Co je alergie
Alergická reakce znamená, že se organizmus nedokáže vyrovnat s některou látkou, která je v běžném prostředí nebo potravinách. Imunitní systém reaguje nepřiměřeně, látku vyhodnotí jako nepřátelskou a snaží se o její vypuzení z těla. Běžným alergenem jsou pyly, z různých rostlin a stromů, prach, roztoči, zvířecí srst nebo hmyzí bodnutí. Alergenem mohou být i některé potraviny.
Alergie nezlehčujte
Počty lidí, kteří trpí nějakým typem alergie, se evidují jen v České republice v milionech. Uslzené oči a kýchání má mnoho lidí tendenci zlehčovat, přesto se jedná o závažný problém. Alergiky dokáže stav nejen trápit ale až paralyzovat, dokonce jim v některých obdobích roku přímo znemožní pobyt venku, odjezd na výlet nebo na dovolenou.
Jak se alergie projevuje
Projevy alergie jsou různé, podle druhu alergenu. Nejčastěji se jedná o rýmu, kýchání, dušný kašel, zarudnutí očí a slzení. Na kůži se může objevit vyrážka, kůže svědí nebo otéká. Někdy jsou příznaky mírné a jindy vedou dokonce k vyhledání rychlé lékařské pomoci.
Jak bojovat s alergiemi
Kromě klasické léčby, která mírní příznaky nemoci, jsou tu alternativní způsoby. Někdy pomáhá akupunktura, čínská medicína, homeopatická léčba nebo jen úprava stravy. Často je třeba kombinovat několik způsobů boje proti alergiím. Jak upravit jídelníček, abyste alergiemi prošli co nejsnáze?
Jablko jako superpotravina
Jablko je snadno dostupné, chutné a ze zahrádky si jej dopřejete v bio kvalitě. Proto není důvod, proč se jablkům vyhýbat. Stačí jedno jablko denně a podpoříte imunitní systém flavonoidem quercetin. Ten stabilizuje buněčnou membránu a brání uvolňování přebytečného histaminu. Jablko si můžete přidat do salátu, do jogurtu nebo zeleninového smoothie.
Posilující česnek
Česnek je známý jako silné přírodní antibiotikum. Méně známý je pro své antialergické účinky. Pravidelná konzumace brání projevům alergických reakcí. Česnek je třeba konzumovat v syrové a prolisované podobě. Můžete jej smíchat s medem, přidávat do dipů, dresinků nebo pomazánek.
Nejdříve si o česneku obecně něco povíme. Česnek je vytrvalá bylina, řadící se do čeledi amarylkovitých, a pěstuje se vysazováním jednotlivých stroužků na jaře či na podzim. Pochází ze střední Asie, původní vlastí je Mongolsko a Kirgizské stepi, odtud putoval do Číny. Ve velkém se pěstoval také v Egyptě, Řecku i Římě. Česnek se vyznačuje charakteristickým aroma, způsobeným silicí, která se nazývá alliin.
Citrón do čaje, vody i dresinku
Citrónová šťáva posiluje organizmus a prospívá imunitnímu systému. Denní dávka je šťáva ze dvou středně velkých citrónů. Citrón je silným antioxidantem, pití vody (nebo čaje) s citronem pomáhá detoxikovat tělo. Citrón můžete používat k dochucení různých pomazánek nebo salátových dresinků.
V boji proti nachlazení se mnoho z nás obrací k citrusovým plodům. O nich je známo, že obsahují nezanedbatelné množství vitaminu C i řadu dalších zdraví prospěšných látek. Oblíbené jsou zejména citrony, jejichž prodej zažívá v zimních měsících každoročně boom. Jak vybrat z nabízených plodů ty správné?
Zelený čaj jako prevence
Kvalitní zelený čaj podporuje imunitní systém, je antihistaminikem a antioxidantem. Jeden šálek o nedělním odpoledni příliš účinků nemá. Zelený čaj byste měli pít dvakrát denně, abyste využili všech jeho benefitů. Účinek zvýšíte přidáním zmíněné citrónové šťávy.
Lososem proti alergii i zánětu
Vysoký obsah omega-3 mastných kyselin dělá z lososa výborného partnera v boji proti nejrůznějším alergiím a zánětlivým procesům v těle. Pravidelná konzumace lososa mírní kromě alergií i projevy astmatu nebo dušnost. Losos by se měl v jídelníčku objevit dvakrát týdně.
Zázvor a kurkuma
Exotická chuť zázvoru a kurkumy se nehodí do každého pokrmu, ale jistě najdete pokrmy, se kterými si rozumí dokonale. Pravidelná konzumace zmírňuje alergické reakce, pomáhá i při astmatu. Z plátků zázvoru můžete připravit i limonádu nebo čaj.
Kefír a kefírová mléka
Zakysané výrobky pomáhají imunitnímu systému u dospělých i u dětí. Sáhněte po kefíru každý den, zmírníte alergie a podpoříte trávení. Kefír můžete smíchat s čerstvým ovocem nebo ovocnou přesnídávkou.
Na počátku dvacátého století pracoval ukrajinský lékař a nositel Nobelovy ceny na teorii dlouhověkosti. Vycházel z předpokladu, že stáří vzniká v důsledku otravy střevní mikroflóry. V jeho teorii bylo sice několik sporných bodů, ale zásadní doporučení je neměnné i pro 21. století. Pijte kefír každý den!
Neléčené příznaky alergie mohou znamenat nástup astmatických záchvatů a závažných dýchacích potíží. Kromě tradiční léčby je třeba z jídelníčku vynechat dráždivé potraviny jakými jsou uzeniny, čokoláda, červené víno nebo rajčata. Zařaďte antialergické potraviny a pokuste se snížit hladinu stresu.
Zdroje: aafa.org, nysinuscenter.com, swedishcovenant.org, healthline.com, entinstitute.com