Udržujte krev v kondici
Kardiovaskulární systém přenáší kyslík a živiny do celého těla. Bez krve by se žádný z našich vnitřních orgánů neobešel. Nečistoty v krvi mohou způsobit mírné obtíže, jakými jsou únava nebo nespavost, až po fatální následky, které má na svědomí krevní sraženina. Proto se doporučuje starat se o oběhový systém pravidelně a zařazovat potraviny, které pomáhají s pročištěním krve. Pro účinnější očistu můžete zařadit pravidelný několikadenní detox organizmu.
Nejlevnější čistič, pramenitá voda
Naše tělo se sestává z velké části z vody, proto není překvapením, že čistá voda má na náš organizmus nejlepší vliv. Pokud budete dodržovat pravidelné popíjení čisté vody během dne a vypijete okolo 2 litrů tekutin, prospějete nejen krvi, ale samozřejmě i vnitřním orgánům.
Zázračný citrón
K celkové očistě krve a k léčbě chudokrevnosti můžete využít citronovou šťávu. Citron usnadňuje vstřebávání železa a má vysoký obsah vitamínu C. Mimo jiné, umí snížit hladinu cholesterolu v krvi.
V boji proti nachlazení se mnoho z nás obrací k citrusovým plodům. O nich je známo, že obsahují nezanedbatelné množství vitaminu C i řadu dalších zdraví prospěšných látek. Oblíbené jsou zejména citrony, jejichž prodej zažívá v zimních měsících každoročně boom. Jak vybrat z nabízených plodů ty správné?
Všelék česnek
Česnek je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Pomáhá i s pročištěním krve a celkově posiluje organizmus. Z krve dokáže odvést přebytky tuku a snižuje hladinu cholesterolu. Pravidelná konzumace česneku zbavuje tělo toxinů, prospívá i ledvinám a játrům. Nejlepší účinek má prolisovaný (čerstvý) česnek. Jeho konzumace v syrovém stavu není snadná, můžete jej smíchat se lžičkou medu.
Nejdříve si o česneku obecně něco povíme. Česnek je vytrvalá bylina, řadící se do čeledi amarylkovitých, a pěstuje se vysazováním jednotlivých stroužků na jaře či na podzim. Pochází ze střední Asie, původní vlastí je Mongolsko a Kirgizské stepi, odtud putoval do Číny. Ve velkém se pěstoval také v Egyptě, Řecku i Římě. Česnek se vyznačuje charakteristickým aroma, způsobeným silicí, která se nazývá alliin.
Chutné borůvky
Pravidelné pojídání borůvek má mnoho blahodárných účinků. Jedním z nich je pročištění krve. Zároveň jsou účinným antioxidantem. S borůvkami ve stravě budete stárnout pomaleji. Přidávejte si je do ovocných salátů nebo do smoothie.
Povolené mlsání, brusinky
Brusinky jsou spojovány s léčbou zánětů močových cest. Umí vám pomoci i s pročištěním krve. K dostání jsou jako sušené plody i jako šťávy. Jejich zařazení do jídelníčku je poměrně snadné.
Domácí ovoce, jablka
Obyčejné jablko, které možná mnohým zevšednělo, je nabité vitamíny. Pokud jej budete jíst pravidelně i se slupkou, pročistíte vaši krev. Pektiny v jablkách váží nadbytečný tuk v krvi a dokáží krev i játra očistit od odpadních látek. Při pravidelné konzumaci jablek obohatíte krev o kyslík.
Nahořklý grapefruit
Grapefruit se téměř vytratil z našich jídelníčků, což je škoda. Hořkost a kyselost není tak nepříjemná a grapefruity jsou velmi prospěšné jak pro krev, tak pro správně fungující metabolizmus. Zkuste je zpočátku míchat do sladších smoothie nebo do ovocných salátů. Postupně chuti přivyknete.
Odvar z kopřiv
Jakmile vykouknou na loukách první lístky kopřiv, vyrazte na jejich sběr. Odvar z čerstvých kopřivových listů je pro pročištění krve výbornou volbou. Čaje a nálevy z kopřiv se doporučují při chudokrevnosti nebo jako doplnění ztráty krve po porodu nebo při menstruaci. Pravidelným popíjením snížíte hladinu krevního cukru a pročistíte organizmus.
Kolik přípravků byste si museli vzít, abyste podpořili metabolizmus, pročistili krev, zvítězili nad infekcí, snížili tlak i hladinu cukru v krvi, ulevili alergiím, zlepšili astma či zmírnili onemocnění jater a žlučníku? Jen jeden přípravek. Kopřivový čaj.
Aromatická kurkuma
Kurkuma umí snížit množství cholesterolu v krvi a je vhodná pro ženy po menopauze. Kurkumu můžete použít jako prevenci i jako léčivo.
Zelené saláty
Listové saláty a zelená zelenina (jako například brokolice, okurek) chrání krev před volnými radikály. Zároveň mají velký obsah vlákniny a pomáhají s pročištěním trávícího traktu.
Červená řepa
Pokud zařadíte do jídelníčku častěji červenou řepu, poděkuje vám nejen váš krevní oběh. Červené barvivo rozšiřuje věnčité tepny a zpevňuje cévní stěnu. Červená řepa je i vhodným spojencem v boji proti vysokému tlaku.
Lněný olej
Lněná semínka posilují cévy a pomáhají bojovat s vysokým krevním tlakem. Do stravy můžete zařadit jak semínka, tak lněný olej.
Chřest
Chřest posílí cévy vysokým obsahem zinku. Pravidelné zařazení chřestu do stravy brání vzniku krevních sraženin.
V krvi se odráží zdraví celého organizmu a správné okysličení má vliv na každou buňku, tedy i na náš mozek. Pročištěná krev znamená více energie, lepší náladu a bystřejší mysl. Krev se nejvíce zanáší bílou moukou, tukem a cukrem, proto společně se zařazením potravin na očistu krve, snižte ve stravě podíl potravin, které krev zanáší.
Zdroje: healthline.com, medicalnewstoday.com, bbcgoodfood.com, feminus.cz, lekarnahartmann.cz