Oblíbená těstovinová jídla
Těstoviny jsou oblíbené pro jejich rychlou přípravu a pro možnost dlouhého skladování. Napočítali byste přes 350 druhů těstovin což vede k miliónům receptů na jejich úpravu. Těstovinová jídla rozhodně patří do našich jídelníčků, a to dokonce i v případě, kdy se držíte zásad zdravého stravování nebo se snažíte shodit nadbytečné kilogramy.
Ve 100 gramech (vařených) těstovin byste naši méně než 30 g sacharidů a necelých 600 kj (rýže má 28 g sacharidů).
Nízký glykemický index těstovin znamená, že se energie uvolňuje do krve postupně a nedochází k prudkému výkyvu hladiny cukru v krvi. Pokrm vás zasytí na dlouhou dobu.
Jak se těstoviny dostaly na náš stůl
Původ těstovin byste našli v Číně, Italové jsou sice velkými milovníky těstovin a z Itálie přišlo mnoho druhů, ale nejsou jejich objeviteli. Během zámořských cest se do Evropy těstoviny dostaly stejně jako nové druhy koření.
Sušené těstoviny se staly výbavou námořníků, protože měly dlouhou trvanlivost nebyly náročné na skladování a snadno se z nich připravil hotový pokrm.
Chutný způsob, jak připravit tuňáka z konzervy.
Těstoviny podle surovin
Těstoviny se liší nejen druhem, ale i surovinou, ze které se vyrábí. Základní druhy jsou z mouky pšeničné, ale objevíte i těstoviny rýžové, špaldové, kukuřičné, pohankové, semolinové, celozrnné nebo s příměsí hrachové moučky.
Přílohové těstoviny
Přílohové těstoviny můžeme rozdělit na krátké a dlouhé druhy těstovin. K řídkým omáčkám se lépe hodí dlouhé těstoviny. Krátké těstoviny podávejte s hustou a pikantnější omáčkou.
Kromě toho existují ještě těstoviny zavářkové (do polévek) nebo těstoviny k zapékání a k naplnění.
Nejoblíbenější druhy těstovin
- Penne – krátké širší trubičky, vhodné do salátů nebo k hustým omáčkám. Vychutnáte si je i samotné, jen s olivovým olejem, trochou česneku nebo s pestem. Jsou vhodné i k zapékání.
- Špagety – dlouhé a tenké, hodí se k rajčatovým a sýrovým omáčkám.
- Makaróny – dlouhé a široké, uprostřed mají otvor. Vhodné k rajčatovým a sýrovým omáčkám.
- Linguine – velmi podobné špagetám, jen placatější.
- Tagliatelle – široké a dlouhé nudle. Konzumace je snadnější než u špaget.
- Fusilli – jedny z nejoblíbenějších druhů těstovin, protože krásně drží omáčky a dresinky. Krátké spirálky, vřeténka, která se hodí do salátů a k masovým jídlům.
- Farfalle – drobné mašličky, motýlci, jsou oblíbené především u dětí. Hodí se ke smetanovým omáčkám i k přípravě na sladko. Některé farfalle jsou barvené do červena protlakem nebo do zelena špenátem. Oblíbíte si je i v salátech.
Těstoviny s pancettou a hráškem jsou ideální rychlou večeří. Výborné budou, i když použijete místo pancetty slaninu.
- Fettucinne – dlouhé a ploché nudle, jsou podobné jako tagliatelle. Doporučují se k rajčatovým omáčkám, smetanovým omáčkám nebo masovým pokrmům.
- Orecchiette – připomínají drobné mušličky, vhodné k sýrovým omáčkám i na sladkou úpravu.
- Tortellini – připomínají malé prstýnky nebo uzlíčky, uvnitř mají masovou, špenátovou nebo sýrovou náplň. Hodí se ke smetanovým omáčkám.
- Ravioli – čtverečky s různou náplní uprostřed. Setkáte se i s trojúhelníky, obdélníky, kolečky nebo půlměsíčky.
- Rigatoni – jsou podobné jako penne, ale jsou širší. Jsou určeny k naplnění různým obsahem nebo k zapékání.
- Lasagne – dlouhé a široké obdélníky. Slouží k zapékání, skládají se v několika vrstvách. Dovnitř je vhodná masová nebo zeleninová náplň. Lasagne jsou možná historicky nejstarším vyráběným druhem těstovin.
Boloňská omáčka pochází z Itálie, regionu Emilia-Romagna. Na Internetu najdete spoustu verzí boloňské omáčky, ale podle tohoto receptu vytvoříte autentickou boloňskou omáčku, kterou můžete poté použít k přípravě mnoha pokrmů. Tradičně se podává s čerstvými tagliatelle, avšak použít můžete libovolné jiné těstoviny, u nás se nejčastěji používají špagety.
Správné vaření těstovin
Porce těstovin pro dospělou osobu by měla odpovídat 100 gramům. Na jednu porci byste měli mít litr vody a 1 polévkovou lžíci soli. Sůl přidáváte až ve chvíli, kdy voda vaří, společně s těstovinami. Pro uvaření byste měli těstoviny zakápnout troškou olivového oleje a dobře promíchat.
Italská kuchyně bývá řazena mezi nejlepší kuchyně světa, dokonce s francouzskou kuchyní často soupeří o první místo.