Bolest hlavy trápí muže i ženy
Urputná bolest hlavy často provázena nevolností a zvracením nebo jen nepříjemné pocity tepání a pnutí s dlouhodobou únavou? Bolesti hlavy mohou mít různý průběh, jedno však mají společné. Umí vás dostat na lůžko třeba i na dva dny. Příčiny migrény jsou zatím z velké části opředeny mlhou, lékaři ji řeší většinou jen analgetiky. Pouze u malého počtu pacientů se podaří přesně odhalit, proč k migrénám dochází.
Co může vyvolat migrénu
Osoby, které trpí migrénami pravidelně, dokáží označit nápoje nebo pokrmy, které jsou spouštěčem potíží v jejich případě. Mezi ně obvykle patří alkohol, čokoláda nebo sýr. Bolest hlavy je spojována i s dehydratací, hormonální nerovnováhou nebo vynecháním pravidelného jídla.
Dráždivou potravinou jsou také klobásy, párky, sardinky, citrusové ovoce, glutamát sodný a vysoké dávky kofeinu.
Jak se vyhnout migrénám
Hlavní zásadou je pravidelnost. A to jak v jídle, tak pití. Osoby trpící migrénou by měly konzumovat menší porce jídel, zato častěji a v průběhu celého dne. Obzvlášť pečliví musí být ohledně pravidelného pití vody. Pro tyto účely není špatné využívat upozornění v telefonu.
Jídla by neměla být kořeněná. Vynechejte ostré omáčky, masox, glutamát, kečup. Pozor na ořechy, čokoládu a zrající sýry.
Co jíst, pokud trpíte migrénou
Do jídelníčku byste měli zařadit omega 3 mastné kyseliny. To jsou tučné ryby jako je losos, makrela (ne uzená) nebo tuňák. Přidejte lněná, konopná nebo chia semínka.
Dalším bojovníkem proti migrénám je hořčík. Připravujte si častěji pokrmy z ovesných vloček, datlí nebo špenátu.
Dobrou zprávou je, že boj proti migréně může být sladký. Skvělým pomocníkem je totiž med. Stačí jedna lžíce denně a intenzita migrén se sníží.
Mezi přílohy zařazujte co nejčastěji pohanku. Vhodnou přílohou jsou i brambory. Musí však být vařené a konzumované se slupkou či pečené. Pak budou obsahovat více draslíku. Na draslík jsou bohaté i banány, brambor však obsahuje draslíku dvojnásobné množství. Z ovoce se doporučují třešně, ananas a vodní meloun.
Co pít proti bolestem hlavy
Jak již bylo zmíněno, nejlepší je pití čisté vody. V boji proti migréně ale pomáhá i zázvor. Pravidelné pití zázvorového čaje nebo zázvorové limonády vám pomůže nejen proti migrénám. Zázvor podporuje imunitní systém a nastartuje metabolismus.
Zázvorový čaj pomáhá na nachlazení i proti jiným neduhům. Když překonáte mírně štiplavou chuť, dostáváte téměř všelék plný blahodárných složek. Prospívá kostem, zubům i pokožce.
Krásně osvěžující limonáda s výraznou chutí zázvoru, ideální do horkých dní. Zázvor je pro náš organizmus velmi prospěšný, dopřejte si jej do nejčastěji.
Bylinky proti migrénám
Velmi účinným pomocníkem při bolestech hlavy jsou nejrůznější bylinky. Pokud máte možnost, vypravte se za bylinkářem ve vašem okolí a nechte si namíchat bylinkovou směs podle vašich potíží, intenzity i četnosti.
Obecně pomáhají bylinky na nervový systém. Vyzkoušejte levanduli, heřmánek nebo řimbabu.
Aktivitou proti migréně
Migréna je spojována s mírným ucpáním cév, proto pomáhá pravidelný pohyb, jóga i meditace. Vyhýbejte se stresovým situacím, zaměřte se na spánkovou hygienu, vyhněte se cigaretám a alkoholu. Možná jsou to velké oběti, ale představte si, o kolik bude váš život veselejší až se navždy rozloučíte se sužující bolestí hlavy.