1) Čištění
Houby lehce očistěte už v lese. Oklepejte z nich jehličí, zeminu a broučky. Doma pak své úlovky očistěte ještě houbařským nožíkem. Pokud houby chcete rovnou sníst, neumývejte je. Pokud je plánujete zamrazit, opláchnout je můžete, protože je stejně budete nořit do vody. Spláchněte tedy všechny nečistoty z hub a připravte je na dušení.
2) Dušení
Houby nakrájejte na kousky. Do hrnce vlijte vodu a přiveďte ji k varu. Poté do ní vsypte houby. Kousky hub by měly být ponořené, pokud je třeba, vodu dolijte. Povařte houby ve vodě po dobu 5 minut a pak je slijte přes cedník. Propláchněte je studenou vodou a nechte okapat. Houby musí být před zmražením suché.
3) Zamrazení
Až houby zchladnou, vložte je uzavíratelného sáčku. Sáček musí opravdu dobře těsnit, protože houby by neměly navlhnout. Houbovým aromatem by navíc mohly načichnout i další potraviny, což nechcete. Ideální je předem přemýšlet nad tím, jakou porci při vaření využijete, a podle toho houby dávkovat. Jakmile totiž houby jednou z mrazáku vytáhnete, už je tam nevracejte. Jinak byste si mohli přivodit zdravotní potíže.
4) Jak dlouho vydrží
Houby nenechávejte v mrazničce déle než do příští houbařské sezóny. Obecně platí, že po dobu 12 měsíců by mely houby v mrazáku vydržet. Čím dříve je ale sníte, tím lépe. Z mražených hub můžete uvařit cokoliv: omáčku, polévku, smaženici. Při přípravě pokrmů houby nerozmrazujte, použijte je ihned po vytažení z mrazáku. A to je vše. Pokud jste se tedy vrátili domů s plným košíkem, držte se návodu a uvidíte, že houby vám vydrží v perfektním stavu.
U nás doma jsou houby oblíbenou pochoutkou. Ať už je to polévka, omáčka, smaženice, řízky tak i houby v octu. Naložené hříbky se skvěle hodí ke grilovanému masu.
Houbařská sezóna je v plném proudu. Vyzkoušejte výbornou hovězí roštěnou a recept, který bude chutnat celé rodině. Do této skvělé omáčky můžete přidat houby sušené i čerstvé a tak i v zimě si připomenout pozdní letní čas, kdy lesy byly plné hub. Vyzkoušejte tento skvělý recept a dejte nám pak vědět, jak vám chutnal.
Na másle osmahněte cibuli do změknutí. Přidejte houby, lístky tymiánu a přibližně 5 minut orestujte. Přidejte rýži a několik minut orestujte. Poté přilijte přibližně čtvrtinu vývaru a vařte. V průběhu vaření občas promíchejte a přilévejte vývar podle potřeby. Je možné, že nebudete nakonec všechen vývar potřebovat. Až bude rýže skoro uvařená, přidejte maso a nechte prohřát. Nakonec přimíchejte parmazán a nasekanou petrželku.