Vepřový řízek usmažený dozlatova
Vytáhnout plátky masa, naklepat, obalit, osmažit. Zní to jednoduše? Ano, zní. Přesto se na tomto jednoduchém návodu dá mnoho zkazit. Jistě jste nejednou ochutnali řízky suché, tvrdé nebo příliš nasáklé tukem. Jak postupovat, když chcete připravit dokonalý vepřový řízek?
Nejlepší maso na vepřový řízek
Nejlepší vepřové řízky připravíte ze středně prorostlé krkovice. Je třeba zakoupit kvalitní chlazené maso. Alternativou je příprava vepřových řízků z vepřové kýty, ty ale bývají sušší.
Správně široké plátky masa
Správnou chuť mají řízky dobře zvolené tloušťky plátků. Plátek by neměl být tenčí než 12 milimetrů, ideální tloušťka je 2 cm. Maso je třeba nařezat šikmými řezy přes vlákno. Aby se řízky během smažení nekroutily, je vhodné naříznout okraje na několika místech.
Naklepávání řízků
K naklepávání přistupte až těsně před obalením a smažením. Maso naklepejte jen jemně. Použít můžete tupou část velkého nože nebo dlaň. Vždy naklepávejte pouze z jedné strany. Dokonce je možné připravit řízky bez naklepávání.
Ochucení před přípravou
Z každé strany plátek masa důkladně osolte a opepřete. Soli dejte spíše více. Plátky osoleného masa naskládejte na sebe a nechejte 5 minut v pokojové teplotě.
Obalujte v polohrubé mouce
Sáhněte po polohrubé mouce a plátky masa obalte a nechejte v mouce ještě 10 minut. Poté znovu obalte v mouce. Tím si zajistíte křupavý trojobal.
Obalování v rozšlehaném vajíčku
K obalování použijte rozšlehaná vejce, ty osolte. Nepřilévejte do vajec mléko. Obalte z obou stran.
Domácí strouhanka
Strouhanka má na výslednou chuť řízku velký vliv. Proto si ji připravte doma a spotřebujte co nejdříve po umletí. Kupovaná strouhanka je příliš jemná a vysušená. Do domácí strouhanky můžete použít rohlíky, housky, pletýnky i veky, dokonce i chlebový střed.
Při obalování ve strouhance maso se strouhankou hodně upěchujte.
Šťavnatý a měkký soukenický řízek vám zachutná k obědu s bramborovou přílohou nebo po studenu jako svačinka na cesty. S kyselým okurkem nebo kyselejším zelným salátem je výtečný.
Smažení v dostatečném množství tuku
Ke smažení přistupujte okamžitě po obalení. Volte tuk, který se nepřepaluje. Proto není vhodné použití másla (namísto másla byste museli použít ghí). Řízky je vhodné smažit na sádle. Tuk musí být před smažením dostatečně rozehřátý.
Nesmažte mnoho řízků najednou, smažte postupně, každou stranu asi 5 minut. Během smažení řízek nepropichujte vidličkou.
Kuřecí řízek je jistě dobrota a možná vás ani nenapadne, že by se dal vylepšit. Přesto je to možné. Po naložení budou jemné a šťavnaté.
Dopékané řízky
Měkké řízky připravíte tak, že na pánvi je osmahnete pouze 3 minuty z každé strany a následně je vložíte na rozehřáté sádlo do trouby. Bez poklice je dopečete na 120 °C asi 20 minut.
Možná si řeknete, že udělat řízek přeci umí každý. Ale sám jsem se několikrát u tvrdých a suchých řízků přesvědčil, že dobrý řízek vyžaduje taky trochu umění. Pomůže vám trouba.
Další tipy pro přípravu řízků:
- Trojobal může vypadat jako strouhanka, vajíčko a zase strouhanka.
- Namísto strouhanky můžete použít kukuřičné lupínky.
- Nepoužívejte hladkou mouku, volte polohrubou nebo dokonce hrubou mouku.
- Řízky připravované z kýty nejdříve marinujte.
Nikdy jsem nebyla fanouškem klasických vepřových řízků. Ani k obědu a ani mezi chleby jako nezbytná výbava na výlet. Zkoušela jsem různé varianty a zůstala jsem u tohoto receptu. Konec suchých řízků.
Křehký vepřový řízek
Výborné a křehké chuti docílíte, když maso před obalováním naložíte do majonézy nebo do jogurtu. Vepřové maso by mělo být v jogurtu naložené alespoň 5 hodin, ale čím delší naložení, tím lepší chuť.