Jak pročistit trávící systém? Tyto potraviny vám pomohou
Trávící systém odbourává a vylučuje z těla škodliviny, toxiny a odpadní látky. Ne vždy je v procesu zcela úspěšný. Špatně fungující trávící systém se projevuje únavou, zácpou, nadváhou, nevzhlednou pletí i bolestmi hlavy. Pusťte se do očisty střev.
Signály těla, když potřebuje očistu
Pocit těžkosti a nevysvětlitelná únava je jeden z příznaků, že máte přistoupit k očistě trávícího systému. Pokud jej absolvujete úspěšně, skončí nadýmání a zácpa. Budete se cítit svěže a plni energie.
Potraviny na pročištění trávícího systému
S pročištěním vám pomůžou potraviny bohaté na vlákninu. Vlákninu trávící systém potřebuje, aby společně s ní vyloučil zbytky jídel a toxinů, usazených na stěně střeva. Vláknina je nestravitelnou složkou potraviny, máte po ní pocit sytosti. Při vyloučení na sebe nabalí další nedostatečně strávené kousky potravy.
Celozrnné potraviny
V celozrnných potravinách se nachází velké množství vlákniny, thiamin (B1), selen a další důležité antioxidanty. Do stravy přidejte ovesné vločky, ječmen, proso, pohanku nebo hnědou rýži.
Listová zelenina
Že je zelenina zdravá a pro trávící systém prospěšná není překvapením. Ale vybíráte správné druhy? Začlenit byste měli co nejvíce listové zeleniny. Vsaďte na zelenou barvu a připravujte saláty z polníčku, rukoly, ledového salátu nebo špenátu. K jídlům přidávejte brokolici a růžičkovou kapustu.
Význam listové zeleniny. Je důležitá a kolik bychom ji měli sníst?Listová zelenina je poměrně opomíjenou složkou našeho jídelníčku, i když v posledních letech se to možná trochu zlepšuje. Což je pro nás velice dobře, jelikož listová zelenina nabízí nepřeberné množství enzymů, vitamínů, minerálů, chlorofylu, vlákniny a dalších důležitých látek, které se starají jak o fyzickou, tak psychickou stránku našeho těla.
Celý článek
Pročišťující zelenina
Znáte doporučenou denní dávku zeleniny? Je to 400 g. Kromě listové zeleniny přidejte i rajčata, mrkev, zelí, lilek nebo červenou řepu. Všechny zmíněné druhy zeleniny pomáhají s očistou střev.
Ovoce
Slaďounké ovoce vám vynahradí mlsání, proto po něm sáhněte namísto snězení čokoládové tyčinky. Trávícímu systému prospějete hned dvakrát. Z ovoce jsou vhodná jablka, pomeranče nebo červené hrozny.
Luštěniny
Luštěny se doporučují pro vysoký obsah vlákniny, draslíku a železa. Zároveň mají jen malé množství tuku. Luštěniny byste do jídelníčku měli zařadit alespoň třikrát týdně. Nejlepší je čočka, sójové boby, cizrna, hrášek a fazole. Kromě tradiční přípravy je můžete vyzkoušet i v naklíčené podobě.
Bílý jogurt
Jeden kelímek jogurtu denně pomůže udržet střevní mikroflóru v dobré kondici. A rovnováha střevní mikroflóry znamená správně fungující imunitní systém. Zároveň bojujete proti zánětlivým onemocněním střev.
Jogurtem proti nachlazení? Ano!V průběhu zimních měsíců se rýmě a nachlazení vyhne jen málokdo. Jedním z důvodů je malá pozornost, kterou věnujeme prevenci. A pokud se už na nadcházející chladné období připravujeme, spojujeme si prevenci především s dostatečným přísunem vitaminu C. Skutečnost je ale taková, že skutečně efektivní příprava na období, kdy nachlazení hrozí především, by měla být mnohem komplexnější a pouhý vitamin C nám sám o sobě dobrou imunitu nezajistí.
Celý článek
Semínka a ořechy
Semínka a ořechy působí na organizmus blahodárně díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin. Jsou také silným antioxidantem. Pro očistu tlustého střeva jsou vhodná lněná semínka. Ty absorbují vodu a pomáhají odstraňovat toxiny. Avšak pozor. Pražené a solené arašídy rozhodně nejsou tím, po čem byste měli sáhnout.
Vliv ořechů na naše zdravíNa zařazování ořechů ve správné míře do našeho jídelníčku, bychom určitě neměli zapomínat. Ochudili bychom se tak o spoustu důležitých vitamínů, minerálů a dalších prospěšných prvků.
Celý článek
Zázvorový všelék
Nic není tak silným a účinným lékem trávícího ústrojí, jako čerstvě nastrouhaný zázvor. Zázvor snižuje nadýmání, stimuluje vylučování trávících kyselin a udržuje střeva bez usazeného odpadu.
Zázvorem proti vráskám, rýmě i cholesteroluZázvor máme spojený s čínskou a indickou kuchyní, velmi rychle se však zabydlel i jako přísada do omáček a polévek v české kuchyni. Kromě koření má využití jako účinný lék na celou řadu neduhů. Sáhněte po zázvoru častěji.
Celý článek
Desinfekce střeva
Očištěná střeva můžete desinfikovat stroužky česneku. Jeden rozdrcený stroužek česneku denně vypudí z těla parazity a zničí bakterie ve svém okolí. Je silným přírodním antibiotikem a dokáže zvýšit hladinu hodného cholesterolu.
Proč jíst česnek?Nejdříve si o česneku obecně něco povíme. Česnek je vytrvalá bylina, řadící se do čeledi amarylkovitých, a pěstuje se vysazováním jednotlivých stroužků na jaře či na podzim. Pochází ze střední Asie, původní vlastí je Mongolsko a Kirgizské stepi, odtud putoval do Číny. Ve velkém se pěstoval také v Egyptě, Řecku i Římě. Česnek se vyznačuje charakteristickým aroma, způsobeným silicí, která se nazývá alliin.
Celý článek
Nezapomeňte na tekutiny
Ani velké množství potravin bohatých na vlákninu vám s očistou nepomůže, pokud nebudete pít dostatečné množství tekutin. Právě tekutiny tlačí strávené potraviny přes střeva a pomáhají střevu v přirozeném pohybu. Vhodná je čistá voda bez bublinek, vlažná voda s citronem nebo nejrůznější bylinkové čaje.
Rychlá pomoc na pročištění střev
Pokud hledáte účinného pomocníka na pročištění střev, sáhněte po mořské soli. 300 ml vody svařte s 1 polévkovou lžící soli a vypijte ráno na lačný žaludek. Mořská sůl má detoxikační schopnosti a zároveň vás pošle v brzkých hodinách na toaletu.
Od: Iva V, 24.3.2021