Zelený koberec, který si snadno zamilujete
Medvědí česnek si libuje především v lužních a listnatých porostech, a to na částečně zastíněných lokalitách, kde je dostatek vláhy. V takovém případě se rád rozrůstá a vytváří nádherný sytě zelený koberec, který je pastvou pro lidské oko.
Nejdříve na svět vykouknou lesklé listy, které mají protáhlý kopinatý tvar. O něco později rostlina vykvétá drobnými bílými květy, které jsou uspořádány do řídkého lichookolíku. Plodem je tobolka.
Medvědí česnek je vytrvalá rostlina, to znamená, že na stejném místě si ji můžete natrhat i další rok. Ale při sběru dávejte pečlivý pozor, abyste trhali skutečně pouze listy a nepoškodili při tom kořeny. Mladé listy medvědího česneku je také možné zaměnit s jedovatou konvalinkou. Její listy ale nemají česnekové aroma.
Medvědí česnek v kuchyni
Listy medvědího česneku mají charakteristickou svěží česnekovou chuť. Na rozdíl od klasického kuchyňského česneku jsou ale jejich chuťové vlastnosti jemnější a delikátní. Jejich použití je proto takřka univerzální a hodí se prakticky do všech slaných jídel.
Listy medvědího česneku v připravovaných pokrmem vyniknou nejvíce tehdy, pokud jsou čerstvé. Ale jestliže nejsou zrovna po ruce nebo už je po sezóně, uplatní se i v nasušené podobě, kdy slouží zároveň jako chutné koření.
Na chleba
Kdo si chce chuť medvědího česneku opravdu vychutnat, měl by ho vyzkoušet v jednoduché kombinaci s chlebem. Čerstvě upečený chléb potřený máslem, jemně posypaný solí a bohatě pokladený lístky medvědího česneku uspokojí i ty nejnáročnější labužníky.
Nasekané listy medvědího česneku se výborně hodí také do rozličných pomazánek a zajímavě oživí i domácí paštiku.
Zkoušeli jste někdy domácí paštiku? To je lahoda, že? Vyzkoušejte třeba tento recept.
Do vaječných jídel
Chuťové vlastnosti medvědího česneku se výtečně kombinují s vaječnými jídly. Ať už přidáte medvědí česnek do nádivky, pomazánky, salátu z uvařených vajec nebo třeba míchaných vajíček, výsledek vás vždy mile překvapí.
Na pánvi rozpustíme ghí, na kterém osmahneme cibulku. Poté vlijeme hrnek vody a přidáme papriku, rajčátka a necháme cca 10 minut podusit pod pokličkou. Poté necháme vypařit přebytečnou vodu, přidáme vejce, medvědí česnek, sůl, pepř a mícháme, dokud vajíčka budou mít konzistenci, kterou chceme. Podáváme s pečivem či zeleninou.
K sýrům
Podobně zaručený úspěch vznikne i spojením medvědího česneku se sýrovými pokrmy. Propůjčí totiž vytříbenou chuť domácím kravských i kozím sýrům, perfektně se hodí do sýrových pomazánek, stejně jako ke grilovaným sýrům.
Většina z nás má oblíbené grilované sýry. U nás doma grilujeme nejčastěji hermelín, doplněný slaninou, cibulkou a medvědím česnekem. K tomu nemůžou chybět brusinky a nebo ostružinový džem.
Do masa
Ani milovníci masa nepřijdou zkrátka. Čerstvý i sušený medvědí česnek je vynikajícím prostředkem k dochucení prakticky jakéhokoliv druhu masa. Oživí karbanátky a masové kuličky, stejně jako pečené či grilované masové plátky. Rovněž ho lze použít k dochucení rozmanitých dipů a omáček podávaných k masu.
Karbanátky se nikdy neomrzí. Pro nás hospodyňky jsou snadné na přípravu, ale někdy chce tu klasiku trochu změnit. Zkuste přidat místo klasického česneku medvědí česnek.
Medvědí česnek léčivý
Jestliže patříte k příznivcům medvědího česneku, pak vězte, že jeho konzumací děláte i něco pro své zdraví. Tato kouzelná rostlinka se totiž pyšní celým balíčkem zajímavých léčivých vlastností. Co všechno umí?
Podporuje zdraví srdce a celého kardiovaskulárního systému
Přispívá k normální činnosti oběhové soustavy
Pozitivně působí na střevní trakt
Podporuje vylučování těžkých kovů z organismu
Má příznivý vliv na metabolismus cholesterolu
Zdroje: healthbenefitstimes.com, huffingtonpost.co.uk, horticulturist.de