Česnekem a zázvorem proti nachlazení
Česnek dokáže povzbudit imunitu, působí proti zánětům v těle a patří mezi významné antioxidanty. Zázvor je antibakteriální, pečuje o zdraví ústní dutiny a pomáhá při nevolnostech. Pokud oba spojíte do jediného celku, získáte obzvlášť účinného pomocníka v boji s nachlazením.
Nasekejte 2 až 4 stroužku česneku a přidejte k nim 3 až 4 plátky čerstvého zázvoru. Zalijte vroucí vodou a nechte alespoň 20 minut louhovat. Poté přidejte vymačkanou šťávu ze 2 citronů. Můžete dosladit medem dle chuti. Popíjejte po troškách v průběhu celém dne. Každý den léčebnou kúru opakujte.
Tymiánový čaj proti kašli
Kašel je běžným projevem mnoha respiračních nemocí, zároveň ale dokáže opravdu nepříjemně potrápit. Ulevit může třeba tymiánový čaj. Do šálku nasypte 2 kávové lžičky podrcených lístků sušeného tymiánu, případně stejné množství čerstvé bylinky. Zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat pod pokličkou. Nakonec sceďte.
Tymián obsahuje řadu účinných látek, mimo jiné silice, flavonoidy, třísloviny a hořčiny. Svým složením působí antisepticky a protizánětlivě, zmírňuje kašel a pomáhá při onemocněních dýchacích cest. Účinná je také tymiánová mast, která se maže na hrudník při dýchacích potížích nebo pod nos při rýmě.
Kloktadlo při bolesti v krku
Při škrábání a bolesti v krku je možné vyzkoušet jednoduché kloktadlo. Ve 250 ml teplé vody rozmíchejte ¼ až ½ kávové lžičky soli. Poté slaný roztok kloktejte. Můžete opakovat až 3 x denně. Kloktání slané vody není vhodné pro děti.
Použít lze také kloktadlo z bazalky. To může ulevit nejenom při nepříjemných pocitech v krku, ale i v případě bolestivých aft a zánětů ústní dutiny. Do šálku dejte 2 kávové lžičky čerstvé či sušené bazalky pravé. Zalijte vroucí vodou a nechte 5 až 10 minut louhovat. Jakmile bude nálev pouze teplý, můžete začít kloktat.
Inhalace páry pro uvolnění dutin
Tradičním způsobem, jak protáhnout dutiny a ucpaný nos, je inhalace vodní páry. Do široké nádoby nasypte hrst sušených nebo čerstvých bylinek. Zalijte je vroucí vodou a pár minut vyčkejte. Poté si přes hlavu přehoďte ručník, větší utěrku nebo bavlněnou plenu. Opatrně se skloňte nad nádobu a se zavřenýma očima páru 10 až 15 minut vdechujte. Dávejte ale velký pozor, abyste si v prvních okamžicích nepopálili obličej, hlavu k nálevu proto přibližujte pomalu.
K parní inhalaci se hodí například tymián, rozmarýn, šalvěj nebo heřmánek. Můžete použít i směs více druhů bylinek.
Trpíte v zimním období oslabenou imunitou? Rýma a nachlazení se vám většinou nevyhnou a vy k léčbě užíváte farmaceutické produkty, které nejsou zrovna nejlevnější? Nenechávejte peníze v lékárnách za doplňky s vitaminy, které najdete doma v originálním a na vitamíny mnohem bohatším balení.
Ochlazující bylinkový čaj při horečce
Při vysokých teplotách je samozřejmě třeba zvážit použití léků na snížení horečky. Jako podpůrný prostředek je ale možné vyzkoušet také léčivý nálev ze směsi léčivých rostlin. Do nádoby vložte 2 lžičky natě šanty kočičí, 2 lžičky květů černého bezu, 1 lžičku natě řebříčku a 1 lžičku listů máty peprné. Zalijte 500 ml vroucí vody a až 60 minut nechte louhovat. Poté sceďte a teplé po doušcích průběžně popíjejte.
Zdroje: theherbalacademy.com, webmd.com, everydayhealth.com, healthline.com, theherbalacademy.com