Adžika
Tato kořenící směs má svůj původ na Kavkaze. Tradičně se používá zejména v Arménii a Gruzii. Vyznačuje se příjemnou vůní a lehce pikantní chutí. Najdeme v ní mimo jiné koriandr, saturejku, bazalku, pálivou i sladkou papriku, mátu a další bylinky.
Adžika je nepřekonatelným kořením na grilované a mleté maso. Ale skvěle chutná i v bezmasých pokrmech, hodí se především do jídel připravených z lilku, cukety a luštěnin.
Čubrica
Čubrica má svůj domov na Balkánském poloostrově. Je pro ni charakteristická pronikavá vůně a příjemná chuť. Existují dvě základní varianty tohoto chutného koření: nepálivá zelená čubrica a pikantní červená čubrica. Obě směsi obsahují například pískavici řecké seno či saturejku.
Tato balkánská kořenící směs je výborná do luštěninových a zeleninových jídel, polévek a zapékaných pokrmů. Využije se také při přípravě domácích sýrů.
Garam masala
Jedná se o tradiční indickou kořenící směs, které nelze upřít neobvyklá orientální vůně a příjemná ostrá chuť. Skládá se mimo jiné z mletých chilli papriček, kardamomu, koriandru, římského kmínu a fenyklu.
Garam masala se uplatní především při přípravě indických pokrmů, za všechny uveďme třeba vynikající rýžový pilaf. Ale dochutí i pečené maso, ryby, luštěniny a takřka jakékoliv pokrmy z rýže.
Smíchejte připravené koření a v polovině množství obalte kuřecí stehna. Poté velké pánvi s pokličkou rozpalte půlku připraveného množství oleje a osmahněte stehna kůží dolu, přibližně 10 minut, poté obraťte a ještě další dvě minuty osmahněte. Kuře vyndejte z pánve a nechte přikryté stranou. Do pánve dejte zbylý olej a osmahněte cibuli s česnekem dohněda, přibližně 8 minut. Poté přidejte druhou půlku koření a nechte ještě 1 minutu restovat. Zalijte vývarem, přidejte olivy a přiveďte k varu. Poté …
Harissa
Toto arabské koření, které má původ v severoafrickém Tunisu, ocení zejména milovníci ostrých jídel. Harissa totiž obsahuje kromě dalších složek česnek a pálivé chilli papričky.
Jedná se o univerzální kořenící směs, která se hodí prakticky do všech jídel, kterým chceme dodat pikantní chuť. Skvělá je zejména v omáčkách a masových marinádách, hodí se do těstovin, rýže a kuskusu. A zajímavě oživí dokonce i tradiční český guláš.
Tajine je pokrm typický pro **Maroko**. Je připravovaný v hliněném hrnci s poklicí v kónickém tvaru zvaném **tajine**. Bývá kořeněný a je pro něj typická nasládlá chuť. Výborné tajine si však připravíte i bez tohoto hrnce.
Zatar
Rovněž Zatar patří mezi tradiční kořenící směsi orientální kuchyně. Jeho základ tvoří pouze tři složky. Jedná se o tymián, sezamové semínko a plody škumpy koželužské. Výsledkem je neobvyklé aroma a podmanivá chuť.
Kořenící směs je vynikající do cizrnového humusu a dalších luštěninových jídel. Vyzkoušet ji lze i do tvarohových pomazánek, bílých jogurtů nebo třeba salátových zálivek.