Co způsobuje vodní kámen v konvici
Tvrdá voda se vyznačuje vysokým obsahem rozpuštěných vápenatých a hořečnatých solí. To, že ji máte doma, na sebe „napráská“ sama. Na spotřebičích, nádobách, vodovodních bateriích a obkladech se totiž vytváří nevzhledný bělavý povlak, který se označuje jako vodní kámen.
Vodní kámen v rychlovarné konvici není vítaným hostem, a to z vícero důvodů:
negativně ovlivňuje chuť nápojů
může změnit vzhled nápojů
do nápoje se mohou dostat uvolněné kousky vodního kamene
zvyšuje energetickou náročnost (ohřev vody trvá déle)
snižuje životnost spotřebiče
je neestetický
Čištění octovou vodou
Smíchejte 1 díl běžného octa a 1 díl čisté vody. Vše nalijte do konvice, přiveďte k varu a nechte směs ještě asi 20 minut působit. Poté konvici vylijte a důkladně několikrát vypláchněte vodou. Tuto metodu ale nepoužívejte, pokud vaše konvice nemá skrytou topnou spirálu.
Čištění kyselinou citronovou
Konvici naplňte přibližně do poloviny vodou. Přidejte až 2 polévkové lžíce kyseliny citronové. Dejte vařit a poté nechte ještě asi 15 až 20 minut působit. Na závěr směs vylijte. Vnitřek konvice můžete dočistit neabrazivním kartáčem nebo houbičkou. Poté propláchněte čistou vodou.
Pokud nemáte dostatek kyseliny citronové, nahraďte ½ množství citronovou šťávou. Alternativně lze použít pouze citronovou šťávu, účinek bude ale o něco slabší.
Čištění jedlou sodou
Podobný postup lze zkusit i s jedlou sodou. Konvici opět naplňte do poloviny. Do vody přisypte zhruba 1 polévkovou lžíci jedlé sody a dejte vařit. Nechte projít varem a vyčkejte ještě přibližně 20 minut. Směs vylijte a vnitřní povrchy případně dočistěte. Nakonec konvici pečlivě vypláchněte, aby v ní nezůstaly žádné zbytky jedlé sody.
Jedlá soda stojí pár drobných a nahradí drahé léky i čistící prostředky. Využití v domácnosti i účinky na zdraví vás překvapí. Jedlou sodu můžete použít jako šampón, pleťovou masku i jako lék na štípance. Při úklidu zbaví domácnost zápachu.
Další pravidla pro čištění konvice
Před mechanickým čištění odpojte konvici ze zásuvky.
Nepoužívejte hrubé kartáče a houbičky, stejně jako abrazivní čisticí prostředky.
Nezapomínejte vyčistit také vyjímatelné sítko neboli filtr na vodní kámen.
Při údržbě otřete také vnější povrch konvici.
Pokud je vrstva vodního kamene silná, prodlužte dobu působení čistící směsi. Nezvyšujte ale koncentraci účinných látek.
Jestliže se nepodařilo odstranit veškerý vodní kámen, můžete postup znovu opakovat.
Jak často čistit rychlovarnou konvici
Žádné univerzální pravidlo neexistuje. Vždy záleží především na tvrdosti vody, a jak často konvici používáte. Generální očistu si zaslouží alespoň jednou za 2 měsíce, v případně potřeby klidně i častěji. Pamatujte, že čím bude vrstva usazeného vodního kamene mocnější, tím bude jeho odstranění náročnější.
Jestliže chcete eliminovat usazování vodního kamene, vařte vždy pouze takové množství vody, které zrovna potřebujete a nenechávejte stát vodu dlouhou dobu v konvici. Vodu si můžete také nejdříve upravit ve speciální filtrační konvici.
Zdroje: thespruce.com, goodhousekeeping.com, countryliving.com, kitchenaid.com