo určená pro výrobu domácí paštiky. Pokud chcete chuť paštiky podpořit cibulí, krájenou cibuli přidávejte až ve chvíli, kdy máte játra z velké části opečená. U paštik neplatí, že cibulka jde do pánve před masem.
Nejjednodušším způsobem, jak připravit domácí paštiku je orestovat na másle kuřecí játra. Jakmile jsou játra hotová, snížíte teplotu a rozpustíte k játrům celé máslo. Vše ochutíte solí a pepřem a rozmixujete na pastu. Necháte v lednici odležet do druhého dne a můžete podávat. Složitější recepty doporučují péct syrové maso ve formě na paštiku. Paštika se peče ve vodní lázni a hotová se krájí podobně jako sekaná.
Zkoušeli jste někdy domácí paštiku? To je lahoda, že? Vyzkoušejte třeba tento recept.
Dobře upečené maso rozmixujte na pastu a přidejte na másle osmaženou cibulku. Rozmixujte s máslem, solí a pepřem. Pro zvýraznění chuti můžete přimíchat dijonskou hořčici. Někdy se do masových paštik mixují i uvařená vejce natvrdo a máslo se nahrazuje sádlem. Do masových paštik můžete míchat i vepřovou plec s vepřovým bůčkem a anglickou slaninu.
Plátky krkovice upečeme na cibulce a sádle. Rozmixujeme se syrovými kuřecími játry. Promícháme s prolisovaným česnekem, pepřem a mletým novým kořením. Přidáme trochu mouky rozmíchané v mléce. Směs naplníme do sklenic a uzavřené ve sklenicích hodinu vaříme. Na ochucení se hodí i citrónová kůra nebo špetka skořice.
Fantazii a chuti se samozřejmě meze nekladou, ale představíme vám alespoň několik přísad, které jsou prověřené a s domácími paštikami si dobře rozumí. S oblibou se do paštik přidává chilli paprička. Zajímavé jsou paštiky s nakrájenými olivami, zeleným pepřem, piniovými oříšky, slunečnicovými semínky, loupanými plátky mandlí nebo s kostičkami opečené slaniny či trochou jablkového pyré.. Do paštik je vhodné přidávat portské víno a nahoru se hodí dát brusinky.
Hovězí a vepřová játra namočte před přípravou na noc do mléka.
Pokud budete přidávat víno, brandy, bourbon, whisky nebo koňak, přidávejte až těsně před koncem restování.
Zjistěte, zda jsou játra hotová. Kousek vytáhněte z pánve a v řezu prověřte, zda nemají červenou barvu. Musejí být hnědá.
Jemnější chuť získáte přimícháním smetany ke šlehání. Stačí 50 ml a smetana nesmí vařit.
Hebkou paštiku získáte, když ji přepasírujete přes cedník.
Zajímavou chuť získají paštiky přimícháním čínského koření.
Výborné paštiky jsou ze zvěřinových jater.
Vyzkoušejte přidat do upečených jater lžíci cukru, paštika bude mít příjemně nasládlou chuť.
Delikatesou jsou paštiky připravené z kachních jater.
Chutná domácí paštika, do které nakonec vmícháte kuličky pepře a olivy. Atraktivní pohoštění pro hosty nebo na zavaření do sklenic.
Zdroje: TheManual.com, HouseAndGarden.co.uk, Food52.com, Epicurious.com, BonAppetit.com
Od: Iva V, 1.6.2022