Jak si dopřát ovoce a zeleninu ze zahrádky po celý rok? Naučte se je správně mrazit a skladovat
Ať už máte ovoce ze zahrady, farmářského trhu nebo supermarketu, je určeno k rychlé spotřebě. Některé druhy nevydrží bez lednice ani den, v lednici například jen 3 dny. Jak správně skladovat ovoce a zeleninu a které druhy je možné zmrazit?
Nebojte se mrazení
Ano, čerstvé ovoce a zelenina jsou nejlepší variantou. Výborně chutnají a mají největší zastoupení vitamínů a minerálů. Nemůžeme si je ale dopřát po celý rok.
Alternativou je zmrazení ovoce a zeleniny. Mrazení je šetrný způsob konzervace potravin, je prokázáno, že se obsah vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek v potravinách po zmrazení zachová. Ztráta vitamínů a minerálů je oproti čerstvým kusům minimální.
Čerstvé ovoce a zeleninu nejlépe zmrazíte v sáčcích do mrazničky (speciální sáčky s ochranou proti mrazu). Budete potřebovat také ocet a pečící papír.
Jak připravit ovoce na zmrazení
Velké ovoce je třeba nakrájet na menší kousky a naskládat na plech s pečícím papírem tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Drobné ovoce (jahody, maliny, borůvky) se před mrazením na plechu doporučují namočit do octového roztoku.
Plech s ovocem dejte na 6 hodin do mrazničky. Vyndejte a naskládejte kousky do sáčků. Sáčky pečlivě uzavřete, pokuste se ze sáčků vytlačit co nejvíce vzduchu. Takto vám ovoce vydrží v lednici několik měsíců (nejkratší dobu pomeranče, 3 měsíce).
Jak zamrazit houby krok za krokemNašli jste v lese spoustu krásných a hlavně jedlých hub a přemýšlíte, co s nimi? Houby můžete buď nasušit nebo zamrazit. U mrazení je však důležité držet se správného postupu. Jinak byste mohli při pozdější konzumaci vstřebat do těla spoustu nechtěných mykotoxinů, které škodí zdraví. Mykotoxiny se v houbách rozkládají ještě několik hodin poté, co dáte houby do mrazničky. Jak tedy úrodu bezpečně zamrazit?
Celý článek
Jak připravit zeleninu na zmrazení
Velká úroda na záhoncích a vy nestíháte zeleninu zpracovat? Pečlivě ji umyjte a nakrájejte na drobnější kousky. Abyste nepřišli o živiny, vložte nakrájenou zeleninu v sítku na parní vaření do vroucí vody (nechejte sítko ponořené ve vodě 1 až 4 minuty, podle druhu zeleniny). Připravte si misku s vodou a kusy ledu, okamžitě po vyjmutí zeleniny z vroucí vody, ochlaďte sítko v ledové vodě. Takto připravenou zeleninu nechejte okapat a oschnout, poté vložte do sáčku na mrazení.
Jestliže chcete, aby se vám jednotlivé kousky zeleniny k sobě po vytažení z mrazáku nelepily, postupujte jako u ovoce. Nechejte na plechu zmrznout jednotlivé kousky a teprve poté je vložte do mrazáku.
Co není možné mrazit
Na mrazení se nehodí potraviny s vysokým obsahem škrobu, jako například brambory. Špatně se mrazí potraviny s vysokým obsahem vody jako rajčata, okurky, melouny. Po rozmrazení vám nebudou chutnat ani listové saláty.
Tipy pro mrazení:
Na každý sáček si pište datum mrazení. Zapište i druhy ovoce nebo zeleniny v sáčku.
Mrazte jen čerstvé, nepoškozené a pevné plody.
Drobné ovoce můžete před zmrazením prosypat krystalovým cukrem s kyselinou citrónovou.
Jablka a hrušky před zmrazením máčejte ve vodě s citrónem.
Sáčky v mrazáku chystejte tak, aby odpovídaly porcím, které po vytažení snadno zpracujete.
Pro děti můžete připravit ovocnou dřeň. Ovoce před mrazením rozmixujte tyčovým mixérem a zmrazte. Můžete přidat citrónovou šťávu a cukr.
Mrazit můžete i rajčata, neměla by se při mrazení vzájemně dotýkat. Po rozmrazení nejsou vhodné ke konzumaci, ale zachutnají vám v omáčkách, polévkách a pyré.
Bylinky uchovávejte v tvořítkách na led, zakápněte je olivovým olejem. Pak snadno použijete kostku do omáčky nebo polévky.
Jednoduché triky, které prodlouží trvanlivost potravinVadí vám plýtvání potravinami a je vám líto, že občas mnohé z nich nestačíte zavčas zkonzumovat a musíte je nakonec vyhodit? Pak vyzkoušejte některý z jednoduchých způsobů, jak jejich trvanlivost prodloužit. Bude tak mnohem větší šance, že je zvládnete zpracovat ještě před tím, než se zbytečně zkazí.
Celý článek
Jak správně skladovat ovoce a zeleninu
Jestliže se nechystáte na mrazení ovoce a zeleniny, dodržujte správný postup při skladování a plody vám déle vydrží. Nejlépe se ovoce a zelenina skladuje v tmavém sklepě, který je vlhký a dobře větraný. Nikdy neskladujte ovoce a zeleninu tam, kde máte zbytky barev, laků, benzín do sekačky atp.
Skladované ovoce je třeba uložit ještě před úplným dozráním, doporučuje se konec září. Ovoce se nejlépe skladuje v dřevěných bednách. Teplota ve sklepě by měla být 3 až 6 °C.
Cibuli, česnek, kukuřici nebo chilli papričky je vhodné zavěsit. Česnek a cibuli skladujte dál od ovoce, uvolňují vůni.
Zdroje: BettyCrocker.com, StasherBag.com, TheKitchn.com, AllRecipes.com, EatingWell.com
Od: Iva V, 19.8.2022