Jarní odlehčený jídelníček
Jarní měsíce jsou ideální dobou, kdy byste měli vsadit na lehce stravitelná jídla plná energie a vitamínů. Rozhodně se nepouštějte do dlouhodobých půstů o zeleninových šťávách nebo hladovek. Také chemické koktejly či zázračné pilulky mohou víc uškodit než prospět. Stačí drobná úprava jídelníčku a velmi rychle porazíte jarní únavu i melancholickou náladu. Brzy budete plni energie, pryč budou zažívací potíže, bude se vám lépe spát a zmizí část zimních tukových zásob.
Vše se zeleninou
Jednoduché pravidlo na jarní odlehčený jídelníček by znělo, jezte vždy zeleninu. Každý pokrm by měl být doprovázen konzumací zeleniny. Položte ruku na prázdný talíř. Přibližně takovou velikost by měla mít porce zeleniny konzumovaná ke každému jídlu, včetně drobných svačinek.
Libová masa
Snižte počet dní, ve kterých máte v jídelníčku zastoupeno červené maso a nahraďte jej rybou, libovým masem nebo luštěninovým pokrmem. Zcela vyřaďte uzeniny a kupujte pouze kvalitní šunku s vysokým obsahem masa.
I naši předci dodržovali půst, nejedli červené maso, ale nahradili jej masem rybím, omezili alkohol a vařili více kaší z různých druhů obilovin. Do jídel se v postním období přidávalo minimum tuku, jedla se kořenová zelenina a kysané zelí.
Ochuťte jídlo chytře
Celá řada bylinek a koření má očistné účinky, zároveň skvěle podtrhnou chuť pokrmů. Přidávejte do jídel čerstvě nastrouhaný zázvor, česnek nebo vyzkoušejte kurkumu, koriandr, římský kmín či čerstvě mletý černý pepř. Do sladkých pokrmů nezapomeňte přidat skořici.
Rychlá a snadná úprava
Asi není třeba zdůrazňovat, že byste měli vyřadit smažené pokrmy. Je ideální doba na vyzkoušení zdravých způsobů přípravy jídla. Zkuste vařit v páře, připravujte dušené pokrmy z jednoho hrnce, zalíbí se vám pomalé vaření nebo příprava v horkovzdušné fritéze.
Vybírejte minutková jídla bez omáček, dopřejte si krátce propečené steaky, část přílohy nahraďte zeleninou.
Sezonně a lokálně
Na trzích se začínají objevovat první ředkvičky, jarní cibulka a některé druhy salátů. Ochutnejte jídla s chřestem a vše provoňte čerstvě nasekanými bylinkami. Každá příloha může být sypaná sekanými kopřivami, petrželkou, pažitkou, medvědím česnekem nebo pampeliškou. Bavit vás bude i domácí klíčení semen. Naklíčená semena skvěle dozdobí přílohu, dochutí saláty nebo polévky.
Zapátrejte v okolí, jistě najdete producenta domácích vajec. Ty zařazujte co nejčastěji na snídani.
Každý z jarních dnů nám přináší vykouknutí některé z bylinek nad zemský povrch. Jednou z nich je například pažitka, se kterou se setkáme nejen na zahrádkách, ale také ve volné přírodě. Tato se nazývá "divoká pažitka". A proč si právě z pažitky nevytvořit chutnou a zdravou pomazánku? Pažitka a vyšlehaný tvaroh jsou hlavními ingrediencemi nadýchané jarní pažitkové pomazánky. Tato bylinka dokonale ozdobí každý pokrm, skvěle chutná, ale také našemu tělu dodá mnoho potřebných vitamínů, kterých se mu…
Polévky a nápoje
Namísto tradičních večeří s pečivem nebo plnohodnotného teplého jídla zařaďte do jídelníčku polévky. Navečer jsou vhodné zeleninové krémy nebo luštěninové polévky. Musíte však vybrat luštěniny, které nepatří mezi nadýmavé druhy. Výborná je červená čočka nebo adzuki fazole.
Omezte kávu a nahraďte ji bylinnými čaji. Po celý den popíjejte vodu, nejlépe ochucenou citronovou šťávou. V jarním období prospějí tělu nejrůznější odvary, zkuste domácí přípravu kopřivového čaje, pampeliškového nebo sedmikráskového odvaru. Pamatujte na to, že nejvíce tělu prospějete, když ohlídáte pitný režim. Je to voda, která z těla odplaví škodlivé látky.
S příchodem jara lidský organismus potřebuje doplnit síly po zimním období. Pokud vám vaše zahrádka či blízké okolí nabízí možnost sběru kopřiv, můžete vyzkoušet tuto krémovou jarní polévku, která je vitamínovou bombou. Mrkev, celer, brambory a mladé kopřivy. Nezvyklá kombinace, jenž opravdu stojí za ochutnání. Jestliže v kuchyni rádi experimentujete, pojďte tuto netradiční jarní polévku vyzkoušet.
Na jaře kvaste
Dodejte tělu co největší dávku probiotik. Vyzkoušejte doma kvašenou zeleninu, třeba oblíbené kimči nebo tradiční kysané zelí. Vyměňte bílé pečivo za kváskový chléb, kupujte více bílých jogurtů nebo si připravte domácí kefír.
Aktivní relaxace
O prospěšnosti procházek nemůže být pochyb. V jarním období se snažte co nejčastěji vyrazit za město do přírody, pohled na svěží zeleň uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Znovu vyrazte na kolo nebo na brusle.
Jarní období by mělo být obdobím kompletní očisty. Vytřiďte doma staré věci, zbavte se nepotřebných zbytečností, uzavřete nepříjemná trápení a dopřejte si více odpočinku.
Zdroje: TheManual.com, EatingWell.com, RealFoods.co.uk, In-Sight.com, SeasonalFoodGuide.org