Vařte nejen chutně, ale i zdravě. Poradíme vám, jaké suroviny a ingredience použít při vaření jídel a také, jaké čaje pít při příznacích chřipky a nachlazení.
Všemocný česnek - přírodní antibiotikum
Ať už máte rýmu nebo chřipku či vás bolí v krku, česnek je všemocný a pomůže vám z nesnází. Jaké jsou jeho léčivé účinky, si můžete přečíst v článku „Proč jíst česnek“, kde zjistíte, jak česnek skladovat, aby se v něm uchovalo co nejvíce léčivých látek, jaké v něm najdete vitamíny a další zajímavé informace.
Určitě není na škodu v případě nachlazení česnek využívat více, než je obvyklé. Máme pro vás hned několik skvělých receptů, kde s česnekem šetřit nebudete.
Zničte infekce a viry pomocí dobrého jídla a prohlédněte si recepty, kde se bez česneku neobejdete.
Máte rádi tradiční česnečku? Dáváte si ji jen na zpravení chuti po náročné noci nebo si ji vaříte i častěji? Do krémové varianty se přímo zamilujete. A když se řekne česnečka, nesmí chybět strouhaný sýr a chlebové krutony.
Horký vývar vás postaví na nohy
Ať už hovězí vývar, kuřecí vývar nebo zeleninový vývar je to jedno, který zvolíte, důležité je, že vám přijde k chuti, zahřeje na duši a především posílí tělo.
Jaké maso použít pro přípravu vývaru?
Nejčastěji se pro přípravu vývaru používá přední hovězí, kuřecí hřbety a třeba ve vánoční polévce nesmí chybět rybí hlavy. Vývar uvaříte z jakéhokoliv masa a kostí, které není vhodné pro přípravu většího masného jídla.
Vyzkoušejte recepty na různé druhy vývarů dle surovin, kde najdete třeba recept na vývar z krůtího krku a hovězích kostí a také recept, který při chřipce a nachlazení doporučujeme vyzkoušet - kroupový vývar se zázvorem.
Pro tuto polévku platí - čím déle vývar potáhnete (necháte probublávat), tím lépe. Polévky jsou must have podzimu i zimy. Ale kromě hlavního chodu jsou i výbornou snídaní, kdy tělo ráno dostane všechny potřebné živiny pro nastartování dne. O jeho pozitivních účincích při nachlazeních ani nemluvě. :-)
Podzimní období je tady a pro mě to znamená období teplých polévek 🙂
Jezte hlívu ústřičnou a zvyšte svou odolnost proti infekcím
Hlíva ústřičná krom toho, že pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi a zvyšuje tvorbu červených krvinek mimo kostní dřeň má také velmi zásadní účinky při prevenci proti zánětlivým onemocněním, virovým, plísňovým a bakteriálním chorobám, zvyšuje odolnost proti infekcím, ale pozitivní účinky se projevují i u léčby ekzémů či popálenin.
Hlíva ústřičná navíc obsahuje antibiotickou látku s názvem pleurotin. A tak v případě, že zařadíte hlívu do svého jídelníčku, rozhodně tím svému tělu jedině prospějete a zvýšíte jeho odolnost vůči infekcím a virům.
Ochutnejte bramborový salát s hlívovými řízky nebo se podívejte na další chutné recepty s hlívou ústřičnou.
Bramborový salát bez majonézy a řízky bez masa? I Vánoce se dají slavit tradičně a v rostlinné variantě.
Čaje a šťávy z bylinek
Čaj z rýmovníku pomůže při rýmě a nachlazení
Připravte si čaj z rýmovníku s medem a vyzkoušejte sami jeho sílu.
Příprava čaje: Na 200 ml vody se doporučuje 1 lístek. Ten přeložíte, nakrájíte na malé kousky a necháte louhovat 10 min. Nakonec přidáte lžíci medu a čaj je připravený ke konzumaci.
Pomáhá při bolestech hlavy, horečce, rýmě, kašli, nachlazení nebo zánětu průdušek. Rostlinu si můžete pěstovat doma v květináči.
Heřmánkový čaj s medem vám pomůže při bolesti v krku
Heřmánek je v léčitelství uznáván již po více než tisíc let. Dokonce byl u Anglosasů považován za posvátnou bylinu, kterou lidem daroval Bůh. Heřmánek se užívá nejen ve formě čaje, ale také do koupelí, můžete ho najít v polštářích pro lepší spaní, ale také si z něj uvařit odvar a výpary z něj využít při inhalaci.
Rostlinka má obrovskou škálu léčivých účinků. Pomáhá při kožních potížích, k léčbě zánětů a pomůže také při bolesti v krku a nachlazení třeba ve formě čaje.
Příprava čaje: Na 250 ml vody budete potřebovat 1 lžičku sušeného heřmánku. Nechte louhovat 15 min. a poté čaj oslaďte lžící medu a je hotovo.
Zázvorový čaj pomáhá na nachlazení i proti jiným neduhům. Když překonáte mírně štiplavou chuť, dostáváte téměř všelék plný blahodárných složek. Prospívá kostem, zubům i pokožce.
Na přípravu lahodného domácího šípkového čaje postačí trocha sušeného šípku. Nasbírat jej můžete na spoustě míst v naší bohaté přírodě, třeba během podzimních procházek, a nasušit si jej do zásoby na celou zimu. Pokud máte k dispozici šípek ještě čerstvý, můžete připravit lahodný čaj i z něho. Bleskový nápoj od tohoto receptu ale nečekejte, připravit dobrý šípkový čaj chce čas. ### Aby lépe chutnal... Takto připravený čaj je nejen lahodný, ale také plný vitaminu C a dalších prospěšných látek, …
Cibulová šťáva zatočí s kašlem
A nesmíme zapomenout ani na cibulovou šťávu na kašel, účinný recept, který využívaly už naše babičky k léčení kašle.
Příprava: cibuli nakrájíte na menší kousky a společně s cukrem vrstvíte do sklenice. Jakmile je sklenice plná, zavřete ji a dáte přes noc do lednice. Cibule pustí šťávu a ráno už po lžicích můžete léčit kašel. Díky cukru je chuť cibulové šťávy lepší a některým dětem dokonce i chutná.
Přečtěte si také článek jak posílit imunitu přírodní cestou u dětí a vyrobte jim chutnou zdravou marmeládu nebo med z Aloe Vera.