Potraviny, které do lednice nepatří
Lednice je praktickým pomocníkem, bez kterého se v dnešní době snad žádná moderní domácnost neobejde. Potraviny a jídlo, které je třeba uchovávat v chladu, jsou díky ní stále po ruce.
Ale zatímco některé potraviny je nutné uchovávat při nízkým teplotám (obvykle v rozmezí 4 až 8 °C), aby se nezkazily nebo neztratily své vlastnosti, jiným naopak chlad vůbec nesvědčí. Víte, které to jsou?
Banány
Aby banány přirozeně dozrály, potřebují k tomu přibližně pokojovou teplotu. V opačném případě začnou záhy moučnatět a také se sníží jejich trvanlivost.
Brambory
Uložením brambor do lednice začne docházet k postupné přeměně obsaženého škrobu na jednodušší cukry, což se pochopitelně negativně projeví i na jejich chuti. A chlad působí nepříznivě rovněž na jejich původní texturu.
Cibule
Nejenže se začne cibule skladovaná v lednici rychleji kazit, ale změní se i její struktura. Cibule se navíc stane náchylnější k rozvoji plísní. Správně patří na tmavé a suché místo, přičemž by neměla být uzavřená v nádobě. K uskladnění může posloužit například bedýnka nebo košík.
Citrusové ovoce
Citrony, pomeranče, mandarinky, ale ani limety či pomela. Nic z toho do lednice určitě nepatří. Citrusové plody by totiž začaly v lednici nejenže rychleji měknout, ale zároveň by v nich mohlo docházet k rozvoji plísní.
Lemon curd, neboli krém z citronů, je tradičním anglickým dezertem, který můžete mlsat jen tak samostatně, anebo jej můžete přidat do všemožných koláčů. Díky své kyselkavé chuti se lemon curd skvěle hodí i do sladkého vánočního cukroví. Velmi populární je tento citronový krém zejména ve Velké Británii a ve Spojených státech. V posledních letech se s ním ale seznamují už i české hospodyňky. Proto vám přinášíme recept, jak na něj.
Čerstvý chléb
Také čerstvé pečivo patří k těm potravinám, kterým příliš chladné prostředí vůbec nesvědčí. Na jejich skladování se nejvíce hodí praktický dřevěný chlebník, případně jiné temné místo, kde není teplota vyšší než 20 až 25 °C.
Česnek
Ani česnek by neměl být skladovaný v lednici. I jemu nejvíce vyhovuje pokojová teplota a suché prostředí.
Káva
Vložením do lednice by přišla káva o svou podmanivou vůni a intenzivní chuť. Správně patří do pevně uzavíratelné sklenice na suché místo a zároveň mimo dosah slunečních paprsků. Stejné pravidlo platí i pro skladování čaje.
Med
Nízké teploty v lednici urychlí krystalizaci medu. Tuhý med sice nepřichází o cenné mikroživiny, ale na chleba si ho namažete jen obtížně. Sklenice s medem by se měly skladovat na suchém a temném místě při teplotě zhruba okolo 15 °C.
Rajčata
Rajčata uchovávaná v lednici získají nežádoucí moučnatou strukturu a přijdou o svou původní charakteristickou chuť. Nejvíce jim vyhovuje běžná pokojová teplota.
Letošní úroda je opravdu štědrá a nejsem zrovna zavařovací typ, takže vymýšlím recepty jak to jen jde. Doufám, že to se mnou zvládnete a ještě chvíli vydržíte 🙂
Zelené bylinky
Máte radost z krásně voňavých čerstvě natrhaných zelených bylinek? Pokud z nich chcete vytěžit maximum, určitě je nedávejte do chladna, přišly by tím o své kouzelné aroma i výraznou chuť. Jestliže chcete již sklizenou bazalku, tymián či rozmarýn udržet déle čerstvé, stačí svazek vložit do sklenice s čistou vodou.
Zdroje: geappliances.com, goodhousekeeping.com, bobvila.com