Základní těsto na pšeničnou tortillu
Budete potřebovat 3 šálky hladké pšeničné mouky, 1 lžičku soli, 1 lžičku prášku do pečiva, ⅓ šálku sádla nebo extra panenského olivového oleje a 1 šálek horké vody.
Ve větší míse smíchejte mouku, sůl a prášek do pečiva. Doprostřed směsi udělejte důlek a přidejte horkou vodu, stejně jako sádlo či olej. Důkladně promíchejte, dokud se nezačne tvořit koule těsta. Vyklopte ji na lehce pomoučněnou plochu a zhruba 2 minut hněťte, aby vzniklo hladké těsto.
Vypracované těsto rozdělte na 16 stejně velkých částí. Z každé udělte kuličku a rozplácněte ji dlaní. Vše překryjte čistou bavlněnou utěrkou a nechte minimálně 30 minut, ale klidně až 2 hodiny odpočinout.
Po uplynutí doby rozválejte placky a postupně opékejte na rozpálené pánvi. Otočte na druhou stranu ihned, jakmile se na povrchu vytvoří první světle hnědé skvrny. Po dokončení přendejte do nádoby a zakryjte, tortilly si tak udrží svou vláčnost.
Když si těsto na tortillu připravíte doma, bude to pracnější, ale získáte mnohem chutnější placku. Více propečená tortilla je krásně křupavá, jen se s ní hůře pracuje, často se láme. Tortilla je skvělou variantou na rychlou svačinu.
Příprava těsta v kuchyňském robotu
Tortillové těsto můžete připravit i v kuchyňském robotu s použitím hnětacího háku. Nejdříve nasypte do mísy sypké ingredience a krátce je nechte promíchat. Nastavte střední rychlost a přidejte horkou vodu se sádlem či olejem. Vyčkejte, dokud se všechny suroviny nespojí, což bude trvat přibližně 1 až 2 minuty. Poté snižte rychlost otáček a nechte ještě další minutu promíchat, aby vzniklo hladké konzistentní těsto. Další příprava již probíhá stejně jako v přechozím popisu.
Tipy na dokonalou tortillovou placku
Do těsta použijte vždy horkou vodu, nesmí být studená.
Těsto se nedoporučuje hníst příliš dlouho.
Není nutností přidávat prášek do pečiva, tortillové placky s ním ale budou nadýchanější.
Rozválené placky na tortilly neskládejte na sebe, přilepily by se k sobě. Pokud máte málo prostoru, můžete je na sebe položit, pokud je oddělíte pečicím papírem.
Tortilly se opékají na sucho, případně pouze s velmi malým množstvím tuku.
Ideální pro přípravu tortillových placek je kvalitní litinová pánev s rovným dnem.
Neopékejte tortilly příliš dlouho, byly by křupavé, ale ztratily by charakteristickou vláčnost.
Správně připravená tortilla by měla být měkká s několika nahnědlými skvrnami na povrchu.
O tento recept jsem se opravdu musela podělit. Hlívu si ráda přes léto griluji a jinak peču v troubě. Hlívový guláš je taky výborný, takže gyros bude taky dokonalý.
Jak uchovat hotové tortillové placky
Placky nechte důkladně vychladnout. Poté je můžete vložit do vzduchotěsné nádoby nebo zipového sáčku na potraviny. Při pokojové teplotě byste je měli zpracovat nejpozději druhý den. Jestliže je vložíte do lednice, vydrží bez újmy až 1 týden.
Ještě více prodloužíte trvanlivost placek zamražením. Jednotlivé tortilly od sebe oddělte například pečicím nebo pergamenovým papírem. Nakonec je dejte do zipového sáčku a uložte do mrazáku.
Jak jíst tortillové placky
Pokud připravíte placky zhruba třetinové velikosti, můžete z nich udělat lahodný předkrm. Stačí je ochutit například směsí z masa a pikantních mexických fazolí.
Placky lze libovolně naplnit masem, zeleninou, sýrem, omáčkou v rozličných variacích. Poté se tortilla stočí do ruličky a konce se zahnou směrem dovnitř.
Oblíbená je také pochoutka, kdy se placka naplní pouze tenkou náplní (např. salsou, kozím sýrem apod.). Potom se přehne na polovinu a následně se ještě jednou přehne, takže vznikne trojúhelník.
Tortillu můžete rozkrájet na menší kousky, ty opéct do křupava a připravit k nim dip. Tento způsob se hodí i jako oživení pohoštění pro hosty.
Tortillové placky se dají servírovat i na sladko. Stačí je potřít čokoládovou nebo ořechovou pomazánkou a dozdobit čerstvým ovocem či trochou šlehačky.
Zdroje: thecafesucrefarine.com, huffpost.com, epicurious.com, tasteofhome.com