Jaké potraviny, které běžně konzumujeme, obsahují hliník?
Můžeme tam zařadit koření, sůl, kakao, sójové výrobky, cereálie, chléb, pečivo, sušenky, ředkvičky, listový salát, špenát, houby, některé čaje, kypřící prášek, kukuřice, houby a další.
Výzkumy prokázaly, že hliník výrazně škodí našemu nervovému systému a likviduje mozkové buňky. Může přispívat ke vzniku Alzheimerovy choroby a Parkinsona, poruch řeči, ale může nést vinu i na selhávání ledvin. Lze také tvrdit, že má hliník negativní vliv na plodnost a vývoj plodu.
Maximální denní příjem hliníku je 60 mg na jeden kilogram váhy. Určité množství hliníku dokáže tělo vyloučit, ale pokud je ho příliš, dochází k jeho hromadění v organismu a k zatížení našeho těla. Ukládá se na srdci, v plicích, játrech, ledvinách i ve svalech. Ničí nervové a mozkové buňky, způsobuje odvápnění kostí. Křeče, ztráta paměti a špatná koncentrace mohou ukazovat na příznaky otravy hliníkem.
Jak již bylo zmíněno výše, hliník se vyskytuje všude okolo nás a různými způsoby se dostává do našeho těla. Něco málo však přece jenom ovlivnit můžeme. Například přípravu pokrmů v hliníkovém nádobí. Určité množství hliníku se do jídla uvolňuje při vysokých teplotách a v případě, že používáme ocet, kečup, protlak, citron nebo jiné kyselé a hodně slané potraviny. Přestože z nádobí se uvolňuje pouze nízké množství tohoto kovu, máme na výběr i jiné druhy. Sáhněme raději třeba po nerezu. To samé se týká hliníkových nádob na grilování.
Ještě nebezpečnější je používání hliníkové fólie (alobalu). Hliníkové folie se používají v domácnostech po desítky let. Zabalíme si do něj svačinu, uchováváme v něm zbytky od oběda, necháváme v něm marinovat naložené maso a potom si ho v něm ještě ugrilujeme. Takže s úžasnou pochoutkou do sebe ládujeme i hromadu hliníku. A to nezní moc pozitivně, že?
Pokud chceme dál využívat hliníkové folie, používejme je bezpečně. Nebalme do nich především kyselé a slané potraviny. Ty do alobalu nepatří vůbec. Dále mějme na mysli, že by potraviny měly být v hliníkové folii uložené maximálně 4 hodiny. V případě dětí, těhotných a seniorů se alobalu vyhněme úplně.
I když, vrátíme-li se k těm kyselým potravinám… Obecně se píše, že jde o potraviny s pH 3,7 a nižší. Copak laický spotřebitel pozná, jaká potravina je akorát kyselá a která už příliš? To samé se solí. Co je slané málo a co už přes hranu a do alobalu nepatří?
Nejbezpečnější bude vyhnout se alobalu úplně, protože bez něj se dá úplně v klidu žít. Zdravotní problémy se totiž nemusí projevit hned. Po nějaké době se však mohou začít rozvíjet nemoci, jejichž startérem jsou právě toxiny, obsažené v tomto kovu. Jejich nahromadění v orgánech se tedy může projevit v podobě nějaké nebezpečné choroby.
Svačiny si tedy balme do průhledné potravinářské folie, ubrousku, či dávejme do krabiček, na svačiny určených. Grilovat se dá také jiným stylem než s hliníkovou folií. A zbytky v lednici jistě nemusíme uchovávat v alobalu, ale třeba na plastovém tácku či v plastové krabičce.
Na závěr zde tedy odpovídám na otázku z názvu dnešního článku. Je používání hliníkové folie bezpečné? Z mého pohledu není.