Ještě jste neslyšeli o přidání vaječného bílku do kaše? Obohatíte jím totiž v podstatě sacharidový pokrm o tolik potřebné bílkoviny.
Vydatná snídaně je nejlepším startem dne. Měla by obsahovat zdroj komplexních sacharidů, bílkoviny a kvalitní tuky. Zmíněné požadavky výborně splňují různé snídaňové kaše. Naučte se je připravovat, nebudou vás dopoledne trápit chutě na sladkosti. Vyzkoušet můžete stovky variací.
Sladké nebo i slané snídaňové kaše jsou připraveny za pár minut. Jsou zdravé, chutné a stojí jen pár drobných. Zasytí vás na celé dopoledne, protože obsahují komplexní sacharidy. Chuťově mohou být velmi pestré, dají se kombinovat nejen s ovocem. Při startu dne budete plni energie a nebudou vás trápit chutě na sladkosti. Jistě znáte klasickou ovesnou kaši, ale připravit si můžete i kaši žitnou, rýžovou, pohankovou nebo kaši z quinoi či chia semínek. Řada kaší se dá pořídit i v instantní variantě, pro ty, kteří preferují rychlou přípravu.
Zdravá snídaňová kaše by měla mít zastoupeny všechny makroživiny. Obiloviny jsou komplexním sacharidem, přidávají se bílkoviny a tuky. Pro zvýšení obsahu bílkovin můžete do kaší přidávat různé proteinové prášky například v ochucené variantě. V bezlepkové variantě můžete připravit jáhlové, pohankové nebo amarantové kaše. Bez lepku zakoupíte i ovesné vločky.
Ovesné kaše jsou oblíbené pro vysoký obsah vlákniny. Pro snídaňové kaše si můžete zvolit jemné ovesné vločky, které nepotřebují tak dlouhé namáčení a vaří se kratší dobu. Nejprve je nutné povařit ovesné vločky v mléce a průběžně míchat. Do ovesné kaše se dá přidávat jogurt, med, ovoce, oříšky nebo semínka.
Výborné jsou ovesné kaše s pečeným ovocem. Jablka, švestky, hrušky nakrájejte na silnější plátky a zakápněte medem. Pečte pár minut na 180 °C. Smíchejte s ovesnou kaší, vmíchejte jogurt, ořechy a dochuťte skořicí.
Ještě jste neslyšeli o přidání vaječného bílku do kaše? Obohatíte jím totiž v podstatě sacharidový pokrm o tolik potřebné bílkoviny.
Teplá snídaně v podobě sladké ovesné kaše je lákavá, ale někdy potřebujete každou minutu. Ovesnou kaši si můžete připravit i přes noc. Do uzavíratelné sklenice vsypejte ovesné vločky, zalijte mlékem a přimíchejte jogurt. Důkladně zašroubujte a protřepejte. Přidejte oblíbené ovoce, oříšky a semínka, vhodně přislaďte. Uzavřenou sklenici nechejte přes noc v lednici.
Ovesná kaše s příchutí čokolády a arašídového másla doplněná o řecký jogurt, který dodá další bílkoviny.
Kaše bohatá na vitamíny B a na minerály, připravuje se z kukuřičné mouky. Na 40 g kukuřičné mouky je zapotřebí 1,5 hrnku mléka. Kukuřičná mouka se rozmíchává v horkém mléce. Můžete ochutit medem nebo skořicí.
Quinoa je vhodná pro přípravu sladkých i slaných kaší. Quinoa má vysoký obsah bílkovin a velké množství esenciálních aminokyselin. Je vhodná i pro celiaky. Základem quinoové kaše je vaření obilovin ve dvojnásobném množství vody nebo mléka. Doba vaření je přibližně 20 minut. Kombinuje se s ovocem.
Jáhly byly dříve běžnou součástí jídelníčku, později je vytlačila oblíbenější rýže. Obilovina je bohatá na minerály a vitamíny, je dobře stravitelná. Před vařením jáhly spařte horkou vodou. Základ na jahelnou kaši vařte ve dvojnásobném množství vody asi 20 až 30 minut. Jáhly můžete povařit také v mléce.
Vyzkoušejte jahelnou kaši s karamelizovanými jablky. Jablka nakrájená na plátky dejte na pánev na rozehřáté máslo a posypejte cukrem. Nechejte zkaramelizovat a společně s jogurtem vmíchejte do kaše.
Tento recept je vhodný pro ty, co milují kaše k snídani. Vyzkoušejte tuhle jáhlovou kaši a uvidíte, že si ji zamilujete.
Pohanka je chuťově blízká ořechům, proto je vhodné pohankové kaše kombinovat s oříšky. Pohanka je oblíbená pro vysoký obsah rutinu, ten se stará o pružnost a odolnost cév. Pohanka se vaří v jednom a půl násobku vody, přidávají se jablka, mrkev, rozinky nebo skořice.
Na pohanku se stále docela zapomíná, proto vyzkoušejte třeba variantu nasladko, a to pohankovou kaši. Je to navíc bezlepková surovina, tudíž je vhodná pro každého, kdo lepek nesmí nebo ho konzumovat nechce.
Amarant je potravinou, která si postupně klestí cestičku na naše stoly. Je bezlepkovou superpotravinou, obsahuje bílkoviny, vlákninu, vápník a železo. Vaří se v trojnásobném množství vody nebo mléka asi 15 minut. Vyzkoušet můžete sladkou i slanou verzi.
Chia semínka obsahují vlákninu i prospěšné omega-3 mastné kyseliny. Výborně chutnají kaše z chia semínek a kokosového mléka. Na půl litru kokosového mléka vsypejte čtvrt hrnku chia semínek a půl hrnku kokosové mouky. Vařte na střední teplotu a počkejte, dokud směs nezhoustne. Do hotové kaše můžete přidat plátek másla.
Med, skořice nebo kvalitní kakao.
Hořká čokoláda s vysokým obsahem kakaa.
Vanilka, kardamom nebo ořechové máslo.
Čekankový, datlový, javorový sirup.
Kokos či jeho plátky, nejrůznější semínka.
Ovoce čerstvé, mražené, sušené, domácí marmelády.
Pro slané varianty: houby, zelenina, kousek slaniny.
Zdroj: HealthLine.com, BBCGoodFood.com, RunnersWorld.com, HealthyEating, Scandic
Od: Iva V, 11.8.2023