Funkce ledvin v organizmu
Ledviny odplavují z těla odpadní látky a toxiny, zároveň odvádí přebytečnou vodu. Jejich úkolem je tvorba důležitých hormonů i stimulace kostní dřeně k tvorbě červených krvinek. Ledviny jsou součástí vylučovací soustavy, filtrují krev, kontrolují množství soli a vody v organizmu. Jsou párovým orgánem a mají tvar fazole. Každá ledvina je až 12 cm dlouhá a váží až 300 g. Jednou ledvinou proteče za minutu dvojnásobné množství krve, než sama váží.
Onemocnění ledvin
K oslabené funkci ledvin dochází už po dvacátém roce. Může uplynout několik měsíců a vy si ani nevšimnete, že máte onemocnění ledvin. Zpočátku nepociťujete žádné bolesti, protože ledviny dokáží plnit svou funkci i když je zdravá jen jedna z ledvin nebo dokonce jen její část. O závažném onemocnění se často dozvíte ve chvíli, kdy je poškození ledvin nevratné. Při selhání ledvin (při akutním selhání ledvin) dojde k rychlému nahromadění odpadních látek a osoba je ohrožena na životě. Při péči o ledviny je prevence naprostým základem.
Jak rozpoznat onemocnění ledvin:
- otoky v obličeji, otoky očních víček
- změna barvy moči, tmavá či zpěněná moč
- bolest v bedrech
- potíže s močením (časté noční močení nebo naopak malé množství moči)
- bolest hlavy, závratě, zvracení
Potraviny, které pročistí ledviny
Zařazením uvedených potravin do jídelníčku prospíváte správné funkci ledvin a pracujete na jejich očistě.
- Brusinky – chrání ledviny a močové cesty vysokým obsahem proantokyanidinů.
- Celozrnné pečivo a obiloviny – pomáhají vysokým obsahem vlákniny.
- Zelenina – vhodné jsou čerstvé zeleninové šťávy (smoothie). K nim přidejte mladé lístky pampelišky a mladé lístky kopřivy.
- Cibule – silný antioxidant, má vysoký obsah chromu.
- Borůvky – jsou prospěšné vysokým obsahem vitaminu C, kyseliny listové a manganu. Jako antioxidant mají protizánětlivý účinek.
- Ananas – pomáhá vysokým množstvím vitamínu B a manganu. Dále obsahuje enzym bromelain.
- Papriky kapie – rozkládají toxiny v krevním oběhu a ledviny jsou méně zatížené. Zároveň mají vysoký obsah vitamínu C, kyseliny listové a vitamínů A a B.
- Olivový olej – snižuje poškození ledvin i množství zánětů. Olivovým olejem nahrazujte jiné tuky používané v kuchyni co nejčastěji.
- Vaječný bílek – s bílkem přijímáte velké množství bílkovin a esenciálních aminokyselin.
- Zelí – pro zdraví ledvin je vynikající kyselé zelí.
Pravidelná očista organizmu pro podporu ledvin
Čas od času byste se měli jeden den věnovat očistné kůře a ulevit přetíženým ledvinám. Pomáhá Zaječí kyselka. Ráno byste měli vypít 1 litr nalačno (postupně). Během odpoledne už můžete konzumovat rýži, zeleninovou polévku nebo dušenou zeleninu. Během odpoledne vypijete druhý litr Zaječí kyselky. Za tento den byste měli vypít i 1,5 litru pramenité vody.
Citronový nápoj pro podporu ledvin
Každé ráno byste měli vypít hrnek teplého citronového nápoje. Necháte uvařit vodu a chvíli po vychladnutí smícháte v hrnku 2 lžičky citronové šťávy s vodou. Nápoj byste měli pít nalačno a půl hodiny po něm nic nekonzumovat. Pitné kůře byste se měli věnovat alespoň 2 až 3 měsíce.
Potraviny, které zatěžují ledviny:
- sůl a solená jídla
- průmyslová dochucovadla, sójová omáčka
- červené maso
- smažená jídla
- tučná jídla, jídla z bílé mouky
- cukr
- alkohol, káva, černý čaj
Při podezření na onemocnění ledvin okamžitě navštivte lékaře. První pomocí je dodržování pitného režimu a prohřívání ledvin nahřívacími polštářky.