Bílkoviny máme spojeny s masem, případně vejci. Existují však další potraviny, které jsou na bílkoviny bohaté. Některé jsou lehce stravitelné, jiné vhodné pro vegany. Kde hledat kvalitní zdroje bílkovin?
Jak často by měla být luštěnina na našem talíři? Alespoň třikrát týdně. Že to bude nuda? Rozhodně ne. Na výběr máte hned několik druhů čočky. Červená čočka nenadýmá, žlutá čočka se hodí k pokrmům indické kuchyně, francouzská čočka je delikátní a černá čočka je perfektní do salátů. Poznejte je všechny.
Všechny druhy čočky mají vysoký obsah bílkovin a jsou přirozeně bezlepkové. Pro zažívací systém mohou být těžší, proto je důležité je správně upravit. Pro lepší stravitelnost se doporučuje některé druhy čočky namočit na několik hodin a následně uvařit v jiné vodě. Někdy pomáhá úprava rozmixováním či umletím.
Vysoký obsah vlákniny v čočce je zárukou pomalého vstřebávání energie a rovnoměrného uvolňování glukózy do krve. Konzumace dostatečného množství vlákniny ve stravě je prevencí kardiovaskulárních onemocnění. Vysoký obsah železa a kyseliny listové pomáhá při anémii.
Bílkoviny máme spojeny s masem, případně vejci. Existují však další potraviny, které jsou na bílkoviny bohaté. Některé jsou lehce stravitelné, jiné vhodné pro vegany. Kde hledat kvalitní zdroje bílkovin?
O tom, že je luštěnina zdraví prospěšná, nemůže být pochyb. Luštěninový pokrm by se na našem talíři měl objevit alespoň třikrát týdně. Že vás neláká představa čočky na kyselo s párkem třikrát týdně? Ani nemusí. Čočka má mnoho podob a dá se upravit na sto a více způsobů.
Běžná čočka se nazývá zelená čočka, ačkoliv má hnědavé odstíny. Tato čočka provází lidstvo už po tisíce let.
Zelená čočka obsahuje vlákninu a velké množství železa. Neobsahuje žádný tuk a je vydatným zdrojem energie. Má vysoký obsah kyseliny listové a železa.
Hodí se do polévek, do salátů nebo jako příloha. Zkuste ji však připravit bez mouky.
Mezi českou klasiku můžeme jistě počítat i čočku na kyselo. Oblíbený pokrm si můžete připravit i v pikantní variantě zahuštěný celozrnnou moukou.
Červená čočka je zajímavá na pohled a má příjemnou chuť. Vzniká oloupáním a rozpůlením čočky žluté. Jelikož nenadýmá, můžete ji přidávat do pokrmů i nejmenším a obohatit jejich jídelníček. Červená čočka má hodně železa, selenu, fosforu a vitamínu B6. Tato čočka se nemusí namáčet a je rychle měkká. Proto pozor na její rozvaření. Je vhodná do polévek i jako příloha. Připravit z ní můžete i lahodné karbanátky. Při rozvaření se hodí do pomazánek nebo s ní můžete zahustit jiné pokrmy.
Červená čočka je mezi lidmi stále oblíbenější. Není divu, kromě vysokého obsahu bílkovin a vlákniny také skvěle chutná. Při přípravě nemusíte myslet na dlouhé namáčení ani vaření. Vaření červené čočky je opravdová rychlovka. Chtěli byste tuto vděčnou luštěninu ochutnat, ale nejste si jisti, na jaký způsob vám zachutná nejvíc? Vyzkoušejte tyto snadné placičky na způsob egyptského falafelu. Věříme, že si je zamilujete.
Máte rádi masový karbanátek, ale snažíte se shodit nějaké kilo? Zkoušíte jíst vegetariánsky, ale jste přejedeni tofu či jiných náhražek masa? Toužíte vyzkoušet nový recept? V dnešním článku přicházíme s řešením. Placky z červené čočky, které vám představíme jsou snadné na přípravu a svou chutí vás překvapí. Červená čočka je navíc zdraví prospěšná, obsahuje totiž velké množství bílkovin a vlákniny. Vyzkoušejte je a nezapomeňte se pochlubit s výsledkem.…
Méně známým druhem je černá čočka. Ta se na pultech obchodů objevila poměrně nedávno. Rychle si však získala popularitu a receptů s černou čočkou je nespočet. Vyhledávaná je pro dokonalou jemnou chuť. Má nízký glykemický index a vysoký obsah vlákniny. Černý pigment obsahuje antioxidanty.
Před vařením se nemusí namáčet a příjemným zjištěním je i to, že si zachovává tvar po uvaření.
Černá čočka je ideální do salátů, a dokonce i na studené mísy. Kombinovat ji můžete s kořenovou zeleninou, jako příloha se hodí k rybě.
Neuvěřitelná kombinace čočky a feta sýru. Vhodné jako předkrm i jako hlavní chod.
Francouzská čočka zvaná puy je nejkvalitnějším druhem čočky. Ani ona se při vaření nerozvaří a má vynikající výraznou chuť. Je mírně pikantní a připomíná oříšky. Před vařením se nemusí namáčet a hotová je za dvacet minut. Je výborná do salátů.
Žlutá čočka se hodí do pokrmů indické kuchyně. Chuťově si rozumí se všemi druhy indického koření a můžete ji připravit i jako pikantní přílohu.
Má velký obsah vlákniny, vitamínu B6, železa i zinku. Žlutá čočka se dokonce doporučuje při potížích s trávením a při dietním režimu.
Chuť po oříšcích má španělská hnědá čočka. V obchodech byste ji našli pod označením Pardina. Po uvaření má příjemnou chuť i strukturu. Během přípravy se rozvaří jen mírně, proto je vhodná do salátů.
Mnoho lidí se luštěninám vyhýbá pouze z principu a to je velká škoda. S luštěninami lze být v gastronomii mnohem kreativnější, než si většina z nás myslí.
Pro lepší stravitelnost a chuť čočky přidejte při vaření do čočky majoránku, tymián nebo listy libečku.
Od: Iva V, 5.1.2021