Topinky se skvěle hodí k večeři. Jsou lehké a zdravé. Zeleninu můžete použít takovou co máte na zahrádce nebo zrovna v lednici.
Vydejte se na exkurz do světa pečené zeleniny. Během pečení získá úplně novou chuťovou dimenzi a často osloví i zapřisáhlé odpůrce zeleninových jídel. Její příprava je navíc až neuvěřitelně jednoduchá a rázem tak získáte zdravou, chutnou a křupavou přílohu.
Připravit si můžete takřka jakoukoliv zeleninu. K pečení se hodí například sladké brambory, pastinák, mrkev, červená řepa, cuketa, paprika, cibule nebo česnek. Bez obav můžete péct klidně i růžičkovou kapustu, brokolici, lilek, chřest, zelené fazolky, květák a kedlubnu.
Na plech můžete přidat dokonce i rajčata, ale s těmi raději opatrně, protože mají tendenci pustit hodně vody. Vůbec se pro pečení nehodí křehké saláty a příliš vhodná není ani cibulová nať, špenát, celer a okurky.
Topinky se skvěle hodí k večeři. Jsou lehké a zdravé. Zeleninu můžete použít takovou co máte na zahrádce nebo zrovna v lednici.
Příprava pečené zeleniny se neobejde bez použití tuku, respektive oleje. Zvolte raději olej s vyšším bodem kouřivosti, která nemá tendenci se přepalovat. Dobrou volbu představuje například rafinovaný olivový, řepkový nebo kokosový olej. Lahodnou chuť vykouzlí také přepuštěné máslo neboli ghí, které se na rozdíl od klasického másla hodí i na pečení.
Budete potřebovat 2 středně velké papriky, 2 menší cukety, 1 sladkou bramboru (batát), 1 červenou cibuli, 1 malou brokolici, 3 lžíce rafinovaného olivového oleje, 1 lžíci dijonské hořčice, 2 lžičky italského koření, 1 lžičku soli, ½ lžičky česnekového prášku a ½ lžičky pepře.
Troubu dejte předehřát na 220 °C. Mezitím zeleninu omyjte, očistěte a rozkrájejte na podobně velké kusy. Poté ji přesypte do velké mísy a důkladně promíchejte s olejem a hořčicí. Dochuťte solí, italským kořením, česnekovým práškem a pepřem.
Plech vyložte pečicím papírem a zeleninu na něj rozložte tak, aby nebyla příliš natěsnaná na sebe. Případně můžete použít dva plechy, v takovém případně použijte oboustranný ohřev, kdy bude během pečení jeden z plechů v horní třetině a druhý ve spodní třetině trouby.
Pečte 25 až 35 minut, dokud nezačne zelenina na okrajích hnědnout. Dobře upečená zelenina by měla mít křupavou kůrku a měkký vnitřek. Servírujte ji ještě teplou.
Křupavá pečená zelenina je především lahodnou přílohu. Dobře poslouží ale i jako chutná ingredience do polévek a teplých salátů. Můžete ji také použít jako základ pro přípravu domácích dipů a pomazánek. Snadno s ní oživíte rozmanité zapékané pokrmy, těstoviny, kuskus, stejně jako obložené sendviče. A přidat ji lze rovněž do vaječných omelet a plněných tortillových placek.
Máme-li chuť na lehkou, ale zároveň teplou večeři nebo oběd, jáhly jsou ideální volbou. Pro své zahřívací vlastnosti jsou vhodnou potravinou nejen pro sychravý podzim, ale i chladnou zimu.
Důkladně vychladlou pečenou zeleninu můžete skladovat ve vzduchotěsné nádobě v lednici po dobu až 5 dní. Před podáváním ji stačí znovu ohřát v troubě nebo mikrovlnné troubě. Pečenou zeleninu lze také zamrazit. Po vyndání z mrazáku ji ale ihned ohřejte, v opačném případě pustí hodně vody, což ovlivní chuť a sktrukturu.
Velmi snadný a rychlý recept k hlavnímu chodu. Vyniká svou lehkostí :)
Perfektních výsledků dosáhnete, pokud zeleninu důkladně potřete olejem. Ten by měl tvořit na každém kousku hladký a lesklý povlak.
Zelenina nesmí být natěsnaná na sebe, místo propečení by se dusila v páře a nevytvořila by se křupavá kůrka. Pokud připravujete větší množství, raději použijte dva plechy.
Nebojte se experimentovat s různým kořením a dochucovadly. Pečenou zeleninu můžete dochutit například chilli, adžikou, citronovou šťávou, balzamikovým octem, ale i hnědým cukrem nebo javorovým sirupem (zelenina získá luxusní zkaramelizovaný povrch).
Zeleninu si můžete nachystat a nakrájet klidně den předem. Je ale nutné ji skladovat ve vzduchotěsné nádobě v lednici.
Luxusní přílohu vykouzlíte, pokud pečenou zeleninu při servírování posypete strouhaným parmazánem.
Pro maximálně rovnoměrný výsledek plech v polovině pečení otočte.
Běžnou kuchyňskou sůl lze bez obav nahradit i hrubozrnnou mořskou nebo himalájskou solí pro výraznější chuť.
Kořenová zelenina a dýně vyžadují nejdelší čas přípravy. Jestliže je chcete péct společně s měkkými a tenkými druhy zeleniny (cuketa, paprika, zelené fazolky aj.), rozkrájejte ji na menší kusy.
Zdroje: asteofhome.com, thekitchn.com, wellplated.com, recipetineats.com
Od: Jitka Kučová, 21.6.2023