Jakou sůl použít jako pomocníka v domácnosti
V kuchyni se považuje za velice prospěšnou především mořská a himalájská sůl. Pokud ale chcete vyzkoušet sůl při gruntování, můžete s klidným svědomím sáhnout i po běžné kuchyňské soli (chlorid sodný).
Jen pozor, nezaměňujte ji s epsomskou solí, která se používá především při potížích se zácpou a v uvolňujících koupelích. Jedná se totiž o odlišnou účinnou látku (síran hořečnatý).
10 způsobů, jak netradičně využít sůl
Sůl je netoxická a šetrná k životnímu prostředí. Dokáže nahradit mnohé prostředky plné chemie, protože si poradí s pohlcením zápachu, stejně jako efektivním odstraněním skvrn a dalších nečistot. Navíc leští povrchy, působí proti vodnímu kameni, mastnotě a má antibakteriální vlastnosti.
1. Záchrana textilu od červeného vína
Na skvrnu od červeného vína nejdříve přiložte papírovou utěrku. Jakmile už více vína nenasaje, odstraňte ji a postižené místo vydatně posypte solí. Nechte zhruba 15 minut působit, poté sůl odstraňte. Nakonec látku namočte do studené vody a vyperte obvyklým způsobem.
2. Do boje se zašlými šálky
Skvrny od kávy či čaje uvnitř šálků nevypadají vůbec přívětivě. Pokud se je nedaří běžným mytím vyčistit, zkuste nanést na houbičku kromě saponátu také sůl. Touto směsí poté šálky vydrhněte a na závěr důkladně opláchněte.
3. Odpuzovač mravenců
Zejména na jaře, případně také na podzim, se můžeme setkat přímo v domácnosti s mravenci, které přiláká teplo a zásoby potravin. Zkuste zapátrat, odkud se do domu či bytu dostávají. Jejich vchod pak zasypte solí, zaručeně je to odradí.
4. Rozjasňovač barev
Vybledlé až zašedlé závěsy a kusové koberečky či předložky neudělají velký dojem. Přidejte při jejich praní přímo do bubnu zhruba půl hrnku soli. Sůl barevný a tmavý textil krásně rozjasní a oživí. Slaný roztok můžete použít i k ručnímu vyčistění velkých koberců. Projasníte je tím a eliminujete skvrny.
5. Oživení dřevěného prkénka
Kuchyňské prkénko je každodenně velice vytížené, což se časem projeví na jeho kondici. Vdechnout mu nový život zvládnete jednoduše. Posypte jeho povrch solí a vydatně zakápněte čerstvou citronovou šťávou. Nakonec ho vydrhněte a umyjte běžným způsobem. Sůl prkénko vydezinfikuje a odstraní případný zápach.
6. Osvěžovač obuvi
Na odstranění zápachu z bot se dají pořídit profesionální přípravky. Ale klidně si vystačíte i s obyčejnou solí. Nasypte ji přímo do bot a nechte nejlépe přes noc působit. Před obutím ji nezapomeňte vyklepat.
7. Čistič odpadu
Než sáhnete po agresivním prostředku, vyzkoušejte na odpad nejprve sůl. Zhruba 1 litr vody dejte vařit se šálkem vody. Jakmile se sůl rozpustí, nalijte ještě horký solný roztok do odpadu. Kromě usazené mastnoty se zbavíte i případného zápachu.
8. Pro čištění lednice
I lednici je třeba pravidelně čistit, aby v ní bylo zdravé prostředí pro uložené potraviny. Do nádoby vsypte jedlou sodu, přidejte sůl a vše zalijte vodou. Touto směsí poté vnitřek lednice vytřete. Směs má antibakteriální účinky a působí proti nejrůznějším pachům.
9. Pro renovaci poškozené desky stolu
Stačí zapomenout na podšálek a na stole se snadno vytvoří nevzhledný kroužek od horkého šálku s kávou či čajem. Můžete ho zkusit odstranit tak, že vytvoříte řidší pastu ze soli a rostlinného oleje. Tou poté kroužek přeleštíte.
10. Pro delší životnost řezaných květin
Řezané květiny ve váze jsou pastvou pro lidské oko. Aby vydržely v dobré kondici co nejdéle, můžete do vody přidat špetku soli.
Zdroje: foodmatters.com, saltsoftheearth.com.au, tasteofhome.com