Dle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) se v České republice se zkonzumuje za 1 rok přibližně 2,7 miliardy vajec. Proto je velmi důležité umět si ověřit, že vejce, která nakupujeme u obchodníků, jsou čerstvá a zdraví bezpečná.
Přečtěte si jak na to a zjistěte, kdy je konzumace vajec prospěšná našemu tělu a naopak.
Kolik vajec denně je zdravé jíst a proč?
Vejce obsahují vitamíny, bílkoviny a další prospěšné látky pro naše tělo, ovšem některé z nich při zvýšené konzumaci mohou naopak našemu tělu škodit.
Konkrétně se bavíme o cholesterolu, který je obsažen ve vaječném žloutku. Doporučená denní dávka cholesterolu pro člověka je 300 mg, v přepočtu na kusy vajec je to přibližně 1,5 vejce denně.
Vyšší denní spotřeba vajec může vést ke zvýšenému cholesterolu v krvi, což je jeden z významných rizikových faktorů srdečně – cévních – onemocnění, která v ČR způsobují více než polovinu všech úmrtí. (zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Cholesterol)
V případě, že budete konzumovat 1-2 vejce denně, můžete si být jisti, že svému tělu jedině prospějete.
Jaké jsou pozitivní účinky vajec pro lidské tělo?
- snížení rizika srdečních chorob
- podpora imunitního systému
- doplnění energie – jedno vejce obsahuje denní dávku vitaminu B12, který napomáhá tělu přeměnit potraviny na energii.
- krásné vlasy a hladká pleť – vitaminy B2, B12 a B5, které jsou ve vejcích obsažena, mají zásadní vliv na zdravou pokožku, vlasy, oči i játra.
- dlouhý pocit zasycení – připravte si k snídani každé ráno dvě vejce a uvidíte, že vás tato snídaně povzbudí a především nasytí na dlouhou dobu. Díky bílkovinám, které vejce obsahují, budete mít delší dobu pocit nasycení a nebudete mít chuť na další jídlo.
- pozitivní vliv na zuby a kosti – vejce jsou přírodním zdrojem vitamínu D, který napomáhá vstřebávání vápníku.
Jak si jednoduše ověřím čerstvost vajec?
Velmi důležitým faktorem při konzumaci vajec je především jejich čerstvost. Víte, jak poznáte zkažené vejce ještě dřív, než ho vyklepnete?
V případě, že nechováte slípky a nakupujete vajíčka klasicky v potravinách, která ve většině případů pocházejí z velkochovů, pak nikdy nemůžete mít jistotu, jak je vejce skutečně staré.
Ověřte si rychlým testem, zdali jsou vaše vejce čerstvá a přečtěte si tipy k uskladnění vajec.
Snadný vodní test čerstvosti vejce
K tomuto testu budete potřebovat pouze sklenici vody a testované vejce. Naplňte sklenici studenou vodou a vejce do ní ponořte. Pak už jen sledujte, co se s ním bude dít.
- vajíčko, které zůstane ležet u dna, je čerstvé
- vejce, které se naklání na stranu, je starší, ale není zkažené, můžete ho zkonzumovat
- vejce, které vyplave nahoru na hladinu, rozhodně nedoporučujeme jíst. Toto vejce je zkažené.
Datum spotřeby a tipy k uskladnění vajec
Dalším vodítkem je samozřejmě datum spotřeby. Nicméně zde je velmi důležité si uvědomit, že dodavatel vajec nám zaručuje zdravou konzumaci potravin v tomto datu pouze v případě, že vejce správně uskladníme.
V případě špatného uskladnění vajec se také vystavujeme riziku nákazy salmonelou.
Doporučení a tipy jak správně uskladnit vejce
- vejce skladujte v nejchladnější části ledničky
- v případě, že není možné vejce v lednici skladovat, vyberte místo s teplotou ideálně kolem 6°C, maximální teplota v místnosti nesmí překročit 18°C
- vejce nikdy nevystavujte přímému slunci
- skořápku vejce neomývejte, ať nesmyjete ochrannou vrstvu
- maximální doba skladování vajec by neměla překročit 3 týdny
Jestliže není možné nakupovat vejce jinde než v supermarketu, vždy vybíráme ty nejčerstvější a dbáme na správné uskladnění. Podívejte se na recepty z vajec a připravte chutnou snídani pro celou rodinu. Nebo zkuste podle návodu připravit dokonalé ztracené vejce do polévky, salátu nebo k snídani.