Sušenky z ovesných vloček
Sušenky z ovesných vloček mohou posloužit jako zdravá a vydatná svačinka, kterou lze snadno přibalit třeba na výlet.
Potřebovat budeme 1,5 hrnku ovesných vloček, 1 hrnek hladké mouky, 1 hrnek cukru, ½ hrnku změklého másla, ½ hrnku nalámané čokolády, 1 vejce, 3 lžíce kakaa, 1 lžičku prášku do pečiva, ½ lžičky jedlé sody, ½ lžičky soli a ½ lžičky mleté skořice.
Nejprve vyšleháme vejce a přidáme k němu máslo s cukrem. Postupně přimícháváme předem smíchané suché ingredience. Až na závěr ručně vmícháme ovesné vločky a kousky čokolády. S pomocí lžíce klademe kousky těsta na plech vyložený pečicím papírem a pečeme na 175 °C zhruba 10 minut dozlatova.
Výborné sušenky připravené z másla, kokosu a ovesných vloček. Skvělé na cesty jako svačinka. Jsou příjemně nasládlé a nedrobí.
Kaše z ovesných vloček
Mnoho z nás si na snídani dopřává ovesnou kaši. Nejenže dobře zasytí, ale zároveň pomůže nastartovat den a dodá potřebnou energii. Kaši z ovesných vloček lze připravit v nekonečném množství variací.
Jednoduše ji připravíme například podle následující receptu. Do hrnce nalijeme 500 ml mléka, přidáme 40 g másla a špetku soli. Jakmile začne mléko vřít, nasypeme 120 g ovesných vloček a do zhoustnutí krátce povaříme. Poté dosladíme čekankovým či javorovým sirupem, přidáme hrst borůvek a lžíci řeckého jogurtu. Na samotný závěr ozdobíme chia semínky a kokosovými lupínky.
Domácí ovesná kaše je pro mě snad nejlepší kaše, jaká může být. Nazdobíte si ji podle chuti a existuje tolik variant.
Lívance s ovesnými vločkami
Z ovesných vloček je možné jednoduše vykouzlit také zdravější alternativu lívanců.
Nejdříve namočíme 100 g ovesných vloček přibližně na 25 minut do 250 ml horkého mléka, aby změkly. Přidáme 200 g hladké mouky, 1 rozšlehané vejce, dalších 250 ml mléka (to již neohříváme), 1 balení prášku do pečiva a špetku soli. Z těsta na pánvi smažíme lívance. Servírovat můžeme například s plátky banánu, borůvkami a přelité javorovým sirupem.
Další tipy na recepty s ovesnými vločkami
- Nebojte se použít vločky ani do slaných jídel. Jako oživení je můžete přidat třeba do zeleninových karbanátků či cuketových placiček.
Ovesné vločky představují zdravý a snadný způsob, jak jednoduše zahustit polévky. Mají totiž výtečnou schopnost vázat na sebe tekutinu.
Bez ovesných vloček se neobejdete při přípravě domácí granoly neboli zapékaného müsli.
Jestliže ráno nestíháte, můžete si připravit ovesnou kaši přes noc. Večer vložíte ovesné vločky a další ingredience do uzavíratelné sklenice, protřepe a vložíte do lednice. Ráno už jen dozdobíte například čerstvým ovocem a snídaně je hotová.
Rychle připravená sklenička, po které sáhnete, když spěcháte do práce. Je to velká porce, poslouží jako snídaně. Kdo nezvládne sníst, může zbytek pro obměnu promíchat s jogurtem a ponechat na svačinu.
Ovesné vločky a zdravotní benefity
Mezi ostatními obilovinami vyniká oves obsahem hodnotných živin.
Ovesné vločky představují cenný zdroj vlákniny, kvalitních sacharidů a za zmínku stojí i relativně vysoký obsah bílkovin. Najdeme v nich také řadu vitaminů (např. vitamin B1 a B5), stejně jako minerálních látek (mangan, fosfor, hořčík, měď, zinek, železo aj.).
Pravidelnou konzumací ovesných vloček dodáme tělu antioxidanty a rovněž beta glukany, které působí pozitivně na zažívání a mají schopnost udržovat zdravou hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Na druhou stranu mají ovesné vločky nízký obsah kalorií, tudíž se hodí i do redukčního jídelníčku, jehož cílem je zhubnout přebytečné kilogramy. A jelikož mají vysokou sytící schopnost, mohou pomoci rovněž v případě tendencí k přejídání nebo pocitech vlčího hladu.
Zdroje: allrecipes.com, loveandlemons.com, healthline.com, webmd.com