Křehkou a svěží růžičkovou kapustu nemusíte proměnit jen v rozvařenou přílohu k pečenému masu. Skvělá je i jako hlavní chod. S rozpečenou česnekovou bagetou chutná skvostně.
Podceňovaná, ba nezřídka nenáviděná. Zapomeňte nyní na rozvařené vybledlé blátíčko ze školních jídelen. Tuto košťálovou zeleninu lze připravit chutně. Roztomilé růžičky jsou navíc plné vlákniny a vitamínů. A zelené zdraví na talíři vám dokonce pomůže i při hubnutí.
Při nákupu vybírejte pouze pevné a uzavřené růžičky svěží zelené barvy. Ze zeleniny odstraňte košťál a případně i svrchní lístky, pokud jsou mírně zavadlé. Pak už ji jen stačí důkladně opláchnout a zpracovat dle libosti.
Růžičkovou kapustu můžete vařit, a to i šetrně v páře. Dávejte ale pozor na délku tepelné úpravy, obvykle stačí pouhých 5 až 10 minut. Pokud se převaří, získá rozbředlou konzistenci, a navíc se zbytečně ochudíte o cenné mikroživiny. Po dovaření můžete růžičky vhodit do hrnce s ledovou vodou, uchovají si tím krásně zelenou barvu a příjemně křupavou chuť.
Růžičková kapusta má v kuchyni pestré možnosti využití. Kromě prostého povaření ji můžete dusit, restovat, péct, zapékat nebo třeba grilovat. Snadno z ní vykouzlíte zdravou přílohu k masu, je vynikající do zeleninových polévek. Pokud ji rozložíte na jednotlivé lístky, můžete jí oživit rozličné saláty. Její chuť se skvěle snoubí také se slaninou, sýry a ořechy.
Zeleninu, kterou nezpracujete, skladujte v lednici. V polootevřeném mikrotenovém sáčku vydrží až několik dní. Jestli ji potřebujete nechat na později, lze ji rovněž zamrazit například v zipovém sáčku nebo krabičce.
Křehkou a svěží růžičkovou kapustu nemusíte proměnit jen v rozvařenou přílohu k pečenému masu. Skvělá je i jako hlavní chod. S rozpečenou česnekovou bagetou chutná skvostně.
Růžičkovou kapustu očistěte a opláchněte. Poté ji dejte vařit do hrnce s mírně osolenou vodou. Podle velikosti růžiček nevařte déle než 5 až 10 minut. Ihned po uvaření zeleninu prudce schlaďte v nádobě s ledovou vodou a nechte okapat.
Následně můžete krátce orestovat na pánvi s trochou másla. Dle chuti lze přidat na plátky nakrájený česnek, případně nasekané mandle. Takto upravená růžičková kapusta se hodí jako příloha, ale můžete ji jíst klidně i jenom tak.
Růžičková kapusta je bohatá na vlákninu, a navíc patří mezi zajímavý zdroj rostlinných bílkovin. Ve 100 gramech zeleniny jsou zastoupeny přibližně 3 gramy bílkovin. Z toho důvodu dokáže velice dobře zasytit a oddálit pocit hlavu.
Příjemným bonusem je fakt, že v ní najdeme takzvané „zdravé tuky“. Konkrétně se jedná o kyselinu alfa-linolenovou (ALA), která patří mezi omega-3 mastné kyseliny. Tuto látku si naše tělo neumí samo vytvořit, přesto je nezbytná pro život a vyznačuje se mnoha prospěšnými účinky na lidské zdraví. Nejenže působí jako antioxidant, ale studie naznačují, že i ona přispívá ke snížení pocitu hladu.
Pro ty, co mají rádi jídlo bez klasických příloh a využívají spíše jako přílohu zeleninu, můžu tento recept doporučit. Jídlo je nejen snadné na přípravu, ale také výborně chutná.
Kromě vlákniny a bílkovin obsahuje růžičková kapusta významné množství vitamínu C a K. Jsou v ní zastoupeny také vitamín B1 (thiamin), kyselina listová, mangan, draslík, fosfor, železo a další důležité mikroživiny. Až 86 % obsahu tvoří voda.
Pravidelná konzumace růžičkové kapusty může být zajímavou prevencí proti civilizačním onemocněním. Pozitivně totiž ovlivňuje kardiovaskulární systém, přechází vysokému krevnímu tlaku a vysoké hladině cholesterolu v krvi. Navíc působí protizánětlivě, chrání buňky před oxidativním stresem, podporuje pevnost kostí a zdraví očí.
V neposlední řadě připívá tato zelenina k produkci kolagenu, který má mimo jiné vliv na hydrataci a pružnost pokožky. A kvůli obsahu kyseliny listové by rozhodně neměla chybět ani v jídelníčku těhotných žen.
Růžičková kapusta patří mezi velice odolné druhy zeleniny. Pokud si ji proto chcete sami vypěstovat, vězte, že se na vás bude spokojeně smát i uprostřed jinak zazimované zahrádky. Poradí si totiž až s teplotou okolo mínus 17 °C. Dokonce i v nejchladnější části roku se tak můžete těšit na bohatou úrodu plnou vlákniny a vitamínů.
Zdroje: webmd.com, tasteofhome.com, errenskitchen.com, thekitchn.com, miraclegro.com
Od: Jitka Kučová, 14.3.2023