Řízek s bramborovou kaší, vánoční kapr a bramborový salát, domácí bramborové knedlíky či křupavé bramborové placky. Česká kuchyně nemůže bez brambor být. Zkuste však část bramborových příloh nahradit těmi z batátů.
Bez brambor si možná umíme představit jeden den, ale třeba jeden týden české kuchyně bez brambor? To je nemyslitelné. Brambory jsou častou a oblíbenou přílohou, přesto při jejich přípravě chybujeme. Jak správně vařit bramborové přílohy?
Brambory obsahují velké množství vlákniny, fosforu i hořčíku. Jsou zdrojem vitaminu C a vitamínů skupiny B. Pozor však na to, že se většina prospěšných látek vyvaří ve vodě, proto je správná příprava důležitá.
Brambory jsou v Česku oblíbenou a rozšířenou přílohou a dají se připravit na desítky možných způsobů. Myslíte, že vaření brambor a bramborových příloh není nic složitého? Pak vás jistě překvapí, kolika chyb se při vaření brambor můžete dopustit. Jak připravují oblíbené bramborové přílohy šéfkuchaři?
Při vaření brambor je nutné řídit se odrůdou i varným typem. Každý druh brambor je vhodný pro jinou úpravu.
Brambory škrábejte vždy škrabkou nikdy ne nožem. Pod slupkou je nejvíce vitamínů, ty uchováte rychlou přípravou a tím, že brambory nebudete před vařením krájet. Brambory vkládejte až do vroucí vody a nastavte si časovač. Brambory se rychle rozvaří. Vody použijte minimum a vařte v menším hrnci. Brambory vytáhněte ihned po uvaření a vodu nevylévejte. Hodí se k přípravě polévek. Jaká jsou pravidla pro správné vaření? Po vložení brambor do vroucí vody je nechejte pár minut vařit prudce, poté sesbírejte pěnu a nechejte brambory dovařit na mírnější stupeň. Hotové brambory nezakrývejte pokličkou.
Řízek s bramborovou kaší, vánoční kapr a bramborový salát, domácí bramborové knedlíky či křupavé bramborové placky. Česká kuchyně nemůže bez brambor být. Zkuste však část bramborových příloh nahradit těmi z batátů.
Bramborová kaše začíná u výběru varného typu brambor. Pro kaši a pyré je vhodné zvolit varný typ C. Bramborová kaše se lépe připravuje ze starších brambor, obsahují méně škrobu. Brambory na kaši vařte v hodně osolené vodě. Uvařené brambory před rozšleháním promačkejte. Připravte si změklé máslo a zahřátou smetanu. Podle šéfkuchařů byste na 1 kg brambor měli spotřebovat až 300 g másla a 1 balení smetany ke šlehání. Brambory by se na kaši měli vařit ve slupce, následně oloupat a znovu ohřát před prošleháním.
Prošlehání brambor na kaši by nemělo trvat déle než 2 minuty a kaši ihned podávejte.
Pro pečené brambory volte typ s menším obsahem škrobu. Vhodné jsou spíše žluté odrůdy a větší velikost brambor. Brambory omyjte, nakrájejte a předvařte po dobu asi 7 minut. Tím docílíte křupavé slupky a jemného středu. Pečte s husím sádlem nebo slunečnicovým olejem, solí a bylinkami, pečte v jedné vrstvě. Pravidelně je během pečení míchejte, jednou znovu posolte. Pečte na 200 °C asi 30 až 40 minut.
Voňavé pečené brambory plné úžasných bylinek. Jsou skvělou přílohou k masu nebo jako chuťovka. Hodí se k česnekovým dipům nebo s tatarskou omáčkou.
Pokud budete vařit brambory ve slupce, a to v páře, zvolili jste nejzdravější způsob přípravy. Brambor se slupkou dává tělu nejvíce prospěšných látek, zůstává v ní až 90 % obsahu vitamínu C. Kdo by chtěl uvařené brambory přeci jen oloupat, může si usnadnit práci tím, že před vařením brambor v polovině velmi jemně nakrojí. Řez musí jít po celé šířce a být maximálně 1 mm hluboký. Slupka pak jde oddělit jedním pohybem.
Domácí hranolky jsou náročné na přípravu, ale mají mnohem lepší chuť než hranolky kupované. Pro hranolky volte varný typ C. Brambory oškrábejte a nakrájejte na hranolky. Připravte si hrnec s vodou a přiveďte vodu k varu. Vodu osolte, vhoďte hranolky a na mírnou teplotu je 5 minut povařte. Brambory vyjměte a důkladně osušte utěrkou. Teprve poté vhoďte do vroucího oleje. Smažení by mělo trvat maximálně 1 minutu, hranolky nesmí zhnědnout. Takto připravené hranolky dejte ve velké várce zmrazit a později znovu smažte na rozpáleném oleji asi 5 minut.
Gnochci jsou klasika italské kuchyně. Krom soli, pepře a vody budete potřebovat pouze tři ingredience. Brambory, vejce a mouku. Připravit si je můžete například s [boloňskou omáčkou](/recept/2458-tradicni-bolonska-omacka) nebo [bazalkovým pestem](/recept/788-bazalkove-pesto).
Bramborové krokety jsou trošku pracnější, ale je to zajímavá příloha ke svátečnímu obědu. Také se hodí s tatarkou omáčkou jako chuťovka k pivu nebo vínu.
Vídeňský bramborový salát připravíte snadno, přesto má vynikající chuť. Je to skvělá alternativa k těžkým majonézovým salátům. Tento salát se u nás připravuje během roku na velké rodinné oslavy.
Zkuste také další bramborové recepty.
Od: Iva V, 14.3.2021