Nebezpečné úskalí využití zbytků rýže
Nezřídka obsahuje syrová rýže výtrusy bakterie Bacillus cereus, které jsou velice odolné a poradí si i s bodem varu (100 °C). Pokud necháte stát rýži delší čas při pokojové teplotě, vzniknou ideální podmínky pro rozvoj těchto toxických bakterií. Proto by se měla rýže podávat vždy čerstvá. Vyvarujte se raději ukládání rýže do peřin, jak to s oblibou dělávaly naše babičky.
Rýže skladovaná dlouhou dobu při pokojové teplotě může způsobit až otravu, která se projevuje nejčastěji celkovou nevolností, zvracením nebo průjmem. Obzvláště nebezpečná je pro malé děti a těhotné ženy.
Správný postup na zpracování již uvařené rýže
Pokud jste uvařili příliš mnoho rýže, nemusí letět do koše. Stačí dodržet následující postup a můžete ji bez obav použít:
nevyužitou rýži prudce schlaďte co nejdříve po uvaření proudem studené vody
vložte ji do vzduchotěsné nádoby a skladujte v lednici při teplotě pod 10 °C
rýži v lednici neuchovávejte déle než 2 až 3 dny
zchlazenou rýži můžete také zamrazit, poté ji využijte do 3 měsíců (při delším skladování ztrácí chuť)
při druhotném zpracování musí rýže projít opět tepelnou úpravu (min. 80 °C)
NÁŠ TIP: Jednoduše rýži připravíte v mikrovlnné troubě. Na 1 šálek rýže použijte 1 až 2 lžíce vody. Přidaná voda navíc zajistí, že nebude rýže příliš suchá.
Frittata s rýží
Budete potřebovat 1 šálek uvařené rýže, ⅓ šálku strouhaného parmazánu, 4 lžíce extra panenského olivového oleje, 8 větších vajec, 4 nasekané lístky bazalky, ½ lžičky mořské soli a ½ lžičky černého pepře.
Předehřejte pánev se 2 lžícemi olivového oleje. Přidejte rýži, dochuťte ji solí a pepřem. Asi 2 až 3 minuty restujte, poté do pánve přidejte rozšlehaná vejce společně s parmazánem. Promíchejte a jakmile se začnou vejce dělat, vše přendejte do velké mísy.
Do směsi přidejte zbývající 2 lžíce oleje, promíchejte a vraťte zpět na pánev. Pomocí stěrky utvořte placku a smažte zhruba 3 až 4 minuty. Poté frittatu otočte a ještě 2 až 3 minuty opékejte z druhé strany. Bez potrhání frittatu otočíte tak, že ji nejdříve z pánve překlopíte na talíř a poté ji neopečenou stranou vrátíte zpět na pánev.
Při servírování dozdobte nasekanou čerstvou bazalkou.
Sladký rýžový dezert
Připravte si 2 šálky uvařené rýže, 2 šálky plnotučného mléka, 3 lžíce cukru a 1 lžičku cukru navíc, ⅛ lžičky soli a 1 lžičku vanilkového extraktu. Na dokončení budete potřebovat také šlehačku, mletou skořici a brusinky dle chuti.
Ve velkém hrnci smíchejte rýži, mléko, cukr a sůl. Nezakrývejte poklicí a za častého míchání vařte do houstnutí zhruba 20 minut. Do uvařené rýžové kaše vmíchejte vanilkový extrakt a servírujte do misek. Nakonec dozdobte šlehačkou, posypte skořicí a brusinkami.
Rýžové placičky s vůní bylinek
Nachystejte si 2 šálky uvařené rýže, ⅓ šálku strouhaného čedaru, 1 najemno nakrájenou cibuli, 1 vejce, 4 lžíce kukuřičného škrobu, 6 lžiček nasekaných čerstvých bylinek (např. petrželka, oregano, tymián, lze použít i směs), 1 lžičku soli a olej na smažení.
Všechny ingredience kromě oleje na smažení důkladně smíchejte. Velkou lžící nabírejte a vkládejte na rozpálenou pánev s olejem. Vždy ještě s pomocí dřevěné obracečky nebo stěrky zmáčkněte do podoby placičky. Z každé strany smažte zhruba 5 minut dozlatova.
Hotové rýžové placičky položte před servírování na tác vyložený papírovými utěrkami, aby se odsál přebytečný olej. Můžete podávat společně s domácím dipem či salsou.
Zdroje: mashed.com, tasteofhome.com, bitesforfoodies.com, thegardeningcook.com, tastingtable.com